Posłowie PiS chcą nowego święta państwowego. 10 września będzie dniem wolnym od pracy?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny ma być nowym świętem państwowym obchodzonym 10 września.
Narodowy Dzień Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny ma być nowym świętem państwowym obchodzonym 10 września. Adam Jankowski/Polska Press
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowali projekt ustawy, zgodnie z którym we wrześniu zostałoby ustanowione nowe święto państwowe. Wskazana data ma nawiązywać do tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w Wielkopolsce podczas II wojny światowej. Zyskamy dodatkowy dzień wolny od pracy?

Spis treści

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którym 10 września zostałby ogłoszony Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny. W uzasadnieniu przypomniano o traumie, jakiej doświadczały na co dzień dzieci żyjące w czasach II wojny światowej.

- W hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hektabomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek, stanowi się, co następuje: Dzień 10 września ustanawia się Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny - napisano w projekcie.

Jak podkreślił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, „to pokazuje tragedię całej generacji, całego pokolenia dzieci urodzonych przed wojną czy w czasie wojny, a które z tego tytułu ponosiły różnego rodzaju konsekwencje jak np. sieroctwo, inwalidztwo lub brak perspektyw rozwoju”. Polityk dodał również, że nowe święto będzie gestem szacunku dla tamtego pokolenia oraz upomnieniem się o sprawiedliwość.

10 września - dlaczego ma być świętem państwowym?

Autorzy projektu wyjaśniają, że 10 września nawiązywałby do wydarzeń z 1943 roku, kiedy to niemieckie władze okupacyjne dokonały masowych aresztowań dzieci w miejscowości Mosina (woj. wielkopolskie). Ponad 40 osób trafiło wtedy do obozu koncentracyjnego dla dzieci w Łodzi.

- To oni wówczas stali się najbardziej bezbronnymi ofiarami zdehumanizowanych celów zbrodniarzy, dla których życie ludzie nic nie znaczyło. Celem zarówno niemieckiego, później sowieckiego okupanta było zniszczenia biologiczne Narodu Polskiego, zniewolenie go i pozbawienia autonomii i wolności - czytamy w projekcie.

W dalszej części opublikowanego projektu przypomniano, że Polska poniosła relatywnie „największe straty osobowe w II wojnie światowej”. Pod okupacją niemiecką śmierć poniosło około 6 milionów polskiej ludności, w tym około 3 milionów narodowości żydowskiej i około 3 milionów narodowości polskiej”.

10 września wolny od pracy?

Projekt nie zawiera informacji o tym, czy 10 września zostanie wprowadzony dzień wolny od pracy. Wszystko zatem wskazuje na to, że nie dostaniemy dodatkowego dnia wolnego.

Jak dodają autorzy projektu, nowa ustawa nie spowoduje żadnych obciążeń finansowych zarówno dla budżetu państwa, jak i jednostek samorządu terytorialnego. Wprowadzenie Narodowego Dnia Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny miałoby natomiast cel wychowawczy i edukacyjny.

Ile dni wolnych w 2023 roku?

Obecnie w Polsce tylko trzy święta państwowe są wolne od pracy. Chodzi o 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Konstytucji) oraz 11 listopada (Święto Niepodległości).

Dni wolne w 2023 roku wypadają w następujących terminach:

  • 1 stycznia - Nowy Rok,
  • 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
  • 9 kwietnia - Wielkanoc,
  • 10 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny,
  • 1 maja - Święto Pracy,
  • 3 maja - Święto Konstytucji,
  • 8 czerwca - Boże Ciało,
  • 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada - Święto Niepodległości,
  • 25 grudnia - Boże Narodzenie,
  • 26 grudnia - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

W 2023 roku przypada 250 dni pracujących oraz 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Przy uwzględnieniu weekendów oraz świąt poza pracą spędzimy łącznie 115 dni. Warto pamiętać, że do tego dochodzi 20 lub 26 dni urlopowych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu