Świadczenie wspierające zamiast zasiłku
Zmiany w pomocy społecznej. Od nowego roku, czyli 1 stycznia 2024 roku wchodzi w życie ustawa o świadczeniu wspierającym. Dotyczyć ona będzie osób opiekujących się niepełnosprawnymi.
Świadczenie wspierające zastąpi specjalny zasiłek opiekuńczy. Obecnie zasiłek przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli: nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka.
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty kryterium dochodowego wynoszącego 764 zł netto (na podstawie dochodów z roku poprzedzającego okres zasiłkowy z uwzględnieniem utraty i uzyskania dochodu, stosownie do przepisów o świadczeniach rodzinnych).
Dla kogo to świadczenie?
Ten zasiłek zniknie od 1 stycznie 2024 roku. Jak informuje gazetaprawna.pl zasiłek mogły zachować osoby, które nabyły do niego prawo do końca 2023 roku. Mówią o tym przepisy przejściowe. Podobnie będzie w sytuacji, gdy osobie zostanie wydane nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności będące kontynuacją poprzedniego.
Zasiłek opiekuńczy funkcjonuje od 1 stycznia 2013 r., a obecnie wynosi 620 zł miesięcznie.
Przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli:
- nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
- rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej
- w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
