Kwiecień przynosi spadek wskaźnika PMI
W kwietniu wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce wyniósł 50,2 pkt., co oznacza spadek w porównaniu do marca, kiedy to wynosił 50,7 pkt. Choć wynik ten wciąż utrzymuje się powyżej granicy 50 pkt., co oznacza rozwój sektora, to jednak wskazuje na spowolnienie tempa wzrostu. Mimo spadku wskaźnika PMI, perspektywy dla polskiego przemysłu wciąż pozostają stosunkowo pozytywne.
Jednym z głównych czynników wpływających na spadek wskaźnika PMI w Polsce jest zmniejszenie liczby nowych zamówień. Kolejnym istotnym czynnikiem jest sytuacja na rynku pracy.
– Według najnowszych danych PMI zebranych przez S&P; Global, warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym poprawiły się w kwietniu trzeci miesiąc z rzędu. Pojawiły się jednak sygnały ostrzegawcze, że obecna poprawa jest krucha, ponieważ nowe zamówienia spadły, a perspektywy na 12 miesięcy gwałtownie osłabły. Koszty produkcji i ceny wyrobów gotowych ponownie wzrosły, lecz w stosunkowo słabym tempie – wskazano w komentarzu do badania.
– Nowe zamówienia spadły po raz pierwszy od trzech miesięcy, wznawiając ogólną tendencję spadkową obserwowaną w ciągu ostatnich trzech lat. Do ogólnego spadku nowych zleceń przyczynił się spadek eksportu. Należy jednak zauważyć, że zarówno całkowita liczba nowych zamówień, jak i tych z zagranicy spadła tylko w marginalnym tempie – dodano.
Co to jest wskaźnik PMI?
Wskaźnik PMI (Purchasing Managers' Index) jest jednym z kluczowych wskaźników ekonomicznych, który mierzy aktywność w sektorze przemysłowym. Odczyt powyżej 50 punktów sugeruje rozwój sektora, podczas gdy wynik poniżej tej granicy wskazuje na jego kurczenie się. Wskaźnik ten jest szczególnie ważny dla analityków i inwestorów, ponieważ dostarcza wczesnych sygnałów o kondycji gospodarki.
źródło: PAP
