Spis treści
W 2023 roku przypada 250 dni pracujących oraz 13 dni ustawowo wolnych od pracy, z czego cztery to soboty lub niedziele. Przy uwzględnieniu wszystkich weekendów i świąt poza pracą spędzimy 115 dni. Do tego należy jeszcze doliczyć przysługujący nam urlop.
Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi?
Długość urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy, a także edukacji pracownika. Każda osoba zatrudniona w firmie na umowę o pracę ma prawo do płatnego, corocznego i nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z Kodeksem pracy przysługuje nam:
- 20 dni urlopowych - gdy przepracowaliśmy mniej niż 10 lat,
- 26 dni urlopowych - jeśli staż pracy jest dłuższy niż 10 lat.
Warto pamiętać, że łączny okres zatrudnienia to nie tylko czas, gdy pracujemy na umowie o pracę, ale również lata poświęcone na edukację. Zależnie od ukończonej szkoły do okresu pracy możemy doliczyć:
- 3 lata - po ukończeniu szkoły zasadniczej oraz zawodowej,
- 4 lata - po ukończeniu szkoły średniej i ogólnokształcącej,
- 6 lat - po ukończeniu szkoły policealnej,
- 8 lat - po ukończeniu szkoły wyższej (studia inżynierskie, licencjackie lub magisterskie).
Od przyszłego roku możemy też liczyć na więcej wolnego za sprawą nowelizacji Kodeksu pracy. Wydłużone zostaną urlopy rodzicielskie (41 dni przy urodzeniu jednego dziecka i 43 tygodnie w przypadku ciąży mnogiej).
Do tego dochodzą też dwa dni wolne (płatne 50 proc.) z powodu „działania siły wyższej”. Będą one przysługiwały w przypadku pilnych spraw rodzinnych takich jak między innymi wypadek, choroba lub inne zdarzenie losowe.
Dni wolne od pracy w 2023 roku
W przyszłym roku dni ustawowo wolne od pracy częściej niż obecnie przypadają na początek lub koniec tygodnia, co stworzy okazje do zaplanowania długich weekendów. Lista dni wolnych w 2023 roku prezentuje się następująco:
- 1 stycznia - Nowy Rok (niedziela),
- 6 stycznia - Trzech Króli (piątek),
- 9 kwietnia - Wielkanoc (niedziela),
- 10 kwietnia - Śmigus Dyngus (poniedziałek),
- 1 maja - Święto Pracy (poniedziałek),
- 3 maja - Święto Konstytucji (środa),
- 28 maja - Zesłanie Ducha Świętego (niedziela),
- 8 czerwca - Boże Ciało (czwartek),
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie NMP (wtorek),
- 1 listopada - Wszystkich Świętych (środa),
- 11 listopada - Święto Niepodległości (sobota),
- 25 grudnia - Boże Narodzenie (poniedziałek),
- 26 grudnia - drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (wtorek).
Święto Niepodległości wypada w przyszłym roku w sobotę, co sprawia, że pracownikom będzie przysługiwał jeden dodatkowy dzień wolny. Niestety, przywilej ten nie dotyczy świąt, które trafią się w niedziele.
Jak korzystnie zaplanować urlop?
Dobrze zaplanowany urlop pozwoli cieszyć się dłuższymi weekendami w przyszłym roku. W 2023 roku wystarczy wziąć 3 dni urlopu, by wydłużyć wypoczynek nawet do 9 dni.
Urlop zimowy 2023
Nowy Rok w 2023 roku wypada w niedzielę, zatem nie otrzymamy z tej okazji innego dnia wolnego. Warto natomiast rozważyć wypoczynek w dniach od 5 do 8 stycznia. Wystarczy wtedy jeden dzień urlopu, by cieszyć się czterodniowym weekendem.
Planując wypoczynek, nie zapominajmy o terminach ferii zimowych, które w tym roku prezentują się następująco:
- 16-29 stycznia 2023 roku - lubelskie, łódzkie, pomorskie, śląskie, podkarpackie,
- 23 stycznia - 5 lutego 2023 roku - warmińsko-mazurskie oraz podlaskie,
- 30 stycznia - 12 lutego 2023 roku - lubuskie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie, małopolskie i wielkopolskie,
- 13-26 lutego - mazowieckie, dolnośląskie, zachodniopomorskie i opolskie.
Luty i marzec to miesiące bez dni wolnych, choć atrakcyjne pod względem turystycznym. W tym czasie ze względu na kończący się sezon zimowy ceny wycieczek spadają, co zwiększa szanse na upolowanie atrakcyjnej oferty.
Wypoczynek wiosenny
Wielkanoc w 2023 roku wypada 9 kwietnia, a przerwa świąteczna dla szkół zaplanowana jest na 6-11.04. Jeśli chcemy wydłużyć w tym czasie nasz wypoczynek, warto pomyśleć o urlopie po 10 kwietnia.
Atrakcyjnym pod względem urlopowym jest majówka, która przypada na poniedziałek (Święto Pracy) i środę (Święto Konstytucji). Co prawda Dzień Flagi (02.05) jest pracujący, jednak pracodawcy mogą wtedy wyznaczyć inny dzień do odpracowania. Nawet jeśli tak się nie stanie, biorąc wtedy urlop, zapewnimy sobie 5-dniową majówkę.
Ostatnią okazją na „zaklepanie” wiosennego wypoczynku jest 8 czerwca, czyli Boże Ciało (czwartek). Po zgłoszeniu urlopu 9 czerwca nasz weekend wydłuży się do 4 dni. Można w tym czasie rozważyć także wzięcie 4 dni urlopowych, co zapewni nam 9-dniowy wypoczynek. Warto pamiętać, że to ostatni atrakcyjny termin przed wakacjami i nadciągającym tłumem turystów.
Wypoczynek letni - wakacje 2023
Lipiec to jeden z najpopularniejszych miesięcy urlopowych, jednak w tym okresie nie możemy liczyć na żadne dodatkowe dni ustawowo wolne. Warto natomiast wziąć pod uwagę 15 sierpnia (wtorek), czyli Wniebowzięcie NMP. Jeśli złożymy wniosek urlopowy 14 sierpnia, nasz weekend potrwa 4 dni. Jest to tez dobra okazja na wykorzystanie kilku dni urlopowych ze względu na ładną, sierpniową pogodę i trwające jeszcze wakacje.
Wypoczynek jesienny
Podczas planowania jesiennego wypoczynku można rozważyć 1 listopada (środa), a także 11 listopada (sobota). W pierwszym przypadku wykorzystując dwa dni urlopu, możemy wydłużyć nasz weekend o 3 dni.
Jeszcze atrakcyjniejszą opcją jest 11 listopada, który ze względu na to, że wypada w sobotę, co uprawnia do odebrania jednego dodatkowego dnia wolnego. Dokładając w tym czasie dni urlopowe, możemy zapewnić sobie dłuższą przerwę od pracy.
Ostatnią szansą na zaplanowanie urlopu w 2023 roku są święta bożonarodzeniowe. Wigilia przypada w niedzielę, a 25 i 26 grudnia na poniedziałek i wtorek. To dobra wiadomość ze względu na to, że wykorzystując tylko 3 dni urlopu, mamy możliwość zapewnienia sobie 9-dniowej przerwy od pracy.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?