Radosław Fogiel o wsparciu finansowym od Stanów Zjednoczonych dla projektu SMR w Polsce. "To bardzo dobra wiadomość"

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Radosław Fogiel powiedział, że wsparcie finansowe ze Stanów Zjednoczonych dla projektu SMR w Polsce to "bardzo dobra wiadomość".
Radosław Fogiel powiedział, że wsparcie finansowe ze Stanów Zjednoczonych dla projektu SMR w Polsce to "bardzo dobra wiadomość". fot. Leopictures/Pixabay
- Wsparcie finansowe dla projektu SMR Orlenu i Syntosu to bardzo dobra wiadomość z punktu widzenia współpracy polsko-amerykańskiej. Być może jest to pokłosie niedawnej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Waszyngtonie - mówił w poniedziałek poseł Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. Zaznaczył, że sojusz polsko-amerykański ma wiele wymiarów, również energetycznych.

Sojusz ze Stanami Zjednoczonymi ma wiele wymiarów

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski poinformował w poniedziałek rano, że amerykański EXIM Bank deklaruje 3 mld dol., a agencja DFC - 1 mld dol. na rozwój reaktorów BWRX-300 w Polsce przez spółkę Orlen Synthos Green Energy. W ambasadzie USA w Warszawie podpisano listy intencyjne w tej sprawie.

Fogiel w poniedziałek w Studiu Polskiej Agencji Prasowej ocenił, że jest to "bardzo dobra wiadomość z punktu widzenia współpracy polsko-amerykańskiej".

- Być może jest to wręcz pokłosie niedawnej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Waszyngtonie, gdzie również energetyka była przedmiotem jego rozmów z wiceprezydent USA Kamalą Harris - stwierdził.

- Oczywiste jest, że jeżeli my jesteśmy w bliskim sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, to ten sojusz ma wiele wymiarów, również energetycznych - ocenił.

Fogiel podkreślił, że to kolejny krok Polski w strategii dywersyfikacji i uniezależnienia się energetycznego. Dodał, że liczy na kolejne duże inwestycje zagraniczne w Polsce, także z USA oraz innych krajów.

Stany Zjednoczone wspierają budowę reaktorów jądrowych w Polsce

List intencyjny z EXIM Bankiem mówi o 3 mld dol. finansowania projektu, natomiast list z DFC (Development Finance Corporation) - o możliwości wsparcia 1 mld dol. budowy dwóch pierwszych elektrowni z reaktorami BWRX-300, zaprojektowanym przez firmę GE Hitachi Nuclear Energy (GEH).

23 marca br. w Waszyngtonie podpisano umowę na współfinansowanie rozwoju SMR-a zaprojektowanego przez GEH. OSGE, oraz pierwsi klienci z Ameryki Północnej - kanadyjskie Ontario Power Generation (OPG), oraz należący do rządu federalnego USA koncern Tennessee Valley Authority (TVA) zobowiązały się wyłożyć 400 mln dol. na przygotowania projektu uniwersalnej części elektrowni (standard design) z reaktorem BWRX-300, oraz szczegółowych projektów wykonawczych (detailed design) m.in. dla budynku reaktora, wraz ze znajdującymi się wewnątrz urządzeniami, wliczając reaktor.

OSGE rozpoczął proces prelicencjonowania składając w lipcu 2022 r. do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o wydanie ogólnej opinii w sprawie technologii BWRX-300. Firma prowadzi też analizy dotyczące lokalizacji dla planowanej floty reaktorów BWRX-300, według niej, pierwsza elektrownia będzie gotowa przed końcem bieżącej dekady. Szczegóły dotyczące planowanych lokalizacji zostaną przedstawione w kwietniu br.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Radosław Fogiel o wsparciu finansowym od Stanów Zjednoczonych dla projektu SMR w Polsce. "To bardzo dobra wiadomość" - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu