Spis treści
W czwartek posłowie zagłosowali za zmianami w Kodeksie pracy, które na stałe wprowadzają możliwość pracy zdalnej. Nowelizację poparło 430 posłów, nikt się nie wstrzymał od głosowania, a 12 było przeciw. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek Konfederacji o całkowite odrzucenie projektu.
Bardzo się cieszę, że Sejm przyjął przygotowaną przez MRiPS nowelizację Kodeksu pracy, która na stałe wprowadza możliwość pracy zdalnej. Takie rozwiązanie doskonale sprawdziło się w okresie pandemii, co jednogłośnie potwierdziły organizacje pracodawców, które zgłosiły się do nas z postulatem, żeby uregulować pracę zdalną prawnie. Jestem przekonana, że nowe przepisy będą ogromnym udogodnieniem m.in. dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców, którzy chcą połączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową – przekazała szefowa resortu rodziny Marlena Maląg.
Praca zdalna w Kodeksie pracy
Zgodnie z nową definicją praca zdalna to praca wykonywana częściowo lub całkowicie w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą. Oznacza to, że firma będzie musiała wyrazić zgodę na to, skąd pracujemy, a home office połączony na przykład z podróżowaniem stanie się wręcz niemożliwy do zrealizowania. Szczegóły w zakresie miejsca wykonywania pracy zdalnej mają być uzgadniane podczas zawierania umowy lub w trakcie zatrudnienia.