Polska wśród krajów z najwyższym poziomem zanieczyszczenia powietrza w Europie

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wdrożenie działań ograniczających szkodliwe emisje spalin z transportu przynosi korzyści zdrowotne, ekonomiczne i społeczne.
Wdrożenie działań ograniczających szkodliwe emisje spalin z transportu przynosi korzyści zdrowotne, ekonomiczne i społeczne. Andrzej Banaś/ Polska Press
Czyste powietrze to nie tylko kwestia komfortu życia, ale przede wszystkim zdrowia publicznego. Zanieczyszczenie powietrza, szczególnie w dużych miastach, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców, zwiększając ryzyko wielu chorób, w tym układu oddechowego, krążeniowego, a nawet cukrzycy. Health and Environment Alliance (HEAL) przedstawiło rekomendacje dla samorządów, mające na celu poprawę jakości powietrza w polskich miastach.

Zanieczyszczenie powietrza w polskich miastach

Polska należy do krajów z najwyższym poziomem zanieczyszczenia powietrza w Europie. Szczególnie niebezpieczne są pyły zawieszone (PM), dwutlenek azotu (NO2) i dwutlenek siarki (SO2), które w wielu miejscach przekraczają normy zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Problem ten dotyka przede wszystkim mieszkańców dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań i Wrocław, gdzie transport drogowy jest głównym źródłem zanieczyszczeń.

– Wiemy, że zarówno krótko-, jak i długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza, także to z transportu, przyczynia się do szeregu negatywnych skutków zdrowotnych, których nie możemy bagatelizować – komentuje lek. Olga Wdowiczak, specjalistka ds. zdrowia środowiskowego w HEAL Polska. – Wśród nich wymienia się choroby układu oddechowego oraz układu krążenia, ale także rzadziej łączone ze smogiem: cukrzycę, zaburzenia przebiegu ciąży i rozwoju płodu oraz negatywny wpływ na zdolności poznawcze u dzieci – dodaje.

Rekomendacje HEAL dla samorządów

HEAL Polska podkreśla rolę samorządów w walce o czyste powietrze i przedstawia szereg rekomendacji, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji. Wśród zaproponowanych działań znajdują się:

  • Wprowadzenie stref ograniczających ruch samochodowy, takich jak Strefy Czystego Transportu.
  • Promocja zdrowej mobilności poprzez rozwój sieci komunikacji publicznej, infrastruktury rowerowej i przestrzeni przyjaznych pieszym.
  • Tworzenie większej liczby terenów zielonych.
  • Planowanie przestrzenne w duchu miast 15-minutowych, które zakładają, że wszystkie podstawowe potrzeby mieszkańców mogą być zaspokojone w promieniu 15 minut pieszo, rowerem lub transportem publicznym.

Wdrożenie tych rekomendacji nie tylko przyczyni się do poprawy jakości powietrza, ale również przyniesie korzyści zdrowotne, ekonomiczne i społeczne. Analizy pokazują, że spełnienie wytycznych WHO dotyczących jakości powietrza pozwoliłoby uniknąć tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie w największych polskich miastach.

Działania na rzecz poprawy jakości powietrza przynoszą wymierne korzyści. Dostępne analizy wskazują, że spełnienie wytycznych WHO mogłoby znacząco zmniejszyć liczbę przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Dla Warszawy oznaczałoby to uniknięcie 2023 zgonów z powodu zanieczyszczenia PM2,5 i 743 zgonów w wyniku ekspozycji na NO2 rocznie. Podobne szacunki dotyczą Krakowa, Poznania i Wrocławia, gdzie również możliwe jest uniknięcie kilkuset przedwczesnych śmierci rocznie.

Samorządy mają kluczowe znaczenie w procesie transformacji miast i poprawy jakości życia ich mieszkańców. Implementacja zaleceń HEAL może być ważnym krokiem w kierunku zdrowszej przyszłości dla polskich miast i ich mieszkańców. Więcej informacji o rekomendacjach oraz działaniach HEAL Polska można znaleźć na stronie organizacji.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, jasne staje się, że działania na rzecz czystego powietrza są nie tylko możliwe, ale i niezbędne. Samorządy, dysponując odpowiednimi narzędziami i wsparciem organizacji takich jak HEAL Polska, mogą odegrać kluczową rolę w ochronie zdrowia publicznego i środowiska.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu