Ponad milion obcokrajowców na polskim rynku pracy

Maciej Badowski
Opracowanie:
Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy.
Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy. Dariusz Staniszewski
Na koniec października 2024 roku liczba cudzoziemców pracujących w Polsce przekroczyła milion. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, obcokrajowcy stanowili 6,9 proc. wszystkich pracujących w kraju.

Struktura zatrudnienia cudzoziemców w Polsce

Na koniec października 2024 roku w Polsce pracowało 1063,7 tysiąca cudzoziemców. Z tej liczby, aż 415,2 tysiąca osób realizowało wyłącznie umowy zlecenia i pokrewne.

Większość pracujących cudzoziemców stanowili mężczyźni, jednak ich udział w tej grupie zmniejszył się z 64,7 proc. w styczniu 2022 roku do 59,5 proc. w październiku 2024 roku.

Najliczniejszą grupą obcokrajowców pracujących w Polsce są obywatele Ukrainy.

– Obcokrajowcy wykonujący pracę w październiku 2024 r. pochodzili z ponad 150 państw. Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy – 714,9 tys. osób. Ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę na koniec października 2024 r. wyniósł 67,2 proc., tj. zmniejszył się w stosunku do stycznia 2022 r. o 6,1 p. proc. – podał GUS.

To oznacza, że mimo spadku udziału, Ukraińcy nadal stanowią zdecydowaną większość wśród pracujących cudzoziemców. Ich obecność na polskim rynku pracy jest kluczowa, zwłaszcza w sektorach, które borykają się z niedoborem pracowników.

Geograficzne rozmieszczenie cudzoziemców

GUS podał także, że w październiku 2024 r. niemal co piąty spośród ogółu cudzoziemców wykonujących pracę (19,4 proc.) mieszkał w regionie warszawskim stołecznym. Z kolei najmniej cudzoziemców mieszkało w regionie świętokrzyskim (mniej niż 1 proc.).

Warszawa i jej okolice przyciągają najwięcej zagranicznych pracowników. Z kolei regiony takie jak świętokrzyskie pozostają mniej atrakcyjne dla cudzoziemców, co może wynikać z mniejszej liczby ofert pracy oraz niższych wynagrodzeń.

Obecność ponad miliona cudzoziemców na polskim rynku pracy to istotny element gospodarki kraju. W przyszłości można spodziewać się dalszego wzrostu liczby cudzoziemców pracujących w Polsce, zwłaszcza w kontekście globalnych trendów migracyjnych oraz potrzeb rynku pracy.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu