Jak pokazują badania Pracuj.pl, dbanie o work-life balance odgrywa istotną rolę dla pracowników, co szczególnie pokazał czas pandemii, a hobby sprzyja uwolnieniu myśli od obowiązków zawodowych. Posiadanie hobby deklaruje 87 proc. respondentów badania Pracuj.pl.
Jakie hobby mają Polacy?
Biorąc pod uwagę poszczególne hobby, najczęściej deklarowane było:
- czytanie książek (41 proc.),
- podróże (33 proc.),
- uprawianie sportu (31 proc.),
- kuchnia i gotowanie (23 proc.)
- oraz uprawianie działki (18 proc.).
Na kolejnych miejscach w czołowej dziesiątce znalazły się takie dziedziny zainteresowań jak m.in. gry komputerowe, majsterkowanie, kibicowanie, muzyka czy fotografia. Na liście powyższych, wskazanych hobby większość należy do tych, które według rekruterów kandydaci najczęściej wymieniają w swoich zawodowych CV.

Emerytury będą wyższe. To już pewne. Powód nie jest oczywisty. Sprawdź ile zyskasz
Średnia prognozowana długość życia w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem znów spadła – wynika z opublikowanych przez GUS tablic średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Wyższy wskaźnik ...
Wpływ hobby na pracę
Jak wskazuje badanie, posiadanie hobby może mieć bardzo pozytywny wpływ nie tylko na relaks i czas wolny pracowników, ale także na pracę. Oczywiste jest, że dla większości badanych hobby wiąże się z odpoczynkiem, przyjemnym spędzaniem czasu. Jednak zainteresowania pracowników wpływają korzystnie także na budowanie relacji ze współpracownikami, co podkreśla 56 proc. badanych.
Zdecydowana większość respondentów (70 proc.) twierdzi, że posiadanie interesującego hobby może być atutem na rozmowie kwalifikacyjnej.
Ponadto 39 proc. osób posiadających hobby deklaruje, że udało im się na nim zarobić w ciągu ostatnich dwóch lat, a 23 proc. w ciągu ostatniego pół roku.
Zdecydowana większość badanych (68 proc.) chętnie pracowałoby na pełen etat w pracy związanej z ich pasjami. Natomiast ponad połowa (52 proc.) przyznaje, że doświadczenia zdobyte dzięki hobby pomogły im w pracy zawodowej. Niemal tyle samo osób (53 proc.) twierdzi, że każdy, dzięki odpowiedniej determinacji, może swoje hobby zamienić w zawód. Jednak część badanych obawia się, że hobby zmienione w pracę przestaje być pasją – taką opinię wyraża 35 proc. z nich.
Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...