Przeciętne wynagrodzenie to już 6 220,04 zł. W których branżach rośnie najszybciej? Sprawdź trendy zarobków w swojej branży [19.04.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Ekspert: Luty zazwyczaj przynosi wzrost płac – po niższym styczniu. Pojawiają się już bowiem w płacach ruchome części wynagrodzeń, jako początek fali zazwyczaj szczególnie silnej w marcu. Zobacz na kolejnych slajdach stawki w branżach>>>
Ekspert: Luty zazwyczaj przynosi wzrost płac – po niższym styczniu. Pojawiają się już bowiem w płacach ruchome części wynagrodzeń, jako początek fali zazwyczaj szczególnie silnej w marcu. Zobacz na kolejnych slajdach stawki w branżach>>>Piotr Krzyżanowski / Polska Press
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2022 r. w porównaniu z lutym 2021 r. było wyższe o 11,7 proc. i wyniosło 6 220,04 zł brutto. Względem stycznia 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 2,6 proc., poinformował właśnie Główny Urząd Statystyczny. To średnia z całej gospodarki, a rozpiętość przeciętnego wynagrodzenia nawet pomiędzy branżami, a nie samymi stanowiskami pracy jest ogromna: od 10 571,51 zł w górnictwie po 4 459,11 zł w sekcji „Zakwaterowanie i gastronomi”. Są też branże, w których w lutym wynagrodzenie liczone względem stycznia — spadło. Zobacz, jak kształtuje się sytuacja w twojej branży.

W lutym 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w stosunku do stycznia 2022 r. o 2,6 proc., podczas gdy w lutym 2021 r. w porównaniu do stycznia 2021 r. płace zanotowały mniejszy wzrost, o 0,6 proc.

Przeciętne wynagrodzenie w lutym 202 r.: o ile wzrosło?

Wzrost wynagrodzeń w lutym 2022 r. względem stycznia 2022 r. spowodowany był m.in.:

  • wypłatami premii dodatkowych,
  • kwartalnych, półrocznych,
  • nagród rocznych,
  • podwyższeniem wynagrodzeń, w tym także związanych z pakietem mobilności,
  • rozliczeniami wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń).

W skali roku (luty 2022 r. do lutego 2021 r.) przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 11,7 proc. Przed rokiem (luty 2021 r. do lutego 2020 r.) odnotowano dynamikę wzrostu przeciętnych płac na poziomie 4,5 proc.

Reforma (PIT 12 proc.) ma wejść w życie od 1 lipca i od lipca niższa stawka będzie stosowana przez ZUS przy pobieraniu zaliczek na roczny podatek. Jednak zmiana ma obowiązywać już od 1 stycznia 2022 r., co oznacza, że nadpłacone zaliczki za okres styczeń- czerwiec urząd skarbowy zwróci po zatwierdzeniu rocznego rozliczenia PIT.

Nowe emerytury od lipca. Ile wynoszą świadczenia po obniżce ...

– Przeciętne uposażenie w lutym okazało się o 651,22 zł i 11,7 proc. wyższe niż przed rokiem. Roczna dynamika płacy zwiększyła się wyraźnie z 9,5 proc. w styczniu. Zatrudnienie w lutym okazało się o 15,1 tys. osób, tj. o 0,23 proc. wyższe niż przed miesiącem i wyniosło 6474,9 tys. osób. W porównaniu do stanu sprzed roku zatrudnienie było wyższe o 140,9 tys. osób tj. o 2,22 proc. – komentuje Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.

Przeciętne wynagrodzenie w lutym 202 r.: zmiany w skali 12. miesięcy

W skali roku (luty 2022 r. do lutego 2021 r.) przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 11,7 proc. Przed rokiem (luty 2021 r. do lutego 2020 r.) odnotowano dynamikę wzrostu przeciętnych płac na poziomie 4,5 proc.

Warto przypomnieć, że w 2022 r. ustawowe minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło do 3010 zł, tj. o 7,5 proc. względem roku poprzedniego, kiedy wynosiło 2800 zł.

Najwyższy wzrost wynagrodzeń w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowano w sekcji „Górnictwo i wydobywanie” oraz
„Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę” - szczegóły w podpisach pod zdjęciami.

Spadek przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto odnotowano w sekcji „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo” oraz „Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją” - szczegóły w podpisach pod zdjęciami.

- Luty zazwyczaj przynosi wzrost płac – po niższym styczniu. Pojawiają się już bowiem w płacach ruchome części wynagrodzeń, jako początek fali zazwyczaj szczególnie silnej w marcu - komentuje Piotr Soroczyński. I dodaje:

- Tegoroczny wzrost był większy od typowego i większy od oczekiwanego. Po części może on wynikać z przyspieszenia części wypłat premii i nagród, które zazwyczaj realizowane są w marcu, Po części jednak może być efektem aktywnego poszukiwania pracowników przez firmy – w tym również w drodze pozyskania pracowników z innych firm (za wyższe stawki).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw obejmuje wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatkowe składowe wynagrodzeń, m.in. premie, nagrody, wynagrodzenie za płacę w godzinach nadliczbowych oraz odprawy emerytalne.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu