Płaca minimalna 2019. Minimalne wynagrodzenie brutto i netto. Co się zmieni?

Anna Bartosiewicz
_Alicja_/ Pixabay.com
Płaca minimalna idzie w górę. W 2019 r. wzrasta minimalne wynagrodzenie i stawka godzinowa. Mogą również zmienić się przepisy dotyczące sposobu ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę przez pracodawcę. Sprawdź wysokość płacy minimalnej i stawki godzinowej w 2019 roku.

Płaca minimalna 2019

Płaca minimalna to najniższe gwarantowane wynagrodzenie za pracę. Przepisy regulujące wysokość płacy minimalnej obejmują wyłącznie pracowników z umowami o pracę. Nie dotyczą one osób zatrudnionych w oparciu o umowy cywilnoprawne i przedsiębiorców, np.:

 • osób pracujący w oparciu o umowę o dzieło
 • osób z umową zlecenie
 • przedsiębiorców, np. osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub świadczących usługi w oparciu o umowę agencyjną

Od 1 stycznia 2019 r. płaca minimalna powinna wynosić 2250 zł brutto. Oznacza to wzrost płacy minimalnej o 7,1 proc. W porównaniu z 2018 r., najniższa krajowa idzie w górę o 150 zł, a w porównaniu z 2015 r. – o 500 złotych.

Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

- Podwyżka wynagrodzenia sama w sobie jest pozytywną zmianą dla niemal każdego pracownika. Oczywiście jednego zadowoli podwyżka rzędu 5 proc., drugiego – 25 procent. Niemniej uważam, że wzrost wynagrodzenia o 7,1 proc. będzie dla sporej grupy osób pracujących za tzw. „minimalną” znaczącą korzyścią. Podobnie, jak w przypadku podniesienia wynagrodzenia za godzinę pracy w ramach umowy zlecenie – mówi Strefie Biznesu Dariusz Michalski, dyrektor generalny, CEO HR Global. – Mam mimo wszystko wątpliwości, czy takie podwyżki jakkolwiek wpłyną na obecną sytuację na naszym rynku pracy, w których to nie pracy brakuje, a rąk do jej wykonywania – dodaje prezes HR Global.

Minimalne wynagrodzenie netto 2019 (płaca minimalna netto)

W 2019 r. minimalne wynagrodzenie wzrasta o 150 zł, ale dla pracownika odczuwalny wzrost płacy minimalnej będzie mniejszy. W 2018 r. pracownicy z płacą minimalną mieli zagwarantowane 2100 zł brutto, co daje 1530 zł netto. Od 2019 r. minimalne wynagrodzenie szybuje do blisko 1634 zł netto. Płaca minimalna netto w 2019 r. będzie o 104 zł wyższa, w porównaniu z 2018 rokiem. Należy przy tym zaznaczyć, że ustawodawcy nie rozróżniają pojęć „wynagrodzenia minimalnego netto” i „wynagrodzenia minimalnego brutto”.

- Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę nie posługuje się pojęciem „wynagrodzenia netto”, ani „wynagrodzenia brutto”. Kwota minimalnego wynagrodzenia, określana corocznie na podstawie ww. ustawy, to kwota przysługującego wynagrodzenia podlegająca opodatkowaniu i oskładkowaniu – według powszechnych zasad określonych w obowiązujących przepisach prawa – wyjaśnia Biuro Prasowe Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W praktyce minimalnym wynagrodzeniem brutto określa się płacę minimalną przed opodatkowaniem i oskładkowaniem, a minimalnym wynagrodzeniem netto – pensję, jaką pracownik dostaje na rękę.

Minimalna stawka godzinowa netto 2019 (płaca minimalna netto)

W 2019 r. minimalna stawka godzinowa wrasta o złotówkę. Obowiązuje ona wybrane osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych i niektórych przedsiębiorców: osoby na umowach zlecenie i osoby samozatrudnione, które świadczą usługi firmom. W 2018 r. takie osoby obowiązywała minimalna stawka godzinowa w kwocie 13,7 zł brutto. W 2019 r. stawka godzinowa szybuje do 14,7 zł brutto. Jeżeli jednak zobaczymy, ile pracownik dostanie na rękę, to okaże się, że wzrost nie jest aż tak duży. Minimalna stawka godzinowa netto przy umowie zleceniu w 2019 r. kształtuje się różnie, w zależności od tego, jakie składki uwzględnimy w obliczeniach i czy zleceniobiorca jest pracownikiem zleceniodawcy.

Od czego zależy wysokość płacy minimalnej?

Płacę minimalną, a dokładniej wysokość minimalnej stawki godzinowej oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę, regulują:

 • ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę
 • rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej

- Problematykę ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę pracowników (tj. osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy) oraz minimalnej stawki godzinowej (dla osób zatrudnionych na podstawie określonych umów cywilnoprawnych) regulują przepisy ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177), a także  wydane na jej podstawie akty wykonawcze – przypomina Biuro Prasowe Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kogo obejmuje płaca minimalna?

Minimalne wynagrodzenie za pracę obejmuje wyłącznie osoby, które mają podpisaną umowę o pracę. Przepisy dotyczące stawki godzinowej stosuje się do zleceniobiorców i osób samozatrudnionych, które jednoosobowo świadczą usługi dla firm.

Minimalne wynagrodzenie przysługuje Ci, jeżeli:

 • masz podpisaną umowę o pracę

Minimalna stawka godzinowa przysługuje Ci, jeżeli:

 • masz podpisaną umowę zlecenie
 • prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i świadczysz usługi dla firm

Przepisy dotyczące minimalnej stawki godzinowej w dalszym ciągu nie chronią wszystkich osób, które zarabiają pieniądze. Przykładowo, nie gwarantują one minimalnej stawki godzinowej w przypadku:

 • umów o dzieło
 • umów agencyjnych
 • umów zawieranych z osobami fizycznymi niewykonującymi działalności gospodarczej

Potrzebujesz pracy? Nie przegap ofert pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Stawka godzinowa etatowca będzie kształtowała się różnie, w zależności od miesiąca. Zakładając, że pracownik zatrudniony na etat otrzymuje płacę minimalną i pracuje 8 godzin dziennie, pięć dni w tygodniu, po czterech pełnych tygodniach, po przepracowaniu 160 godzin pracy, może liczyć na 10,21 zł/h. Zazwyczaj jednak miesiąc pracy obejmuje więcej dni, a to automatycznie oznacza niższe zarobki, w przeliczeniu na jedną godzinę pracy.

Minimalna stawka godzinowa a ewidencja czasu pracy

Jeżeli osobę wykonującą pracę obowiązuje minimalna stawka godzinowa, zleceniodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy. Jest to niezbędne do ustalenia liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usługi.

Ewidencja czasu pracy może przybrać formę:

 • papierową
 • elektroniczną
 • dokumentową, np. faktury lub rachunku do umowy zlecenie

Co wlicza się do minimalnego wynagrodzenia za pracę?

Przy obliczaniu płacy minimalnej trzeba uwzględnić wiele czynników. W skład minimalnego wynagrodzenia wchodzą:

 • wynagrodzenie zasadnicze
 • dodatek za staż
 • nagrody i premie regulaminowe oraz uznaniowe
 • wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy

Obecnie do wynagrodzenia pracownika nie wliczają się:

 • dodatek do wynagrodzenia za pracę w godzinach nocnych
 • nagroda jubileuszowa
 • odprawy i odszkodowania określone regulaminowo
 • świadczenia z ZFŚS (zakładowego funduszu świadczeń socjalnych)
 • świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty tych świadczeń, wynikające z przepisów BHP oraz innych przepisów prawa pracy
 • nagrody i premie wypłacane jako wyróżnienia

Płaca minimalna a dodatek stażowy

W połowie grudnia Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej (MRPiPS) zaproponowało zmiany w sposobie ustalania wysokości płacy minimalnej. Skierowało do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Resort Elżbiety Rafalskiej zaproponował, aby dodatek stażowy, czyli dodatek za wysługę lat, nie był wliczany do minimalnego wynagrodzenia. Przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2020 roku.

Szukasz pracy od zaraz? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

- Z punktu widzenia pracowników – wzrost płacy minimalnej, a także minimalnej stawki godzinowej, to zdecydowanie dobra wiadomość i szansa na poprawę domowego budżetu. Natomiast plan wyłączenia z płacy minimalnej dodatku stażowego to szansa na wzrost wynagrodzenia dla pracowników z dużym stażem pracy. Szczególnie zauważalne może to być w budżetówce, gdzie na pensję często składa się wiele elementów, w tym w dużej mierze właśnie ten dodatek. Obecnie zdarzają się sytuacje, w których nowozatrudniona osoba ma zarobki porównywalne do specjalistów, którzy pracują w firmie od wielu lat. Zmiany mogą być dla pracodawców finansowym wyzwaniem, ale to jednocześnie szansa na to, by dodatek stażowy realnie wpływał na wysokość pensji – ocenia Natalia Bogdan, prezes zarządu Jobhouse.

Nawet, jeżeli dodatek stażowy przestanie być wliczany do minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmiany wejdą w życie dopiero w 2020 roku. Pracodawcy bardziej obawiają się Pracowniczych Planów Kapitałowych, które zaczynają funkcjonować od 1 stycznia 2019 roku. Mogą one znacznie ponieść koszty utrzymania pracowników, a to grozi tym, że firmy zaczną szukać oszczędności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
anielka
a jaw nowym roku będę zmieniać pracę na coś lepszego i mam nadzieję, że lepiej płatnego haha - więc już piszę CV w szybkieCV :))))
T
Tom
Płaca minimalna o 7%, renty, emerytury o 3% waloryzacji. Śmiechu warte, nie rząd i posłowe przeżyją za te pieniądze. Ale oni mają wszystko w d.....
D
Dociekliwy
Każde wynagrodzenie za pracę (minimalne także!) powinno być oceniane poziomem skromnych kosztów utrzymania typowej rodziny. U nas, np. w roku 2017 na 10 323 900 osób zatrudnionych (na podstawie umowy o pracę) aż 8 772 900 osób (czyli 84,98%) pracowało w firmach (lub instytucjach, w których przeciętne wynagrodzenie było niższe od minimum socjalnego, ustalonego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych dla czteroosobowej rodziny pracowniczej (tj. od 3633 zł netto miesięcznie). Sytuacja w roku bieżącym jest – zapewne – podobna. Niestety...
A
Altair
Wszystkie media zręcznie pomijają kilka spraw. Po pierwsze - 150 złotych brutto. Czyli 80 złotych netto. Po drugie - idą w górę wszystkie składki, więc rosną koszty zatrudnienia wszystkich. I po trzecie - kwota wolna od podatku zamrożona dalej. Jakieś pytania? Na podwyżce minimalnej głównie zyskuje rząd, a nie pracownik.
D
Dociekliwy
Jeśli tak jest, jak Pani Redaktor pisze, to mamy do czynienia z absurdalną sytuacją. Dodatek stażowy otrzymują pracownicy z jakimś doświadczeniem, a minimalną płacę zwykle ci, którzy rozpoczynają otrzymywać wynagrodzenie za pracę! Czyżby istniały takie firmy, które płacę minimalną oferują każdemu? Nawet pracownikom z dużym doświadczeniem??? Niebywałe...
K
Koko
Za takie pidzadze to cala elita w sejmie powinna zostawać i utrzymywać sie a nie nam daje najniższe wynagrodzenie a sami biorą po 50 ser tys zł !!za co my mamy utrzymywać się i jeszcze wszystko drożeje o prądzie nie wspomnę i jedzenie i dawać na 500+ co większość nie.powinna zostawac na pierwsze dziecko nawet . A innych kontrolują idealnie !!!Co to za kraj co za d*** wołowe rządzą tym państwem i sprowadzają go na dno !!!!!
T
Toto
Przy dzisiejszym rynku pracy tylko życiowa niedorajda idzie do pracy za mniej niż 3 tyś NA RĘKĘ!!
G
Gość
Płaca minimalna troszkę do góry i automatycznie prąd do góry czyli wszystko do góry paranoja
P
Pani
No to jaki widzisz w tym problem?
Załóż firmę jaką kolwiek i płac ludzia po 12 tys netto miesięcznie.
B
Benek
Jak się nie podoba to wypierdalaj z powrotem do Niemiec na ogórki
Ż
Żebrak
PiS traktuje ludzi bardzo ciężko pracujących jak niewolników bo muszą.utrzymać leserów 500+ ludzie pracy powinni.wyjść na.ulice strajkować za te śmieciowe poniżające pieniądze inni dostają po 1000 brutto pasożyty 500+ dostają za darmo Kaczyński Morawiecki Rafalska poniżają i traktują tych pracowników drugą.kategorią bo dostaną ochłapy.
M
Maniuś
Wzrośnie stawka o 1zł i gdzie tu poprawa domowego budżetu jak w kuj-pomorskim za godzinę pracy płacą 12zł tragedia i dlatego nikt nie chce ciężko pracować za te ochlapy i naprawdę lepiej jest 500plus odebrać niż za te pieprzone grosze napierdzielac 10godzin . Pracowałem w De u Niemców dniówka w bardzo ciężkiej pracy w rolnictwie wynosiła na plny 650zł za 16godzin pracy 7dni w tygodniu niestety bo to rolnictwo. A w Polsce o 1zł podwyższą a Polacy nic z tym nie zrobią bo o Kurde muszę pracować ciężko za 2000zl netto masakra z tego nie da się utrzymać siebie i opłat za wynajęte mieszkanie a co dopiero bez kredytu auto kupic . 7lat w De i miałem do tej pory 154auta handlowałem nimi,mam 2 domy,własnego Mesia a w Polsce jakbym siedział to miałbym gowno nasrane i biedę klepalbym chodząc w tych samych ciuchach rok po roku . Kto ma Pl dobrze? Właściciele korporacji,firm większych,ich dzieci oraz prowadzący minimum 5sklepow w różnych miastach . . . Mówię wszystko o osobach które pracują za najnizsza pensje a wiem że każdy chciałby w miesiącu kupić szczególnie zimą za ciężką pracę 2tony węgla, nowy tv oraz auto do 3-4tysi a potem coś dziecku oraz rachunki opłacić i zaoszczędzić coś na wakacje z dziećmi ale w Pl niestety ludzie którzy ciężko pracują (dobrzy ludzie) ciągną na kredytach, lub mają tylko na przeżycie na styk. I gadacie że za granica nie da się żyć (racja-samotnosc oraz praca ciągła tam jest i nic więcej chyba że ktoś rodzinę tam sprowadzi to wtedy lepiej). Nigdzie nie jest kolorowo ale wszędzie w gazetach itd jest napisane - Polska ma najniższe zarobki na świecie są biedniejsze kraje ale to już zupełny margines. Więc to wszystko i w 300lat nie zrownamy się z naszymi sąsiadami bo średnia krajowa u nas to 3500zl czy 4500zl a w De 6razy większa! W d**** mam komentarze idiotow na mój temat co bogacze myślą o 500plus bo zazdroszczą wszystkiego bo oni też za free chcieliby mieć i biednym rodzinom zazdroszczą że od państwa na dzieci dostają(nie mówię tu o patolach którzy za 500+ kupują alkohol itd)a normalnych rodzinach . Prawo w Polsce jest chore oraz stawki za uczciwa ciężką 12godzinową pracę żałosne oraz bolesne!!! Więc nie dziwcie się że Polacy wolą 500plus niż napieprzac przy kopaniu rowow lub pracując na dachach bądź w firmach jako stolarze,ślusarze,spawacze za 12zl na godzinę bo tak jest w Kuj-pomorskim!!!. Idioci z kasą oraz największe nieroby na stanowiskach ciepłych na pewno skomentują mój post negatywnie a normalni wiedzą jak jest i poprą to . Pozdrawiam z Bydgoszczy ! .
Ł
Łąka
Powinno być na rękę 2500 to jest minimum. Chociaż i tak za to trudno przeżyć
B
Barbella
Mówiło się że dodatek stażowy miał być wykluczony z minimum już od 2019r.Skad znowu ta zmiana.
N
Naiwna
Łatwo się pisze że staż poza minimalną od 2020 roku. A ten 2019 mogą nas oktadać zgodnie z prawem, suki.....y. Przepraszam ale brak mi słów. Mam wyżyć, opłacić wszystko za 1500 zł. Nie mam siły już żyć w tym cholernym kraju. Pogadali, poradzili a szara masa kopa dostanie .
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu