Wizja nowego etapu działalności PFR
Piotr Matczuk, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu" podkreślił, że PFR ma rozpocząć nowy etap funkcjonowania, skoncentrowany przede wszystkim na działalności inwestycyjnej. – Gdy powstawały Polskie Inwestycje Rozwojowe, ówczesne władze konsultowały niektóre elementy modelu biznesowego z EBOR, w którym pracowałem. Potem w Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC, agenda Banku Światowego – red.) współpracowałem z PFR w projektach biznesowych. Chcę, żeby za mojej kadencji PFR rozpoczął nowy etap funkcjonowania – taki, w którym będzie mógł skoncentrować się na działalności inwestycyjnej. Zostanie ona mocno rozbudowana, bo to dla nas priorytet– wskazał.
Dalsze plany rozwoju są ambitne i zakładają, że PFR stanie się kluczowym graczem na polskim rynku finansowym, wspierającym nie tylko krajowe inwestycje, ale również ekspansję polskich firm za granicą.
Inspiracja skandynawska, czyli „Team Poland"
Matczuk jako inspirację dla planowanych działań PFR wskazuje na skuteczne modele współpracy instytucji rozwojowych w Szwecji i Finlandii, znane jako Team Sweden i Team Finland. Te grupy koncentrują się na promowaniu ekspansji rodzimych firm na rynkach międzynarodowych.
– Dobrym przykładem jest kooperacja instytucji rozwojowych w Szwecji i Finlandii, działających pod szyldami Team Sweden i Team Finland. Są one skoncentrowane na promowaniu ekspansji rodzimych firm. My oczywiście jesteśmy na nieco innym etapie rozwoju i musimy myśleć również o przyciąganiu inwestycji, ale w przyszłości Grupę PFR widzę właśnie jako Team Poland – stwierdził Matczuk.
Taka zmiana podejścia może znacząco wpłynąć na polską gospodarkę, umożliwiając firmom łatwiejsze wejście na nowe rynki i zwiększenie ich konkurencyjności na arenie międzynarodowej.
Inwestycje w infrastrukturę i energetykę
W kontekście przyszłych inwestycji PFR, Piotr Matczuk podkreśla również otwartość na projekty związane z budową infrastruktury energetycznej, w tym elektrowni jądrowych. – To pytanie na bardziej odległą przyszłość, ale nie wykluczam udziału PFR w tego typu projektach – odpowiedział, pytany o inwestycje w elektrownię jądrową.
– Nie wszystkie instytucje rozwojowe mogą się angażować w budowę elektrowni jądrowych, ale my takich ograniczeń nie mamy – dodał.
Prezes PFR jest również zwolennikiem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, podkreślając, że projekt ten powinien być realizowany w taki sposób, aby był finansowo opłacalny. – Mówię o komponencie lotniczym, a przede wszystkim o infrastrukturze kolejowej, choćby w formule linii Y i przedłużenia CPK na północ – wskazał.
Plany te pokazują, że Polski Fundusz Rozwoju ma zamiar odegrać kluczową rolę w modernizacji polskiej gospodarki, stawiając na innowacje, rozwój infrastruktury i ekspansję międzynarodową polskich firm. Team Poland może stać się ważnym elementem strategii gospodarczej kraju, przyczyniając się do zwiększenia jego konkurencyjności na globalnym rynku.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
