Planujesz remont domu lub mieszkania? Dobry fachowiec na wagę złota. Jak sprawdzić wiarygodność specjalisty?

Mikołaj Wójtowicz
Obecnie na rynku pracy brakuje wielu specjalistów z zakresu budownictwa.
Obecnie na rynku pracy brakuje wielu specjalistów z zakresu budownictwa. unsplash.com
Remont mieszkania lub domu tuż tuż, a Ty nie wiesz, jak znaleźć fachowca do remontu? Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie, jak znaleźć dobrego specjalistę do remontu nie jest łatwa. Obecnie na rynku pracy brakuje wielu specjalistów z zakresu budownictwa. Są to: cieśle i stolarze, dekarze i blacharze, robotnicy obróbki drewna. Brakuje także "zwykłych" fachowców budowalnych. Specjalistę nie jest łatwo znaleźć, a gdy się to już uda - nie zawsze jest to osoba godna zaufania. Po czym poznać, czy osoba jest godna zaufania? Wybór ekipy remontowej, która będzie uczciwa nie jest taki prosty.

W 2022 roku wielu pracodawców mierzy się z niedoborem rąk do pracy. Wśród 30 zawodów deficytowych w skali kraju wskazanych przez "Barometr zawodów 2022" aż 8 z nich występuje w trwałym defcycie. Są to m.in.:

  • cieśle i stolarze budowlani,
  • dekarze i blacharze budowlani.

Co ciekawe coraz trudniej znaleźć także "zwykłego" budowlańca lub "złotą rączkę" do zrobienia remontu lub wymiany oświetlenia.

Fachowiec do remontu poszukiwany. Ekipa remontowa, której warto zaufać na wagę złota

Fachowców do remontu i budowy trudno znaleźć, część osób polega na poleceniach od znajomych, którzy niedawno remontowali dom. W takiej sytuacji może się okazać, że fachowiec od znajomych zaproponuje nam termin remontu za kilka miesięcy. Co w takiej sytuacji zrobić?

Wielu specjalistów możemy znaleźć po prostu w internecie. Problem zaczyna się jednak w chwili, kiedy chcemy zatrudnić osobę prowadzącą działalność gospodarczą lub działającą w formie spółki. Tylko zawarcie umowy z przedsiębiorcą może zagwarantować możliwość wyegzekwowania odpowiedniej jakości wykonanych prac.

Jak sprawdzić, czy fachowiec prowadzi działalność gospodarczą?

Działalność gospodarczą można prowadzić w kilku formach prawnych. Są to:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • spółka cywilna,
  • spółka jawna,
  • spółka partnerska,
  • spółka komandytowa,
  • spółka komandytowo-akcyjna,
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółka akcyjna.

Czy dana osoba prowadzi działalność gospodarczą można sprawdzić w bazie CEiDG po kliknięciu tutaj. Sprawdzimy tam osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub działające w ramach spółki cywilnej. W przypadku pozostałych spółek - przedsiębiorcę można sprawdzić w bazie KRS dostępnej pod tym linkiem.

Jeżeli potrzebujemy dowiedzieć się, czy nasz fachowiec jest czynnym podatnikiem VAT, możemy to sprawdzić w wykazie podatników VAT klikając tutaj.

Warto również zainteresować się już u samego fachowca, czy posiada ubezpieczanie na sytuację wypadków, które potencjalnie mogą się zdarzyć w czasie prowadzenia prac. Choć nikt z nas nie chciałby wypadku przy pracy, warto jednak pamiętać, że zdarzają się one nawet w sytuacji zachowania należytej staranności.

Umowa o remont mieszkania. Jaki wzór wybrać?

Jeśli zakres prac nie jest skomplikowany i obejmuje jedynie konkretny typ czynności, jak np. malowanie ścian lub montaż drzwi - warto podpisać umowę o dzieło, w której konkretnie wskażemy co jest do zrobienia. To zupełnie inny typ umowy, niż umowa budowlana opisana w Kodeksie Cywilnym w art. 647-658. W przypadku umowy o roboty budowlane przedmiotem jest nie tylko wykonanie robót, ale także zrealizowanie konkretnego obiektu.

- Podpisanie umowy zawsze leży w naszym interesie, bo to podstawowe zabezpieczenie naszych pieniędzy i wszelkich późniejszych roszczeń, np. bezpłatnego naprawienia usterek czy zwrotu zaliczki. Solidny i uczciwy fachowiec nigdy nie powinien unikać spisania umowy – podkreśla Patrycja Karolczak, ekspert Intrum.

Gdy fachowiec, którego zatrudniamy prowadzi firmę łatwiej jest od niego wyegzekwować jakość ze względu na podpisane umowy. Warto również pamiętać, że na początku nie zawsze wszystko jest dogadane co do zakresu prac, a w trakcie remontu może się okazać, że trzeba będzie zrobić więcej, niż pierwotnie zaplanowaliśmy.

Remont domu - gdzie porównać ceny przed podpisaniem umowy z fachowcem?

Dodatkowym utrudnieniem może okazać się nieznajomość cen rynkowych, dlatego przed zdecydowaniem się na jedną konkretną propozycję warto zapoznać się z różnymi ofertami i zapytać kilku specjalistów, jak wycenią remont i zakres prac. Dowiemy się wtedy, czy będą to podobne stawki.

Oferty konkretnych fachowców możemy znaleźć na takich stronach internetowych, jak:

Z danych GUS wynika, że w kwietniu 2022 r. ceny produkcji budowlano-montażowej były wyższe o 11%, niż jeszcze rok wcześniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu