Prawdziwy wysyp wakatów. Firmy gorączkowo szukają teraz tych pracowników

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Pracodawcy w styczniu  opublikowali 273,7 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To wzrost o 12 proc. w stosunku do stycznia ubiegłego roku fot. archiwalne
Pracodawcy w styczniu opublikowali 273,7 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To wzrost o 12 proc. w stosunku do stycznia ubiegłego roku fot. archiwalne FOT. TOMASZ HOLOD/SPGW
W styczniu 2025 roku liczba ogłoszeń o pracę była o 12 proc. wyższa niż przed rokiem - dowiadujemy się z najnowszych danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton. To jeden z najlepszych wyników w ostatnich latach - np. jesienią 2023 r. spadki liczby ofert sięgały ponad 20 proc rok do roku. - Liczba ogłoszeń znacząco wzrosła, zarówno w ujęciu miesiąc do miesiąca, jak i rok do roku, co jest świetną wiadomością - twierdzi Maciej Michalewski, prezes firmy Element.

Spis treści

W styczniu 2025 roku pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali 273,7 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To wzrost o 12 proc. w stosunku do stycznia ubiegłego roku, to również jeden z najwyższych wyników od marca 2022 roku (taki sam wynik zanotowano tylko w październiku 2024 roku).

Wzrost liczby ofert pracy o 12 proc. to prognostyk poprawy koninktury w gospodarce

Autorzy raportu wskazują też, że średnia krocząca dynamika roczna z trzech miesięcy (która wydaje się najlepszą miarą, biorąc pod uwagę wysoką zmienność danych miesięcznych) utrzymała się na dotychczasowym poziomie 7 proc.. To dobry znak, zwłaszcza po niepokojącym spadku tej średniej w grudniu 2024 roku. Jeśli w kolejnych miesiącach trend wzrostu liczby ofert pracy utrzyma się, to średnia krocząca mocno wzrośnie.

- Końcówka 2024 roku przyniosła pewne wyhamowanie trendu na rynku rekrutacyjnym. Ofert nadal przybywało, ale tempo poprawy spowolniło. Na szczęście styczniowe dane przynoszą sporą dozę optymizmu. Dynamika roczna ponownie była bardzo wysoka, sięgnęła 12 proc., czyli była jedną z najwyższych od lat. Szczególnie cieszy fakt, że wysoki, aż 17-procentowy przyrost, widoczny jest w zawodach związanych z pracą fizyczną, która jest zdecydowanie najliczniejszą badaną przez nas grupą i zwykle najlepiej oddaje bieżącą koniunkturę w całej gospodarce. Miejmy nadzieję, że ten optymizm zostanie z pracodawcami w całym 2025 - mówi Monika Łosiewicz z Grant Thornton.

Więcej ofert dla pracowników fizycznych, ale znów spadek w przypadku branży IT

Największy wzrost w ujęciu rocznym odnotowano wśród zawodów medycznych – aż 20 proc. więcej ofert względem stycznia 2024 roku. Ten wynik nie dziwi, bo zawody medyczne od dawna są w czołówce, jeśli chodzi o liczbę wakatów.

Ciekawe dane płyną z analiz innych branży. Spore wzrosty liczby ogłoszeń odnotowano wśród pracowników fizycznych (17 proc.), co może oznaczać, że przedsiębiorcy ruszają z realizacją inwestycji.

screen raportu Grant Thornton

- Więcej aktywnych pracodawców, więcej agencji rekrutacyjnych i więcej ofert pracy - to wyraźny sygnał, że rynek zaczyna nabierać tempa. Liczba ogłoszeń znacząco wzrosła, zarówno w ujęciu miesiąc do miesiąca, jak i rok do roku, co jest świetną wiadomością. Dodajmy do tego rosnącą nadzieję na pokój w Ukrainie oraz uruchomienie środków z KPO, a otrzymujemy solidne podstawy, by z optymizmem patrzeć na nadchodzące miesiące - skomentował Maciej Michalewski, prezes systemu rekrutacyjnego Element.

Więcej wakatów czeka też na prawników (+9 proc.) i w branży HR (+8 proc.). Z kolei niewielki spadek popytu w styczniu zaobserowano wśród zawodów w branży IT (-3 proc. r/r).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu