Polska kontra Europa – gdzie pracownicy są zadowoleni z zarobków?

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Firmy coraz częściej oferują różne formy wynagrodzeń oprócz stałej pensji, jednak nie zawsze odpowiadają one na potrzeby pracowników.
Firmy coraz częściej oferują różne formy wynagrodzeń oprócz stałej pensji, jednak nie zawsze odpowiadają one na potrzeby pracowników. 123rf
Jedynie 37% europejskich pracowników jest zadowolonych ze swojego całkowitego pakietu wynagrodzeń, co wskazuje na poważne wyzwanie w zakresie polityki płacowej na Starym Kontynencie. Tymczasem Polacy wyróżniają się na tle innych narodowości, lepiej oceniając swoje zarobki oraz warunki pracy. Zaskoczeni?

Spis treści

Polacy zadowoleni z pensji

Wynagrodzenie jest jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę przez pracowników przy wyborze miejsca pracy. Aż 60% zarówno polskich, jak i europejskich pracowników wskazuje wynagrodzenie jako najważniejszy czynnik przy wyborze pracodawcy. Jednak ocena samego wynagrodzenia różni się znacznie między Polską a innymi krajami europejskimi.

W całej Europie jedynie 37% pracowników jest zadowolonych ze swojego pakietu wynagrodzeń. Co więcej, 26% z nich wyraża zdecydowane niezadowolenie. Na tle tych wyników Polacy wypadają dużo lepiej – niemal 51% polskich pracowników jest usatysfakcjonowanych wysokością swoich wynagrodzeń, a tylko 17,5% deklaruje zdecydowane niezadowolenie.

Firmy coraz częściej oferują różne formy wynagrodzeń oprócz stałej pensji, jednak nie zawsze odpowiadają one na potrzeby pracowników. Pracodawcy muszą zadbać o to, by ich polityka wynagrodzeń była bardziej elastyczna i dopasowana do indywidualnych oczekiwań.

Czy wynagrodzenie jest najważniejsze?

Chociaż wynagrodzenie jest kluczowym czynnikiem, istnieją również inne istotne aspekty, które wpływają na wybór pracodawcy. Oprócz wysokości wynagrodzenia, ważne są takie czynniki jak bezpieczeństwo zatrudnienia oraz dobra atmosfera w pracy.

W Europie 42% pracowników ocenia bezpieczeństwo zatrudnienia jako kluczowe, natomiast dobra atmosfera w pracy i relacje z kolegami mają znaczenie dla 41% pracowników. W Polsce te same aspekty są nieco mniej istotne – bezpieczeństwo zatrudnienia oraz atmosfera są priorytetem dla 37% badanych.

Polacy zwracają większą uwagę na elastyczne formy wynagrodzenia oraz dodatkowe benefity, takie jak pakiet kafeteryjny (13,7% vs 7% w Europie), decyzyjność w pracy (13,7% vs 10%), czy dbałość o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników (22,7% vs 16,6% w Europie).

– Z naszych badań przeprowadzonych wśród pracowników wynika, że to właśnie wynagrodzenie pozostaje kluczowym czynnikiem przy wyborze pracodawcy i odgrywa znaczącą rolę w motywacji i satysfakcji. Bardzo ważne jest dostosowanie polityki wynagradzania do indywidualnych potrzeb każdego pracownika. Polska na tle europejskiej średniej wypada naprawdę bardzo dobrze, bo, gdy tylko 18 proc. europejskich to aż 32 proc. polskich pracowników może określić skład własnego pakietu wynagrodzeń. Widzimy, jednak, że aż 43 proc. pracujących Polaków deklaruje, że chciałoby mieć dostęp do kafeteryjnego systemu benefitów, co potwierdza, oczekiwanie pracowników w zakresie indywidualnego podejścia i możliwości elastycznego wyboru spośród benefitów, które są ważną składową polityki wynagradzania – mówi Paulina Zasempa, People Country Lead w SD Worx Poland.

Różnorodność wynagrodzeń i potrzeby pracowników

Na całkowity pakiet wynagrodzeń składa się więcej niż tylko stała pensja. Europejscy pracownicy otrzymują średnio siedem różnych rodzajów wynagrodzenia. Belgia, Słowenia i Polska przodują – statystyczny zatrudniony w tych krajach otrzymuje nawet dziewięć składników wynagrodzenia. Najmniej mają ich pracownicy we Włoszech (5), Hiszpanii (6) i Danii (6). Najczęstszymi rodzajami wynagrodzenia otrzymywanego przez pracowników są stała pensja (81 proc.), elastyczne godziny pracy (50 proc.) oraz szkolenia (39 proc.). Jedna czwarta europejskich zatrudnionych (25 proc.) otrzymuje wynagrodzenie składające się ze zmiennych składowych.

Mimo to wielu pracowników, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, chciałoby mieć możliwość korzystania z dodatkowych dni urlopu. Z badań wynika, że aż 40% europejskich pracowników i 30% polskich zatrudnionych oczekuje więcej dni wolnych, co staje się coraz istotniejszym elementem w negocjacjach z pracodawcami.

– Ważne, aby jasno komunikować pracownikom dane na temat ich pełnego pakietu wynagrodzeń. Tylko jedna czwarta organizacji oferuje zestawienie obejmujące wszystkie elementy wynagrodzeń, a nawet czterech na dziesięciu pracowników nie zdaje sobie sprawy, jak w rzeczywistości opłacana jest ich praca. Zarządzanie informacjami o pakiecie wynagrodzeń ułatwia oprogramowanie, które przedstawia te informacje w przejrzysty i przyjazny dla użytkownika sposób – wyjaśnia Paulina Zasempa.

Badanie przeprowadzone przez SD Worx pokazuje, że polscy pracownicy preferują: pensję o stałej wysokości (55 proc.), dodatkowe dni pełnopłatnego urlopu (30 proc.) i elastyczne godziny pracy (29 proc.). Tuż za podium znalazły się prezenty okolicznościowe (23 proc.), bony zakupowe i bilety na wydarzenia kulturalne (18,7 proc.) oraz ubezpieczenie na życie (18 proc.) Tymczasem europejscy pracownicy woleliby bony lub dopłaty do posiłków (24 proc.) i dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne
(20 proc.).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu