Podwyżki nie otrzymała w ubiegłym roku ponad połowa zatrudnionych. Czy Polacy są zadowoleni ze swojego wynagrodzenia?

Justyna Madan
Wideo
od 7 lat
Podwyżek wynagrodzeń nie otrzymała w ubiegłym roku ponad połowa pracowników. A nawet jeśli je dostali, to 41 proc. zatrudnionych uważa, że były mniejsze niż się spodziewali. Połowa badanych pracowników spodziewa się natomiast podwyżki w 2022 roku, ale część z nich nie będzie o nią prosić, z obawy przed reakcją szefa. Tak wskazuje badanie, które zrealizowały Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster.

Jeśli chodzi o satysfakcję z pracy, to jest z niej „raczej zadowolone” 53 proc. badanych, zaledwie 21 proc. odpowiedziało, że ze swojej pracy jest bardzo zadowolonych, ale okazuje się, że tylko 1 proc. ankietowanych ze swojej pracy jest bardzo niezadowolonych.

Podwyżki w pracy, czy zatrudnieni są z nich zadowoleni?

Mimo takich wskazań, satysfakcja z płacy spada z roku na rok. Jak wskazuje badanie, ze swojej wypłaty zadowolonych jest 43 proc. respondentów, to o 2 proc. mniej niż w 2021 roku i 5 proc. mniej niż dwa lata wcześniej.

Jeśli chodzi o podwyżki, to otrzymało je w 2021 roku 45 proc. badanych. Wzrosty pensji najbardziej widoczne były w:

  • przemyśle,
  • opiece zdrowotnej,
  • pomocy społecznej,
  • transporcie i logistyce.

Ponad 40 proc. osób, które podwyżki otrzymały deklarują, że był to wzrost o 5-10 proc. Natomiast ¼ badanych odnotowała na swoim koncie wynagrodzenie wyższe o mniej niż 5 proc. Podwyżki w wysokości 10-20 proc. trafiły do 18 proc. pracowników, a powyżej 20 proc. – do 5 proc. Największe podwyżki otrzymali pracownicy najmłodsi i z lepszym wykształceniem.

Niemal połowa (46 proc.) jest zadowolona z podwyżek, były one zgodne z ich oczekiwaniami, ale 41 proc. liczyło, że będą one wyższe.

Polacy chcą zarabiać więcej. Czy uważają, że podwyżka im się należy?

"Oczekiwania zarobkowe Polaków rosną i wiele wskazuje na to, że w 2022 roku presja płacowa utrzyma się" - informuje Randstad.

Połowa zatrudnionych spodziewa się w najbliższym czasie podwyżki i co trzeci badany zamierza o podwyżce rozmawiać z przełożonymi. 42 proc. ankietowanych rozmawiać o podwyżce nie chce, bo obawia się reakcji szefa.

Połowa badanych podkreśla, że podwyżki im się należą, bo jakość wykonywanej przez nich pracy jest wysoka. 9 proc. ankietowanych deklaruje, że o podwyżkę występuje regularnie, co roku. Najczęstszym powodem starania się o podwyżkę są rosnące ceny żywności i usług (65 proc.) oraz przekonanie o byciu dobrym pracownikiem (52 proc.)

„Jak na kolejny pandemiczny rok odsetek badanych, którzy dostali podwyżkę, jest i tak duży, co pokazuje, że pracodawcy zwiększając wynagrodzenia próbują ograniczać rotację pracowników w obawie przed problemami z obsadzeniem powstałego wakatu” – mówi Monika Fedorczuk, ekspertka rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Badanie zrealizowały Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster. Przeprowadzono je w dniach 6-26 grudnia ub.r. na grupie 1000 pracujących respondentów metodą CAWI (wspomagany komputerowo wywiad realizowany za pośrednictwem strony www, na panelu internetowym).

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu