Plan urlopowy 2024 - do kiedy trzeba go złożyć zgodnie z prawem pracy? Sprawdzamy terminy

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Szaf dał znać, że w tym roku chciałby, aby wszyscy zadeklarowali swoje plany urlopowe wcześniej, niż zwykle? Sprawdzamy, czy jest to zgodne z prawem.
Szaf dał znać, że w tym roku chciałby, aby wszyscy zadeklarowali swoje plany urlopowe wcześniej, niż zwykle? Sprawdzamy, czy jest to zgodne z prawem. Mikołaj Wójtowicz / Polska Press
Plany urlopowe sporządza się w wielu polskich firmach. Do kiedy trzeba je sporządzić, złożyć i kiedy pracodawca powinien je zatwierdzić? Sprawdzamy, jak to zrobić, żeby było zgodne z prawem i kodeksem pracy. Jakie obowiązują terminy?

Spis treści

Plan urlopowy w 2024 r. - do kiedy trzeba go złożyć?

Szaf dał znać, że w tym roku chciałby, aby wszyscy zadeklarowali swoje plany urlopowe wcześniej, niż zwykle? Czy jest to zgodne z prawem? Kodeks pracy o planie urlopów wspomina tylko w art. 163. Czytamy w nim:

Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy

Z tego samego artykułu dowiadujemy się, że urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem, a planu nie trzeba ustalać, jeśli zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę. Dotyczy to także pracodawcy, u którego nie ma takiej organizacji. W takich przypadkach ustala się termin urlopu po porozumieniu z pracownikiem. W przepisie możemy również wyczytać, że plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Plan nie obejmuje urlopów na żądanie. (4 dni w każdym roku kalendarzowym). W te dni możemy zgłosić chęć pójścia na urlop najpóźniej w tym samym dniu.

Łatwo zatem zauważyć, że kodeksowe regulacje w tym temacie nie są zbyt rozbudowane. Nie znajdziemy tu również daty, do której należy przyjąć i zatwierdzić plan. W rzeczywistości plan urlopowy można ustalić w grudniu poprzedniego roku, a dni wolne - wybrać już w styczniu.

Dlatego ogólnie przyjmuje się, że plan należy sporządzić przed końcem 31 grudnia. W rzeczywistości w wielu firmach obowiązują różne zasady i pracodawca może tego oczekiwać zarówno do końca stycznia lub np. do końca czerwca. Zależy to od zasad konkretnego zakładu.

Plan urlopów – czyli kto kiedy dostanie wolne - ustala pracodawca. Bierze przy tym pod uwagę nie tylko wnioski pracowników, ale i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w firmie. Chodzi o to, żeby nie było np. przestojów produkcyjnych.

Po zaplanowaniu i zatwierdzeniu planów - terminy urlopów można jeszcze przesuwać. Dotyczy to sytuacji, gdy pracownik zwróci się z odpowiednim wnioskiem i właściwie go umotywuje. Urlop przesunąć można również z ważnych potrzeb pracodawcy – gdyby nieobecność pracownika zakłóciłaby tok pracy. Nikt nie chciałby, aby np. produkcja w fabryce uległa zatrzymaniu.

Czy trzeba składać wniosek o urlop, gdy plan urlopowy jest już zatwierdzony?

Plany urlopowe nie są równoznaczne udzieleniem urlopu. Konieczne jest jeszcze złożenie wniosku. Dopiero po jego zatwierdzeniu przez przełożonego - otrzymujemy dzień wolny. Jeżeli nie możemy rozpocząć urlopu z powodu przyczyn usprawiedliwiających nieobecność, takich jak np. choroba - urlop przesuwa się na inny termin.

Jeżeli w tym roku dobrze zaplanujemy dni wolne, z okazji weekendu majowego możemy zyskać nawet 9 dni. Długie weekendy możemy sobie również zrobić na koniec maja, kiedy wypada Boże Ciało, z okazji 15 sierpnia i 1 listopada. Jeżeli te dni połączymy z urlopem - zyskamy dodatkowe dni wypoczynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu