Skorzystaliście lub macie w planie mikropożyczkę 5000 złotych. Tarcza 4.0 zmieniła warunki zwrotu: 29.06.2020 r.

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Niezłożenie wniosku o umorzenie w terminie 14 dni po 3 miesiącach od udzielenia pożyczki, wiąże się z tym, że należy ją zwrócić. Część przedsiębiorców zapewne przegapiłaby ten termin, co skutkowałoby koniecznością spłaty pożyczki wraz z odsetkami.
Niezłożenie wniosku o umorzenie w terminie 14 dni po 3 miesiącach od udzielenia pożyczki, wiąże się z tym, że należy ją zwrócić. Część przedsiębiorców zapewne przegapiłaby ten termin, co skutkowałoby koniecznością spłaty pożyczki wraz z odsetkami. Jacek Smarz / Polska Press
Mikropożyczka dla przedsiębiorców w wysokości 5000 złotych jest jednym ze sztandarowych elementów ustaw antykryzysowych. Zgodnie z podpisaną właśnie przez prezydenta we wtorek 23 czerwca ustawą zwaną Tarczą Antykryzysową, jej umorzenie będzie możliwe bez składania wniosków.

Eksperci inFakt pozytywnie oceniają tę zmianę. Ich zdaniem pomoże to uniknąć przedsiębiorcom konieczności spłaty pożyczki wraz z odsetkami.

Obowiązujące jeszcze przepisy stanowią, że mikropożyczka, która została udzielona przedsiębiorcy z Powiatowego Urzędu Pracy, może zostać umorzona po trzech miesiącach nieprzerwanego prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowym warunkiem jest złożenie właściwego wniosku. Przepis ten jednak prawie na pewno nie znajdzie zastosowania w praktyce.

Nie trzeba będzie składać wniosków o umorzenie

Kolejna poprawka do tzw. Tarczy Antykryzysowej 4.0, mówi, że przedsiębiorca będzie miał możliwość umorzenia mikropożyczki bez składania żadnego wniosku. Informacje o tym, czy działalność nadal jest prowadzona, Powiatowe Urzędy Pracy weryfikowałyby na podstawie danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Nowe na dzieci. Kliknij i przeczytaj!

- Zaproponowane rozwiązanie pomoże "zapominalskim" oraz zdejmuje z nich ten tak naprawdę zbędny obowiązek. Urzędy pracy mogą z łatwością sprawdzić, czy dany przedsiębiorca wywiązał się z obowiązku nieprzerwanego prowadzenia działalności przez 3 miesiące – mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w firmie inFakt.
– Należy również zaznaczyć, że w obecnym stanie prawnym niezłożenie wniosku o umorzenie w terminie 14 dni po 3 miesiącach od udzielenia pożyczki, wiąże się z tym, że należy ją zwrócić. Część przedsiębiorców zapewne przegapiłaby ten termin, co skutkowałoby koniecznością spłaty pożyczki wraz z odsetkami.

Kto czyta, nie błądzi - kliknij!

Aktualnie przyznanych zostało 1,17 mln mikropożyczek na łączną kwotę 5,83 mld złotych. Najwięcej wniosków rozpatrzonych pozytywnie w stosunku do ogółu złożonych odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim (85%), łódzkim i zachodniopomorskim (po 83%). Najmniej – w woj. mazowieckim (49%) i małopolskim (60%).

Przepis w trakcie nowelizacji

W uchwalonej przez Sejm ustawie tzw. tarczy Antykryzysowej 4.0 znowelizowano przepisy o mikropożyczce. Zmieniona została treść art. 15zzd, ust. 7 i uchylony ust.8, co oznacza, że przedsiębiorca korzystający z mikropożyczki nie musi składać wniosku o umorzenie. Obecnie jedyny warunek (nowa treść ust. 7): „Pożyczka wraz z odsetkami podlega umorzeniu, pod warunkiem, że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.”

Warto wiedzieć, kliknij!

Ustawa jest w toku legislacji (etap – Senat), ale prawdopodobieństwo nieprzyjęcia takiej zmiany jest wyłącznie ściśle teoretyczne.
Klikając w link niżej, poznasz treść całej ustawy:
http://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/382_u/$file/382_u.pdf

Mikropożyczka wciąż dostępna

O pożyczkę w wysokości maksymalnie 5 tysięcy złotych wciąż można się starać w odpowiednich dla prowadzonej działalności gospodarczej Powiatowych Urzędach Pracy. Można ją przeznaczyć na bieżące koszty związane z prowadzoną działalnością, czyli m.in. na opłacenie podatków, składek ZUS, na towary, materiały lub czynsz. Warunkiem uzyskania pożyczki jest założenie działalności przed 1 kwietnia 2020 roku.

Kto czyta, nie błądzi - kliknij!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
adam

Przemyślany program ta cała tarcza, z którym dalej funkcjonuje moja firma jak i moim pracownicy. Nie było dużo problemów z samym wnioskiem, choć dużo mi pomogli z infolinii 800 800 120.

M
Mariusz

Nie jest tak różowo przy przyznawaniu tej pożyczki .osobiście doświadczyłem odmowy jej udzielenia mimo że spełniałem kryteria jej przyznawania. Nawet już po odmowie na stronie praca.gov.pl wypełniłem ankietę która wskazuje czy mogę się o nią ubiegać . Okazało się że mogę . Prowadziłem działalność do 10.03 później ja zawiesiłem ponieważ ta branża z powodu koronawirusa prawie całkowicie wymarła.Od 1.07 mam zamiar ja wznowić bo coś degnelo. W odpowiedzi z Urzędu pracy urzędnik powołuje się na to że od 1.04 miałem zawieszona działalność i to mnie dyskwalifikuje . Takiego warunku nie było gdy skierowałem wniosek o jej udzielenie a myślę że i teraz nie ma bo przecież obecna ankieta wskazuje że mogę się ubiegać . Nie ma najmniejszego sensu się odwoływać od tej decyzji bo jak urzędnik podkreślił w odmowie samo decyzja o udzieleniu jest fakultatywna a nie obligatoryjna czyli ja mogę się starać spełniając kryteria a starosta może jej udzielić lub nie . Tak przyznawanie wygląda w praktyce i lepiej nie nastawiać się z góry że będzie przyznana.

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu