Unijny Certyfikat COVID umożliwia swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej. Dostępny jest w aplikacji mObywatel, w aplikacji Ministerstwa Zdrowia IKP oraz z Internetowego Konta Pacjenta.
- Od 21 czerwca, czyli dnia, w którym w naszej aplikacji pojawił się Unijny Certyfikat COVID – pobrało go z niej ponad milion osób, dokładnie 1 164 123– mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - UCC w mObywatelu to przede wszystkim wygoda. Dostępny w naszej aplikacji certyfikat działa także w trybie offline. A to oznacza, że jeśli dodamy go do aplikacji, np. przed wyjazdem na zagraniczne wakacje, aby go pokazać za granicą nie będziemy musieli mieć dostępu do sieci – dodaje, cytowany w komunikacie.
Z przekazanych PAP danych przez Centrum e-Zdrowia wynika, że do 30 czerwca zaświadczenie pobrało w Polsce łącznie 5,6 mln osób. Z tego certyfikat szczepienny 5,4 mln osób, certyfikat ozdrowień 224,3 tys. osób, a certyfikat testów 31,7 tys. osób.
Które osoby mogą pobrać certyfikat?
- w pełni zaszczepione – które otrzymały dwie dawki szczepienia lub przyjęły jednodawkową szczepionkę. Certyfikat jest ważny od 14. do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki lub
- które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godzin) lub
- które wyzdrowiały po COVID-19 (certyfikat jest ważny od 11. do 180. dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).
Wakacje 2021. Ile wydamy w tym roku na urlop i jak chcemy go...
