Prezes Energi: Złożyliśmy kilka zawiadomień do prokuratury

Maciej Badowski
Opracowanie:

Prezes Energi: Złożyliśmy kilka zawiadomień d...

emisja bez ograniczeń wiekowych
W ciągu pół roku Energa zaoszczędziła ponad 20 milionów złotych dzięki wdrożeniu programu poprawy efektywności finansowej. W ramach działań mających na celu poprawę efektywności finansowej, w spółkach Grupy Energa zainicjowano 44 audyty i kontrole. – Złożyliśmy kilka zawiadomień do prokuratury – powiedział prezes Energi Sławomir Staszak. 

Audyty i kontrole w Grupie Energa

W ramach działań mających na celu poprawę efektywności finansowej, w spółkach Grupy Energa zainicjowano 44 audyty i kontrole. – Czasem jest tak, że jeden audyt czy kontrola powodują, że rozpoczynamy kolejne – powiedział PAP prezes Energi Sławomir Staszak. 

Kontrole te koncentrują się na wykrywaniu nieprawidłowości i niegospodarności, obejmując takie obszary jak sponsoring, marketing czy działalność fundacji. W wyniku tych działań złożono kilka zawiadomień do prokuratury.

Złożyliśmy kilka zawiadomień do prokuratury. Są one na razie na etapie postępowania w sprawie, co oznacza, że nie zostały jeszcze przedstawione zarzuty konkretnym osobom – tłumaczył Staszak.

Decyzje biznesowe i inwestycje

Prezes Staszak zwraca uwagę na konieczność podejmowania decyzji biznesowych na podstawie wielu czynników, co nie zawsze miało miejsce w przeszłości. – Decyzje biznesowe powinny być podejmowane na podstawie wielu czynników i tego często brakowało przy podejmowaniu decyzji – powiedział.

Podkreślił również, że kluczowe inwestycje realizowane przez spółki Grupy Energa nie były odpowiednio analizowane. – Dzisiaj, projektując inwestycje, pewne paramenty muszą się zgadzać, pewne nie mogą zaistnieć – stwierdził Staszak.

Struktura organizacyjna i oszczędności

Zmiany w strukturze organizacyjnej spółek Grupy Energa przyniosły znaczące oszczędności.

– Pozmienialiśmy strukturę organizacyjną spółek w Grupie i przez pierwsze pół roku mamy oszczędność wyliczoną na ponad 20 mln złotych – przyznał Staszak.

Oszczędności te wynikają z wielu działań usprawniających, w tym weryfikacji liczby członków zarządów i rad nadzorczych oraz ich wynagrodzeń. – Weryfikacja liczby członków zarządów, rad nadzorczych, ich wynagrodzeń i odpraw – to jedno z działań, które przyniosło oszczędności – dodał.

Zmiany w radach nadzorczych

W spółkach należących do Grupy Energa, takich jak Energa Operator czy Energa Wytwarzanie, wprowadzono trzyosobowe rady nadzorcze, co również przyczyniło się do oszczędności. – W poprzednich zarządach w radach nadzorczych zasiadało nawet po dziewięć osób –przypomniał Staszak.

Członkowie Zarządu Energi, zasiadający w radach nadzorczych, nie pobierają z tego tytułu wynagrodzeń, co jest kolejnym elementem polityki oszczędnościowej.

Dochodzenie roszczeń

Po przeprowadzeniu jednej z kontroli, Zarząd Energi podjął decyzję o dochodzeniu roszczeń za szkody wyrządzone przy sprawowaniu zarządu lub nadzoru.

– Zarząd zwrócił się do walnego zgromadzenia spółki o podjęcie odpowiednich uchwał, aby na tej podstawie można było podjąć - na drodze sądowej lub pozasądowej - wszelkie kroki umożliwiające dochodzenie przysługujących spółce roszczeń –- wyjaśnił Staszak.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Energi zostało zwołane na 30 grudnia, co ma umożliwić podjęcie dalszych kroków w tej sprawie.

Grupa Energa, dzięki wdrożonym działaniom, nie tylko poprawia swoją efektywność finansową, ale również dąży do transparentności i odpowiedzialności w zarządzaniu. To podejście może stać się wzorem dla innych przedsiębiorstw w sektorze energetycznym.

Źródło: PAP

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu