Roboty już teraz zastępują pracowników. Czy czekają nas masowe zwolnienia?

Agnieszka Kamińska
Badania pokazują, że wdrażanie nowych technologii nie tylko nie powoduje zwolnień, ale wręcz zwiększa efektywność i produktywność, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do wzrostu zatrudnienia - mówi nam Karolina Serwańska, niezależna ekspertka HR
Badania pokazują, że wdrażanie nowych technologii nie tylko nie powoduje zwolnień, ale wręcz zwiększa efektywność i produktywność, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do wzrostu zatrudnienia - mówi nam Karolina Serwańska, niezależna ekspertka HR 123 rf/mat. prasowe
Automatyzacja nie spowoduje wzrostu bezrobocia. Nowoczesne technologie zastępują przede wszystkim powtarzalne zadania, a w ich miejsce pojawiają się nowe stanowiska - mówi Karolina Serwańska, niezależna ekspertka HR.

Spis treści

Pomimo sezonowych wahań, bezrobocie utrzyma się na stabilnym, niskim poziomie

Strefa Biznesu: Firmy co jakiś czas ogłaszają zwolnienia, w tym również grupowe. Czy należy obawiać się wzrostu bezrobocia?

Karolina Serwańska, niezależna ekspertka HR: Prognozy na najbliższe miesiące pozostają optymistyczne. Pomimo sezonowych wahań, eksperci przewidują, że bezrobocie utrzyma się na stabilnym, niskim poziomie.

Oczekuje się, że gospodarka będzie dalej się rozwijać, a rynek pracy dostosuje się do nowych technologii. Pracownicy, którzy rozwijają swoje kompetencje i dostosowują się do zmieniających się wymagań rynku, mają duże szanse na stabilne zatrudnienie i lepsze wynagrodzenie.

Czy wobec tego możliwy jest wzrost liczby miejsc pracy?

Polski rynek pracy od kilku lat charakteryzuje się niskim i stabilnym poziomem bezrobocia. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w grudniu 2024 roku stopa bezrobocia wyniosła 5,1 proc., to niewielki wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem. Mimo sezonowych wahań trend pozostaje stabilny, a aktywność zawodowa Polaków utrzymuje się na wysokim poziomie.

Stabilność zatrudnienia można przypisać kilku czynnikom, w tym silnemu wzrostowi gospodarczemu, który sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy, oraz elastyczności rynku pracy, pozwalającej firmom dynamicznie reagować na zmieniające się warunki. Istotną rolę odgrywają również inwestycje w edukację i szkolenia, które umożliwiają pracownikom skuteczniejsze dostosowanie się zmienności rynku. To kluczowe w kontekście postępu technologicznego i coraz większej automatyzacji procesów.

Automatyzacja wpłynie pozytywnie na rynek pracy, zmieniając role pracowników, ale nie ograniczając ich liczby

Wspomniała pani o automatyzacji. Niektórzy obawiają się tego procesu i uważają, że może doprowadzić do likwidacji niektórych miejsc pracy.

Dane wskazują na coś innego. Badania pokazują, że wdrażanie nowych technologii nie tylko nie powoduje zwolnień, ale wręcz zwiększa efektywność i produktywność, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do wzrostu zatrudnienia.

Z raportu „Branża produkcyjna – Globalne trendy HR 2023” wynika, że koło 53 proc. polskich menedżerów uważa, iż automatyzacja wpłynie pozytywnie na rynek pracy, zmieniając role pracowników, ale nie ograniczając ich liczby. Nowoczesne technologie zastępują przede wszystkim powtarzalne zadania, a w ich miejsce pojawiają się nowe stanowiska wymagające umiejętności analitycznych, cyfrowych i kreatywnych.

Rolnictwo i przemysł tekstylny borykają się z automatyzacją i konkurencją taniej produkcji zagranicznej

W jakich branżach występuje największy popyt na pracowników?

Obecnie największe zapotrzebowanie na pracowników obserwuje się w sektorach takich jak IT i nowe technologie, budownictwo oraz opieka zdrowotna.

Cyfryzacja firm oraz rozwój sztucznej inteligencji zwiększają popyt na specjalistów IT, analityków danych i programistów. Inwestycje infrastrukturalne i rozwój nieruchomości napędzają zatrudnienie w budownictwie, natomiast starzejące się społeczeństwo i większy nacisk na profilaktykę zdrowotną powodują rosnące zapotrzebowanie na lekarzy, pielęgniarki i opiekunów medycznych.

W niektórych branżach sytuacja jest trudniejsza. Rolnictwo i przemysł tekstylny borykają się z automatyzacją i konkurencją taniej produkcji zagranicznej. Tradycyjne stanowiska w administracji również stopniowo znikają na rzecz cyfrowych rozwiązań i automatyzacji procesów biurowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu