Obrót handlowy ma często kilkukrotnie większą wartość niż majątek

Katarzyna Kowalska, wiceprezes Zarządu KUKE S.A.
Katarzyna Kowalska, wiceprezes Zarządu KUKE S.A.
Katarzyna Kowalska, wiceprezes Zarządu KUKE S.A. kuke
W styczniu 2018 roku Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) wzrósł – osiągając najwyższą wartość w historii badania Krajowego Rejestru Długów. Nasiliły się wyraźnie zatory płatnicze, zwiększył się odsetek niezapłaconych należności w portfelach przedsiębiorców, a także koszty ponoszone na skutek opóźnień w płatnościach.

Przeciętny okres przeterminowania należności nadal wynosi 3 miesiące, a ponad 15% badanych przedsiębiorstw posiada średnio w portfelu ponad 50% nieuregulowanych płatności. Wpływa to bezpośrednio na zdolność opłacania własnych zobowiązań oraz na obniżenie zdolności inwestycyjnych firm w Polsce. Dlatego warto zainteresować się kompleksowym ubezpieczaniem obrotów handlowych i zabezpieczać krajowe należności. Może się okazać, że to nakład niższy niż koszty opóźnionych płatności, które obecnie wynoszą przeciętnie 6,1% ogółu kosztów przedsiębiorstw.

Według danych Krajowego Rejestru Długów aż 15% przedsiębiorstw ponosi koszty opóźnień w płatnościach na poziomie 10-19% ogółu kosztów, rośnie też odsetek firm, gdzie poziom ten przekracza 30%.

Pomimo dobrej koniunktury w Polsce nadal zatory płatnicze i pula przeterminowanych należności nie zmniejszają się. Może to mieć negatywne konsekwencje w momencie nagłego pogorszenia się koniunktury gospodarczej. Właściwie dobrane ubezpieczenie to lek na problemy związane z zatorami płatniczymi.

Wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw jest kluczowe dla umacniania polskiej gospodarki. Potrzebne jest tylko odpowiednie dobranie narzędzi zabezpieczających i wspierających biznes. Ponad 60% europejskich MŚP spotkała się z prośbą o wydłużenie terminu płatności, a około 23% zwiększyłoby zatrudnienie, gdyby płatności od kontrahentów były regulowane w terminie. Aż 33% deklaruje, że zatory płatnicze stanowią poważną barierę w rozwoju biznesu.

Małe i średnie przedsiębiorstwa są szczególnie podatne na utratę płynności ponieważ ich źródła przychodów mogą być mało zdywersyfikowane, a płynność finansowa niska. Faktoring może nie tylko poprawić płynność finansową eksportera, ale także zapewnić bezpieczeństwo wymiany handlowej. Rynek już zauważył tę możliwość – wartość obrotu w ramach faktoringu eksportowego pełnego wyniosła w 2017 roku  22,3 mld PLN wobec 18,8 mld PLN w roku 2016, co oznacza wzrost o 18,65%.

Sprawdź nasze inne informacje i porady

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
To przeważnie szemrane interesy o czym nie wiedzą naiwniacy tam harujący znający tylko maciupki fragmencik działalności z mózgiem wypranym szczytnymi celami jakie im wtłaczają bossowie. To samo sedno kapitalizmu - spekulacja, machlojki, grabież, pralnia. Każdy już widzi zbrodnicze oblicze tego ustroju ale państwa pod wodzą bandytów są "bezsilne". Durni suwereni od urodzenia do śmierci harują na gangsterów i jeszcze są im wdzięczni za kupę kamieni.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu