Polenergia inwestuje w przyszłość – projekt ma zasilić 4 mln gospodarstw domowych

Eryk Kołodziejek
Polenergia
Polenergia ogłosiła podpisanie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), na mocy której otrzyma do 750 mln zł na realizację projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Środki te mają wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii na Morzu Bałtyckim.

Spis treści

Umowa z BGK na wsparcie projektów

Zarząd Polenergii poinformował, że 18 grudnia zawarto umowę pożyczki z BGK w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Umowa dotyczy inwestycji G3.1.5 "Budowa morskich farm wiatrowych", a jej celem jest wsparcie finansowe do kwoty 750 mln zł.

Pożyczka ta jest przeznaczona wyłącznie na finansowanie lub refinansowanie kosztów kwalifikowalnych związanych z projektami Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Obejmuje to wydatki dotyczące części morskiej projektów, z wyłączeniem VAT, kosztów finansowych oraz wydatków poniesionych przed 1 lutego 2022 roku.

Środki z pożyczki mają być przeznaczone na wniesienie lub zabezpieczenie wkładów pieniężnych do projektów. Polenergia podkreśliła, że pożyczka będzie dostępna po spełnieniu standardowych warunków zawieszających, typowych dla finansowań bankowych.

Warunki spłaty i oprocentowanie

Polenergia poinformowała, że data ostatecznej spłaty pożyczki przypada na wcześniejszą z dwóch dat: pięć lat od pierwszej wypłaty pożyczki lub 30 stycznia 2030 roku. Pożyczka może być wykorzystana najpóźniej do 30 czerwca 2025 roku.

Oprocentowanie pożyczki będzie kalkulowane na bazie zmiennej stopy procentowej opartej na odpowiedniej stopie WIBOR, powiększonej o marżę. Podkreślono, że pożyczka zostanie udzielona na warunkach rynkowych i nie będzie stanowić pomocy publicznej.

Strefa Ekologii - artykuły

Zarząd Polenergii zaznaczył również, że pożyczka nie jest zabezpieczona na żadnym składniku majątku spółki ani Grupy Polenergia, co świadczy o zaufaniu do stabilności finansowej firmy.

Współpraca z Equinor i plany na przyszłość

W 2018 roku Polenergia nawiązała współpracę z Equinor, której celem jest wspólna realizacja projektów MFW Bałtyk 2 oraz MFW Bałtyk 3. W grudniu 2019 roku podpisano umowę o współpracy przy projekcie MFW Bałtyk 1. Łączna moc tych projektów wynosi 3 tys. MW, co pozwoli na zasilenie 4 mln gospodarstw domowych.

Polenergia informuje, że ostateczna decyzja inwestycyjna dla projektów MFW Bałtyk 2 i MFW Bałtyk 3 jest planowana na rok 2025. Umożliwi to dostarczenie pierwszej energii elektrycznej do sieci w 2027 roku, co stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu