Przeważająca część pracowników, jak i większość pracodawców preferuje hybrydowy model pracy, który zakłada łączenie home offiice z pracą z biura. Trzech na czterech pracowników życzyłoby sobie pracować z biura i z domu (75%), podczas gdy takie rozwiązanie przewiduje 53% firm.
Tylko co druga firma zamierza oferować osobom zatrudnionym home office, podczas gdy taką propozycję chciałoby usłyszeć 9 na 10 pracowników. Oznacza to, że przedsiębiorstwa nie odpowiadają na potrzeby pracowników.
Praca zdalna uregulowana prawnie. Wyjaśniamy zmiany od 5 wrz...
Aż 88% osób przebadanych przez ManpowerGroup i HRlink chciałoby w mniejszym lub większym zakresie kontynuować home office, z czego 13% woli pracować wyłącznie zdalnie, a 75% osób preferuje hybrydowy model pracy.
Ponad połowa osób chcących pracować w trybie hybrydowym (54%) pragnęłaby spędzać w biurze 10 dni w miesiącu, podczas gdy 46% osób z tej grupy wolałoby przez większość czasu pracować z domu. Co dziesiąty pracownik (12%) nie chce pracować zdalnie i marzy o powrocie do biura.
Mimo że Polacy szybko przestawili się na model pracy zdalnej, pracodawcy podchodzą do niego z dużą rezerwą. Tylko co druga firma (55%) zamierza utrzymać pracę zdalną po zakończeniu pandemii. Ponadto co drugi pracodawca (53%) planuje wprowadzić model rotacyjny, a jeden szef na 50 (2%) w ogóle nie zamierza wynajmować biura.
Home office po polsku. 10 rzeczy, za które kochamy pracę zda...
Firmy skłaniające się w stronę hybrydowego modelu pracy są podzielone w kwestii ilości dni, podczas których przychodzenie do biura nie byłoby konieczne. 54% przedsiębiorstw planujących zachować lub wprowadzić system rotacyjny, jest skłonna przystać na 10 dni home office miesięcznie, nieco mniej (46%) może zaakceptować pracę z domu w większym wymiarze godzin.
Co czwarty pracodawca w ogóle nie bierze pod uwagę możliwości pracy zdalnej, a co piąta firma nie wie jeszcze, jak zorganizuje pracę swoich pracowników.
