https://strefabiznesu.pl
reklama

Polska ma 16 mld zł na trudne regiony. 100 przedsiębiorców przetarło szlak

Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Polska stoi przed ogromnym wyzwaniem transformacji energetycznej, która ma na celu odejście od węgla i przejście na bardziej zrównoważone źródła energii. W tym kontekście Fundusz Sprawiedliwej Transformacji odgrywa kluczową rolę. Jego celem jest wsparcie regionów węglowych w Polsce, które najbardziej odczują skutki tej transformacji.

Transformacja gospodarcza i społeczna dzięki środkom z FST

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) jest istotnym narzędziem w kontekście szeroko zakrojonej transformacji gospodarczej, cyfrowej i ekologicznej, prowadzonej przez Unię Europejską. Jak podkreśla Izabela Zygmunt z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w rozmowie z portalem strefabizesu.pl, FST to bardzo ważny instrument w kontekście tego, co Komisja Europejska i szerzej Unia Europejska robi.

Robimy dużą transformację gospodarczą, cyfrową i zieloną, ale jednocześnie jakby nie skupiamy się wyłącznie na takich makroekonomicznych wynikach, ale bardzo ważna jest też ta strona społeczna – tłumaczy i podkreśla, że chodzi o pomoc polskim i innym europejskim regionom węglowym w przejściu tej drogi „w jak najbardziej gładki i bezbolesny sposób”.

– To, żeby ta transformacja była sprawiedliwa społecznie, żeby zachować ogólną unijną zasadę spójności, to znaczy wydajemy pieniądze unijne w taki sposób, żeby wyrównywać poziom życia w różnych państwach, ale też w różnych regionach, więc to jest rolą FST – dodaje.

Zygmunt przyznaje, że obecnie przed sobą mamy sporo nowych wyzwań, a w przypadku wcześniejszych latach można było pewne rzeczy łatwiej przewidzieć. – Teraz pojawia się dużo nowych wyzwań, nowych pytań, na które trzeba będzie odpowiedzieć – wskazuje.

Obecnie Unia Europejska stoi przed nowymi wyzwaniami, które wymagają elastycznego podejścia do planowania budżetu. – Komisja Europejska rozpoczyna debatę na temat przyszłych ram finansowych, przyszłego budżetu Unii Europejskiej i ta debata odbywa się w warunkach zupełnie innych, niż debata nad poprzednim budżetem, w ramach którego powstał Fundusz Sprawiedliwej transformacji – wyjaśnia.

W obliczu nowych kryzysów, które nie zostały jeszcze całkowicie opanowane, Unia Europejska musi przygotować się na nieprzewidziane okoliczności. Zygmunt przypomina, że KE opublikowała kilka tygodni temu komunikat na temat drogi do przyszłego budżetu, w którym jest omówiony szereg wyzwań, przed którymi stoimy. – Tak, jak wspomniałam, rozmawiamy o przyszłym budżecie w zupełnie innym kontekście niż poprzednim razem – zaznacza.

Lokalne inicjatywy wspierane przez FST

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji wspiera lokalne społeczności w Polsce, pomagając im w realizacji projektów prorozwojowych. Przemysław Herter z Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie przyznaje, że z punktu widzenia lokalnej społeczności, gdzie Dolnośląskie Zagłębie Węglowe zostało zamknięte w 2001 roku, FST stanowi duże wsparcie na projekty prorozwojowe.

Przykłady inwestycji obejmują budowę nowej siedziby dla Ochotniczej Straży Pożarnej, która umiejscowiona będzie na obszarze pogórniczym, pod byłym szybem kopalnianym, czy przekształcenie obiektów po szkole na budynki wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych. – Planujemy pozyskać dofinansowanie, procedura jest w trakcie, na budowę tras trybu singiel track oraz na odnowienie szlaków turystycznych – dodaje.

Wpływ FST na regiony przemysłowe

Wielkopolska jest jednym z regionów, które skorzystały z funduszy FST. Maciej Sytek z Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie zauważa, że w tym sensie fundusz sprawiedliwej transformacji bardzo dobrze spełnił swoją rolę.

– Te projekty cały czas trwają, ale warto wspomnieć o tym, że ponad 100 przedsiębiorców sięgnęło pieniądze na rozwój z własnych biznesów – zauważa i dodaje, że FST wspiera także projekty związane z rozwojem infrastruktury i wsparciem dla pracowników sektora wydobywczego.

– Samorządy bardzo mocno z tego skorzystały tworząc różnego rodzaju projekty, które mają tą zmianę społeczną wspierać, od rewitalizacji, poprzez nadanie nowych funkcji społecznych – dodaje.

Śląsk, czyli region w procesie transformacji

Województwo śląskie od lat korzysta z funduszy unijnych, a FST jest kluczowym narzędziem w procesie transformacji regionu. Małgorzata Staś z Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego również pozytywnie ocenia FST. – Zawsze korzystaliśmy z funduszy z polityki spójności i z RDF, czy z Europejskiego Funduszu Społecznego i naginaliśmy, żeby realizować te kwestie związane z transformacją – dodaje i jednocześnie zaznacza, że FST jest właśnie nastawiony na takie regiony.

FST umożliwia łączenie interwencji miękkiej z twardą, co pozwala na dostosowanie działań do potrzeb regionu. – A co jest bezcenne? To wsparcie tych procesów takich miękkich transformacyjnych, które dzieją się w domach, rodzinach górników, czy też naszych społecznościach, choćby w orkiestrach górniczych – zaznacza.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest nie tylko narzędziem finansowym, ale także symbolem zaangażowania Unii Europejskiej w tworzenie bardziej zrównoważonej i sprawiedliwej przyszłości dla wszystkich jej obywateli. Dzięki FST regiony w całej Europie mogą lepiej radzić sobie z wyzwaniami transformacji i budować bardziej zrównoważoną przyszłość.

O Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji jest instrumentem finansowym w ramach polityki spójności służącym zapewnieniu wsparcia obszarom borykającym się z poważnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi wynikającymi z transformacji w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Fundusz ten ułatwi wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 r.

Całkowity budżet Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji na lata 2021–2027 wynosi 17,5 mld EUR. Kwota 7,5 mld EUR jest finansowana z wieloletnich ram finansowych, a dodatkowe 10 mld EUR jest finansowane w ramach NextGenerationEU.

Polska, która jest największym beneficjentem Funduszu, ponieważ otrzymała 3,85 mld euro, co stanowi jedną piątą całego FST i około 16 mld zł.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu