Specustawa o inwestycjach mieszkaniowych ma dużo słabości

Dominik Gajewski, Konfederacja Lewiatan
Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan
Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan Konfederacja Lewiatan
Projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (chodzi o program Mieszkanie plus) – wymaga znaczących korekt. Inaczej przyniesie więcej strat niż korzyści.

- Dostrzegamy potrzebę rozwiązania problemów związanych z inwestycjami  mieszkaniowymi. Jednakże wskazujemy na konsekwencje przyjęcia proponowanych rozwiązań. Projekt „specustawy” może wyłączyć stosowanie zasad ogólnych, zawartych w ustawach Prawo budowlane oraz o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w stopniu daleko dalej idącym niż inne „specustawy”. Może być szkodliwym rozwiązaniem, jeśli się go nie poprawi w najistotniejszych elementach – ostrzega Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Nowe przepisy przewidują możliwość realizacji inwestycji mieszkaniowej lub towarzyszącej w sytuacji, w której miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje takich inwestycji lub, gdy taka inwestycja jest niezgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Przeczytaj koniecznie!

Rada gminy wyraża zgodę lub odmawia zgody w formie uchwały. Jedynym kryterium jakie  rada gminy będzie brała  pod uwagę podejmując decyzję,  jest „stan zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na terenie gminy”. Jest to kryterium całkowicie nieostre, pozostawiające nieproporcjonalnie szeroki luz decyzyjny po stronie tego organu gminy. Uchwała rady gminy, wyrażająca zgodę na realizację inwestycji wbrew miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego jest  niezgodna z art. 94 Konstytucji.
Oprócz tej podstawowej zmiany w podejściu do realizacji inwestycji mieszkaniowych, projekt ustawy wymaga jeszcze wielu innych.

PRZECZYTAJ, BO WARTO:

Kupujemy coraz bardziej zaawansowane i coraz bardziej specjalistyczne rowery. Cena zeszła na dalszy plan

Pracować w nadgodzinach będziesz musiał, ale nie za pieniądze – trafią one na specjalne konto

Koniec z urlopem na żądanie. Każdą zarobioną złotówką będziesz musiał podzielić się z ZUS.

OBEJRZYJ WIDEO:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu