Posiadasz nieruchomość? Zapłacisz za to, że wzrosła jej wartość. Takie będą zmiany, które szykuje rząd

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Wzrost wartości nieruchomości będzie skutkować koniecznością uiszczenia odpowiedniej opłaty.
Wzrost wartości nieruchomości będzie skutkować koniecznością uiszczenia odpowiedniej opłaty. unsplash
Wzrost wartości nieruchomości będzie skutkować koniecznością uiszczenia odpowiedniej opłaty. Rząd pracuje nad zmianami w prawie, aby właściciele musieli płacić za to, że ich działka jest więcej warta, niż wcześniej. Jak pisze wtorkowa "Dziennik Gazeta Prawna", za wzrost wartości trzeba będzie zapłacić nawet wtedy, gdy nie planujemy nieruchomości sprzedawać.

Ile będzie wynosić opłata za wzrost wartości nieruchomości?

Właściciel nieruchomości będzie musiał być świadomy tego, że urzędnicy gminni mogą zwrócić się do niego po pieniądze. Renta planistyczna mogłaby się w ten sposób zmienić w quasi-podatek. Opłata miałaby być naliczana od wzrostu wartości działki i wynieść 30 proc. tej wartości wzrostu.

Aktualnie zasady naliczania renty planistycznej mówią jasno, że właściciel uiszcza ją w momencie sprzedaży nieruchomości. Dodatkowym warunkiem jest jednak, że sprzedaż musi mieć miejsce przed upływem pięciu lat od wejścia w życie lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Obecnie wysokość opłaty jest związana z zyskiem i wynosi maksymalnie 30 proc. wzrostu wartości.

- Po nowelizacji wystarczy, że gmina uchwali nowy plan miejscowy (lub wprowadzi zmiany do obowiązującego) w taki sposób, że objęte nim nieruchomości staną się bardziej wartościowe – na skutek zmiany ich przeznaczenia. W tym momencie każdy właściciel będzie musiał się liczyć z tym, że gmina zgłosi się do niego po opłatę. I to niemałą, bo nowelizacja jednoznacznie przesądza, że renta planistyczna wyniesie 30 proc. wzrostu wartości - czytamy we wtorkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej".

Plany miejscowe co kilka lat wymagają zmian i aktualizacji.

Opłata za wzrost wartości nieruchomości - która ustawa się zmieni?

Według doniesień gazety Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma pracować nad projektem nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Art. 36 ust. 3 projektu ustawy o planowaniu przestrzennym mówi, że w związku z uchwaleniem planu zagospodarowania albo jego zmianą, gdy obniża się wartość nieruchomości, właściciel czy użytkownik wieczysty ma prawo skorzystać z odszkodowania. W 4 ustępie tego artykułu czytamy, że w związku z uchwaleniem planu albo jego zmianą - wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobierają opłatę w wysokości 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości stanowiącą dochód gminy. Istnieje również możliwość rozłożenia tej opłaty na raty.

- Mamy do czynienia z poważną, daleko idącą zmianą dotyczącą opłaty od wzrostu wartości nieruchomości. Warto zadać pytanie - jaka jest idea tej zmiany? Według mnie, jest to próba pobudzenia ze strony ustawodawcy procesu inwestycyjnego. W sytuacji, kiedy właściciel nie jest w stanie utrzymać działki, musi ją sprzedać. Ziemia leżąca odłogiem, nikomu nie przynosi pożytku, a podatki od nieruchomości są obecnie symboliczne. Pytanie - od kiedy ten przepis miałby wejść w życie? - mówi Wojciech Kuc, ekspert Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, jej były prezydent oraz pośrednik w obrocie nieruchomościami.

Zauważa również, że taka ustawa powinna mieć odległy termin obowiązywania z uwagi na to, że uchwalanie planów trwa kilka lat. Jak dodaje - jeżeli dodatkowo łączy się to z uzbrojeniem terenu, zaopatrzeniem w media - to 30 proc. może mieć sens.

Tłumaczy również, w Szwajcarii nim zostanie uchwalony plan dla danego terenu, nieruchomość musi mieć odpowiednie media - bez znaczenia czy jest dom czy działka. Ekspert zaznacza również, że 30 proc. to opłata jednorazowa.

- Znane są takie przypadki, że duża grupa lobbingowa kupowała ogromny teren w okolicach jeziora po złoty za metr, a potem występowała na Radzie Gminy o przekształcenie tego terenu i sprzedawała ten sam metr już po 100 złotych. Nie jest to korzystne dla budżetów gmin, czyli dla nas - miejscowej ludności, którzy płacimy podatki. Tym bardziej, że gmina wydaje publiczne pieniądze na infrastrukturę. Podobnie jest ze zmianą planu - jeśli wyjściowo zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego na danym terenie można wybudować dom jednorodzinny, a w wyniku zmiany będzie można tam postawić kamienicę, to ten plac bardzo zyskuje.

Wojciech Kuc zaznacza również, że choć należy zaczekać na komentarz ministerstwa do ustawy, to warto spojrzeć na zmiany z punktu widzenia interesu społecznego. Dużym mankamentem przypadku ustawy jest metodologia obliczania wzrostu wartości danej nieruchomości.

- W stosunku do jakiej ceny obliczymy ten wzrost? W USA na przykład, podatek katastralny oblicza się od ostatniej transakcji na rynku, u nas póki co, nie ma takiej praktyki – dodaje ekspert.

Nowy quasi-podatek. Czy resort rozwoju pracuje nad opłatą planistyczną?

Czy rzeczywiście pracujecie nad takimi rozwiązaniami w zakresie renty planistycznej, które doprowadzą do tego, że z dnia na dzień, setki tysięcy ludzi, w szczególności najbiedniejszych, w sposób niezawiniony będzie na lata pogrążonych w długach? - napisał na Twitterze Rafał Bochenek, poseł PiS.

W odpowiedzi na Tweeta Waldemar Buda odpisał:

Pracujemy nad ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ale takich rozwiązań w projekcie ustawy, który stanie na Radzie Ministrów, z pewnością nie będzie.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu