Spis treści
W sierpniu 2024 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca wzrost wyniósł 0,1 proc. Takie informacje podał Główny Urząd Statystyczny w piątkowym szybkim szacunku.
Prognozy ING. Inflacja w 2025 roku wyniesie 4,6 proc. r/r
Ekonomiści ING, Rafał Benecki i Adam Antoniak, zwrócili uwagę na korzystne globalne trendy inflacyjne. Wskazali, że główne banki centralne zaczynają łagodzić swoje polityki pieniężne. Podkreślili również, że rządowe działania osłonowe dotyczące cen energii dla gospodarstw domowych, które mają być kontynuowane w przyszłym roku, mogą wpłynąć na niższą od prognozowanej przez Narodowy Bank Polski ścieżkę inflacji. ING przewiduje, że inflacja w 2025 roku wyniesie 4,6 proc. r/r lub mniej, w porównaniu do 5 proc. r/r szacowanych przez NBP.
Co ze stopami procentowymi w tym roku?
Ekonomiści ING przewidują, że Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych w bieżącym roku. Prezes NBP, Adam Glapiński, będzie podkreślał niepewność co do przyszłej ścieżki inflacji. Wypowiedzi członków Rady sugerują, że w przyszłym roku może powstać większość opowiadająca się za obniżkami stóp procentowych.
"Uważamy, że druga połowa 2025 przyniesie wyraźny spadek inflacji" - ocenili ekonomiści ING. Według nich, taka sytuacja stworzy warunki do rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Przewidują, że pierwsze obniżki stóp procentowych o 25 pb mogą nastąpić w drugim kwartale przyszłego roku, a do końca 2025 roku stopa referencyjna może spaść do poziomu 5-4,75 proc. (obecnie wynosi ona 5,57 proc.).
W porównaniu do poprzedniego miesiąca, ceny żywności spadły o 0,1 proc., choć ekonomiści liczyli na większy spadek. Ceny paliw spadły o 0,9 proc., natomiast ceny nośników energii wzrosły o 0,1 proc.
Ile wyniesie inflacja na koniec tego roku?
Ekonomiści ING zauważają, że inflacja bazowa w sierpniu wyniosła 3,7-3,8 proc. r/r i pozostaje na podwyższonym poziomie. Według nich, dalszy wyraźny spadek inflacji bazowej będzie trudny do osiągnięcia. Przewidują, że od września może nastąpić wzrost cen w sektorze edukacji, związany z podwyżkami płac nauczycieli w sektorze publicznym. Może to wpłynąć na koszty usług edukacyjnych, takich jak korepetycje i kursy językowe. Według ING, do końca roku inflacja CPI pozostanie w przedziale 4-5 proc., a inflacja bazowa może wzrosnąć.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
