Spis treści
PSP podkreśla, że w 2023 roku odnotowano znaczący wzrost liczby transakcji zbliżeniowych przez Blik, zwłaszcza w miesiącach letnich, gdzie wzrost w lipcu i sierpniu wyniósł odpowiednio 168% i 150% w porównaniu do roku poprzedniego. Co więcej, w czerwcu tego roku liczba płatności zbliżeniowych była o 108% wyższa niż w czerwcu roku poprzedniego.
Rosnąca popularność płatności wśród podróżujących
Ciekawostką jest, że aż 35% wszystkich transakcji zbliżeniowych Blikiem za granicą przypada na okres wakacyjny - od czerwca do sierpnia. Najwięcej płatności za granicą użytkownicy Blika realizowali 15 sierpnia, co świadczy o rosnącej popularności tej formy płatności wśród podróżujących.
W maju PSP ujawnił również, że w pierwszym kwartale 2024 roku liczba transakcji wykonanych za pomocą Blika osiągnęła 518 milionów, co oznacza wzrost o 39% w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku. Z analiz wynika, że 51,1% wszystkich transakcji w tym okresie przypadało na e-commerce, a 25,5% na przelewy P2P. Płatności w terminalach płatniczych kodem Blika stanowiły 12,7% transakcji, płatności zbliżeniowe 7,6%, a operacje na bankomatach 3,1%.
Prawie 6 mln transakcji dziennie
Łączna wartość transakcji Blikiem we wszystkich kanałach w pierwszym kwartale 2024 wyniosła 73,9 miliarda złotych, co stanowi wzrost o 48% rok do roku. Użytkownicy systemu płatności mobilnych Blik dokonywali średnio 5,7 miliona transakcji dziennie, a w dniu rekordowym odnotowano aż 8,9 miliona płatności. Średnia kwota jednej transakcji wynosiła 143 złote.
Blik, zarządzany przez Polski Standard Płatności, to lider na rynku płatności mobilnych w Polsce, wspierany przez takie instytucje jak Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.
Z roku na rok Blik umacnia swoją pozycję na rynku, oferując użytkownikom coraz więcej możliwości szybkich i bezpiecznych płatności bezgotówkowych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
