Spis treści
Przedsiębiorcy z apelem do szefa MON. Najważniejsze punktuy
Jak czytamy w przesłanym nam komunikacie, środowiska biznesowe wskazały kluczowe zagadnienia, które w ich ocenie „w istniejącej rzeczywistości prawno-gospodarczej nie są w wystarczający sposób dostrzeżone" lub „czy to przez brak odpowiednich regulacji, ich niewłaściwe lub niewystarczające stosowanie lub też poprzez brak właściwej komunikacji", może skutkować niewykorzystaniem „potencjału gospodarczego". Przedsiębiorcy wyodrębnili 5 głównych punktów:
- Fundusz i ubezpieczenia
Postulat ten dotyczy stworzenia funduszu wparcia dla firm działających przy wschodniej granicy, który miałby być współfinansowany przez zarówno przez sektor prywatny, jak i państwo. Ponadto wprowadzone miałyby zostać dodatkowe programy ochrony i ubezpieczenia dla firm zlokalizowanych przy ww. granicy, które mogą być narażone na bezpośrednie zagrożenia w przypadku konfliktu.
– Te rozwiązania, zabezpieczające funkcjonowanie i zdolności produkcyjne w sytuacjach kryzysowych umożliwiłyby firmom ubezpieczeniowym oferowanie specjalnych polis dla tych przedsiębiorstw – wskazano.
- Offset i Platforma Technologiczna
Środowiska biznesowe proponują także połączenie wzrostu wydatków obronnych z offsetem w udzielanych zamówieniach. W ich ocenie zwiększy to dostęp polskich przedsiębiorców do nowoczesnych technologii, a także pozytywnie wpłynie na potencjał produkcyjno-remontowy krajowych firm w zakresie obronności.
– Rozwój nowych technologii oraz ich nowe zastosowania w konfliktach zbrojnych wymagają ściślejszej współpracy państwa i prywatnych firm – podkreślono.
- Rezerwa i zaplecze produkcyjno-usługowe
Polscy przedsiębiorcy zauważają także, że istniejące regulacje w zakresie wspierania firm zatrudniających rezerwistów nie są wystarczające. W związku z tym postulują m.in. stosowanie mechanizmu dodatkowej punktacji w przetargach publicznych dla przedsiębiorców zatrudniających rezerwistów.
Proponują także rozważenie wprowadzenia katalogu ulg podatkowych dla szeregu proobronnościowych wydatków, np. na: zakup broni oraz pełnego wyposażenia obronnego, a także jego serwisowanie i magazynowanie oraz szkolenia w zakresie posługiwania się bronią i innym wyposażeniem, w tym dronami, a także możliwość finansowania stowarzyszeń strzeleckich przy pracodawcach.
Apel dotyczy także „zwiększenia wysiłków w zakresie stworzenia Mapy Zasobów", która, jak wyjaśniono, zawierałaby optymalną listę przedsiębiorców będących w stanie gotowości z rezerwą infrastruktury, dot. m.in: sprzętu, infrastruktury IT, zakładów produkcyjnych mogących podczas zagrożenia zmienić swoją produkcję na produkcję dla wojska oraz wykwalifikowanej kadry, mającej wiedzę i zasoby, aby pełnić ważne funkcje wspierające Siły Zbrojne.
- Bezpieczeństwo lekowe
Biznes apeluje również o wzrost produkcji leków w Polsce, co „jest warunkiem zwiększenia bezpieczeństwa lekowego w regionie, skutecznego odpierania ataków i możliwości utrzymania funkcjonowania państwa w razie konfliktów międzynarodowych". Stanowi też istotny element odporności kraju – kluczowej w doktrynie odstraszania sformułowanej przez NATO.
– Istotnym staje się włączenie branży farmaceutycznej i przedsiębiorców tego sektora do dialogu dotyczącego obronności państwa oraz jego infrastruktury krytycznej – podkreślono.
- Komunikacja
Przedstawiciele środowisk biznesowych w ostatnim punkcie apelują o dialog, a także skuteczną walkę z dezinformacją. Proponują wypracowanie i przyjęcie krajowej strategii walki z dezinformacją oraz określenie właściwego organu administracji publicznej, który weźmie odpowiedzialność za jej realizację, we współpracy z przedsiębiorcami.
Sygnatariuszami listu są:
- Rafał Brzoska, Przewodniczący Rady Polskich Przedsiębiorców
- Rafał Dutkiewicz, Prezes Pracodawców RP
- Wojciech Kostrzewa, Prezes Polskiej Rady Biznesu
- Maciej Witucki, Prezes Konfederacji Lewiatan
Sygnatariusze listu wyrażają przekonanie, że wspólne działania przyczynią się do wydajniejszego działania polskich przedsiębiorców oraz poprawy stanu polskiej gospodarki, co w konsekwencji pozytywnie wpłynie na rozwój Sił Zbrojnych RP i wzmocnienie potencjału obronnego naszego kraju.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
