Budżet na wynagrodzenia w 2022 r. będzie większy
Budżet przeznaczony na wynagrodzenia w 2022 r. dla zatrudnionych w w ministerstwach, urzędach wojewódzkich i innych instytucjach państwowych wzrósł względem pierwotnego planu na 2021 r. o 8,5 proc.
W budżecie przewidziano pieniądze na:
- wzrosty wynagrodzeń o 4,4 proc.
- przywrócono 3-proc. fundusz nagród.
2 lutego prezydent podpisał zaktualizowaną ustawę budżetową. Po publikacji możliwe będą wypłaty trzynastek i podwyżek dla urzędników. Z tych pieniędzy będzie można tworzyć także nowe etaty i zatrudniać w urzędach kolejnych pracowników.
Nowe etaty w urzędach? Związkowcy woleliby podwyżki
Początkowo związkowcy postulowali 12 proc. podwyżki. Negocjacje zakończyły się porozumieniem o podwyżkach na poziomie 4,4 proc. Jak się potem okazało, nie wszystkie pieniądze zostaną jednak przeznaczone na pierwotny cel, czyli nagrody i podwyżki.
- Wydaliśmy negatywną opinię wobec pomysłu zwiększenia liczby etatów w urzędzie ze środków na podwyżki. Z naszych wyliczeń wynika, że na jeden etat trzeba byłoby przeznaczyć kilkaset złotych, a z tego już robi się przyzwoita kwota podwyżki - powiedział Robert Barabasz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim.
Tegoroczne podwyżki dla urzędników są niższe od prognozowanej inflacji na 2022 r. Oznacza to, że przez wzrost cen towarów i usług, urzędnik pracujący na etacie w 2022 r. będzie mógł pozwolić sobie na mniej, niż jeszcze rok wcześniej. Część pieniędzy pozwoli zatrudnić dodatkowe osoby w wydziałach, w których już teraz z powodu braku rąk do pracy są trudności z dotrzymywaniem ustawowych terminów prowadzonych postępowań administracyjnych.
