Pracodawcy wejdą do naszych domów? PIP chce kontroli BHP u pracowników zdalnych

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Nowy Kodeks pracy umożliwi firmom przeprowadzanie kontroli w domach pracowników zdalnych
Nowy Kodeks pracy umożliwi firmom przeprowadzanie kontroli w domach pracowników zdalnych Pixabay.com / StartupStockPhotos
Państwowa Inspekcja Pracy chce, by firmy miały możliwość szczegółowego sprawdzenia warunków pracy tam, gdzie odbywa się zdalne zatrudnienie. Pomysł popiera Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które złożyło w tej sprawie poprawki do nowelizacji Kodeksu pracy. Pracodawcy wkrótce sprawdzą nasze domy?

Spis treści

Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy może przynieść wiele rewolucyjnych zmian. Przepisy, nad którymi pracują parlamentarzyści, mają między innymi uregulować wszelkie niejasności dotyczące pracy zdalnej. Zmiany będą rewolucyjne, ale też kontrowersyjne, na co zwracają uwagę pracownicy, a także pracodawcy.

Prawnicy podkreślają, że wdrożenie niektórych pomysłów takich jak kontrole trzeźwości u pracowników zdalnych czy zakaz stosowania niektórych leków będzie utrudnione lub nawet niemożliwe. Ostatnio resort rodziny zaproponował kolejną poprawkę do nowelizacji kodeksu, która miałaby umożliwić pracodawcom wejście do naszych domów.

Praca zdalna - kontrole pracodawców

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym pracuje rząd, zakłada wprowadzenie kilku istotnych zmian w pracy zdalnej. W zapisach możemy wyczytać, że po wejściu zmian w życie każdy pracownik będzie zobowiązany do określenia miejsc pracy zdalnej, które następnie pracodawca będzie mógł zaakceptować.

Dokument reguluje też kwestię oceny ryzyka zawodowego, która miałaby być uniwersalna, a zatem dotyczyłaby wybranych grup pracowników. Pracodawca będzie miał też możliwość przeprowadzenia kontroli stanowiska pracy zdalnej, ale nie będzie to jego obowiązkiem. Może się to jednak zmienić po przyjęciu ostatniej poprawki Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i Państwowej Inspekcji Pracy.

Resort rodziny wspólnie z PIP chce, by z zapisu o sporządzaniu przez pracodawców "uniwersalnej oceny ryzyka zawodowego" wykreślić słowo "uniwersalny". Jak ostrzega Robert Lisicki, dyrektor Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan, może to sprawić, że kontrolowanie stanowisk pracy zdalnej stanie się obowiązkowe dla pracodawców.

- W Sejmie pojawiła się poprawka, skreślająca tę uniwersalną ocenę ryzyka zawodowego, co naszym zdaniem prowadzi do tego, że będziemy stosowali w tym zakresie powszechne przepisy Kodeksu pracy. Jeżeli są wnioski dotyczące uniwersalności, to znaczy, że ta uniwersalność jednak w jakimś stopniu zmieniała dotychczasowe zasady działania w zakresie dokonywania oceny ryzyka zawodowego. No i tym samym włączyły się dość duże zastrzeżenia i wątpliwości po stronie pracodawców, że taka zmiana spowoduje konieczność monitorowania poszczególnych miejsc pracy zdalnej, co będzie bardzo często niemożliwe do zrealizowania przez pracodawców. Ten nadmierny obowiązek sprawiałby, że część z nich mogłaby odmawiać pracownikom pracy zdalnej - mówił w rozmowie ze Strefą Biznesu Robert Lisicki.

- Pracodawca, wykorzystując obecnie proponowane instrumenty, może zażądać kontroli miejsca wykonywania pracy zdalnej. Jeżeli pracownik odmówi takiej kontroli albo w czasie kontroli okaże się, że stanowisko zagraża bezpieczeństwu pracownika, to w takim przypadku pracodawca, ze względu na swoją odpowiedzialność, musi takiego pracownika wycofać z pracy zdalnej i przywrócić do pracy stacjonarnej – stwierdził dyrektor Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan.

Jak dodaje radca prawny Wojciech Kruk, przyznanie pracodawcom uprawnień do kontroli miejsca wykonywanej pracy zdalnej jest jednak uzasadnione. Obowiązujące obecnie rozwiązania zostały wdrożone tymczasowo na czas pandemii i wymagają zmian w celu zapewnienia osobom zatrudnionym bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

Pamiętajmy, że obecnie praca zdalna jest rozwiązaniem doraźnym na czas pandemii, pracodawca kieruje pracownika na pracę zdalną najczęściej wyłącznie na podstawie oświadczenia o możliwościach technicznych i lokalowych wykonywania takiej pracy. Tymczasem, zgodnie z założeniami projektu, praca zdalna ma stać się równorzędną alternatywą dla pracy stacjonarnej. Na pracodawcy w dalszym ciągu będzie spoczywał obowiązek zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, a trudno, aby wywiązał się z tego obowiązku wobec pracownika zdalnego, jeżeli nie będzie miał możliwości przeprowadzenia kontroli w miejscu wykonywania pracy. Oczywiście ewentualna kontrola powinna być poprzedzona zawiadomieniem pracownika o wizycie pracodawcy - ocenił radca prawny Wojciech Kruk z kancelarii ANSWER.

Warto przypomnieć, że firmy mogą przeprowadzać kontrolę pracy zdalnej w sposób pośredni. Oznacza to, że nikt nie może sprawdzać naszego domu, ale zatrudniający mogą wykorzystywać liczne narzędzia umożliwiające weryfikację jakości pracy np. programy raportujące efekty pracy czy programy mierzenia czasu. Do tego dochodzi kontakt e-mail lub telefoniczny.

Praca zdalna - ocena ryzyka zawodowego i szkolenia BHP

Przed rozpoczęciem pracy pracownicy muszą potwierdzić w specjalnym oświadczeniu zapoznanie się z oceną ryzyka zawodowego oraz zasadami BHP. Po podpisaniu każda osoba zatrudniona musi stosować się do tych zasad.

Podczas oceny ryzyka zawodowego u pracowników zdalnych uwzględnia się między innymi wpływ wykonywanego zawodu na układ mięśniowo-szkieletowy i wzrok oraz uwarunkowania psychospołeczne danej pracy. Na tej podstawie pracownik otrzymują informację o zasadach BHP podczas pracy zdalnej, wymogach dotyczących właściwej organizacji miejsca pracy, a także zasady postępowania podczas sytuacji awaryjnych.

Podstawowe informacje na ten temat przekazywane są podczas wstępnego szkolenia BHP. Zwykle są one przeprowadzane w formie zdalnej za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Po zapoznaniu się z zasadami pracownik potwierdza odbycie szkolenia.

Pracowników nie obowiązują natomiast zapisy BHP dotyczące zapewniania urządzeń sanitarnych, nieodpłatnych posiłków w warunkach uciążliwych, dbania o stan pomieszczeń, wyposażenia i środków ochrony zbiorowej czy wyznaczania pracowników do realizowania działań w zakresie ewakuacji i zwalczania pożarów.

Po wejściu w życie nowych zmian życie możliwe będzie przeprowadzanie domowych kontroli BHP w celu sprawdzenia, czy stanowisko pracy spełnia określone w regulaminie wymogi? A co, jeśli nie spełnia? Niewykluczone, że wrócimy do pracy stacjonarnej.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu