Rosja zakręciła Polsce kurek z gazem. Minister Moskwa uspokaja: Gazu nam nie zabraknie. Tak PGNiG komentuje ruch Gazpromu

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Rosyjski gaz już nie popłynie do Polski. Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy w ramach kontraktu jamalskiego z początkiem doby kontraktowej 27 kwietnia br. Przypomnijmy, że Polska odmówiła płatności za paliwo rosyjskiemu dystrybutorowi w rublach. Jak uspokaja PGNiG, Polska była przygotowana na taki krok. W podobnym tonie wypowiada się minister klimatu Anna Moskwa, która zapewnia, że gazu nam nie zabraknie. – Nasze magazyny są napełnione w ok. 80 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach - tłumaczy Moskwa. Przeczytaj, skąd teraz Polska czerpać będzie dostawy gazu.

Dostawy rosyjskiego gazu do Polski wstrzymane. PGNiG komentuje ruch Gazpromu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA poinformowało w środę rano, że nastąpiło całkowite wstrzymanie dostaw gazu ziemnego dostarczanego przez Gazprom w ramach kontraktu jamalskiego. – Pomimo wywiązywania się PGNiG ze wszystkich zobowiązań wynikających z kontraktu jamalskiego, 27 kwietnia br. Gazprom przestał realizować dostawy gazu ziemnego, do których zobowiązany jest na podstawie tego kontraktu i nominacji PGNiG – napisano w przesłanym komunikacie.

PGNiG nie zgodziło się na zapłatę Gazpromowi w rublach

Według informacji przekazanej PGNiG przez Gazprom, wstrzymał on dostawy w związku z postanowieniami dekretu prezydenta Federacji Rosyjskiej nr 172 z 31 marca 2022 roku „O specjalnej procedurze wykonania zobowiązań zagranicznych nabywców wobec rosyjskich dostawców gazu ziemnego”. Jednak po analizie dekretu "zarząd PGNiG odrzucił takie proponowane warunki rozliczenia, jako niezgodne z obowiązującymi postanowieniami kontraktu jamalskiego i zdecydował o regulowaniu płatności według dotychczasowych zasad określonych w kontrakcie".

Minister Anna Moskwa uspokaja. Nie zabraknie gazu w polskich domach

– Nasze magazyny są napełnione w ok. 80 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach. W 2021 roku polskie magazyny były napełnione w 39 proc. Z kolei magazyny europejskie są obecnie wypełnione w ok. 30 proc. – zapewniała w środę rano w Polskim Radiu Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

– Na dzień dzisiejszy nie widzimy żadnej potrzeby, aby z tych magazynów korzystać. Zapasy uruchamiane są w sytuacji kryzysowej. Gazu nam nie zabraknie –wyjaśniła.

– Jesteśmy przygotowani na sezon jesienno-zimowy, gdzie uruchamiamy nowe kierunki dostaw – zapowiedziała.

Gazprom straszył wstrzymaniem dostaw gazu

– W dniu 26 kwietnia 2022 roku Gazprom poinformował PGNiG o zamiarze całkowitego wstrzymania dostaw w ramach kontraktu jamalskiego z początkiem doby kontraktowej 27 kwietnia br. – poinformowały spółki w przesłanym komunikacie i dodano, że "GAZ-SYSTEM i PGNiG pozostają w stałym kontakcie i na bieżąco monitorują sytuację związaną z zaprzestaniem dostaw przez Gazprom".

Przesył paliwa do odbiorców jest realizowany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem

– Obecnie infrastruktura przesyłowa zarządzana przez GAZ-SYSTEM funkcjonuje bez zakłóceń. Krajowy system przesyłowy jest zasilany na bieżąco za pomocą także innych wejść do systemu gazowego, zatłaczane są podziemne magazyny gazu, a przesył paliwa do odbiorców jest realizowany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem – zapewniono.

W dalszej części wskazano, że "dzięki realizacji rządowej strategii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w paliwo gazowe PGNiG jest przygotowane do pozyskania gazu z różnych kierunków". Tutaj wskazano m.in. połączenia gazowe na granicy zachodniej i południowej oraz Terminal LNG w Świnoujściu, który sukcesywnie zwiększa liczbę obsługiwanych metanowców.

Jaki jest stan zapełnienia polskich magazynów?

Ponadto uzupełnieniem bilansu jest krajowe wydobycie gazu oraz zapasy paliwa zgromadzone w podziemnych magazynach gazu. – Obecnie stan zapełnienia magazynów wynosi ok. 80 procent i jest znacząco wyższy niż w analogicznym okresie w poprzednich latach – dodano na koniec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu