Spektakularny rekord na rynku pracy. Tylu ofert nie było od początku pandemii

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
W czerwcu na portalach rekrutacyjnych ukazało się 312 tys. nowych ofert pracy, o 29 proc. więcej niż rok temu i o 3 proc. więcej niż w maju.
W czerwcu na portalach rekrutacyjnych ukazało się 312 tys. nowych ofert pracy, o 29 proc. więcej niż rok temu i o 3 proc. więcej niż w maju. Daria Shevtsova/ Pexels.com
Tak dobrej sytuacji na rynku pracy nie było od maja 2019 roku. W czerwcu 2021 r. udało się pobić rekord blisko 312 tys. nowych ofert. To najlepszy wynik od początku pandemii.

Mimo rosnącego ryzyka czwartej fali pandemii eksperci są zdania, że „rynek rekrutacyjny po głębokim załamaniu w 2020 roku wrócił już do poziomu z 2019 roku”. Z analizy ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych wynika, że sytuacja rynkowa jest dużo lepsza niż przed rokiem. Badanie „Rynek pracy w czasie COVID-19” Grant Thornton, bazujące na danych Element, wykazało, że w czerwcu 2021 r. pracodawcy opublikowali o 28,5 proc. więcej ofert pracy niż przed rokiem i o 6 proc. więcej niż dwa lata temu. Miesięczny przyrost wyniósł 2,8 proc., co autorzy raportu tłumaczą efektem tzw. wysokiej bazy (w czerwcu 2020 r. ukazało się dużo więcej ogłoszeń niż w kwietniu i maju tego roku).

Warto przeczytać również:

Najwięcej wakatów utworzono w Warszawie (33,6 tys., wzrost o 45 proc. rok do roku), Krakowie (17,5 tys., wzrost o 63 proc.) i Wrocławiu (11,3 tys., wzrost o 47 proc.), a roczna dynamika wzrostu w Poznaniu, gdzie opublikowano tylko 3,1 tys. ogłoszeń, wyniosła 83 procent.

W największych miastach Polski na 1000 mieszkańców przypada średnio blisko 13 ofert pracy (wobec ponad 9 rok temu). W czerwcu największy wybór mieli krakowiacy (23 oferty na 1000 osób), a nieco mniejszy – warszawiacy (19 ofert) i wrocławiacy (17,5 oferty). Na przeciwnym biegunie znajdował się Poznań, gdzie na jednego mieszkańca przypadało niecałe 6 publikacji, nieco lepiej było w Łodzi (7 ogłoszeń) i Katowicach (10 ofert pracy).

Warto przeczytać również:

W ciągu roku po 4 proc. zwiększyło się zapotrzebowanie na pracowników z branży finansowej i medycznej (tu również mamy do czynienia z efektem wysokiej bazy), o 22 proc. – na pracowników fizycznych, o 33 proc. – na absolwentów prawa, o 45 proc. – na pracowników marketingu i sprzedaży, o 48 proc. – na HR-owców, natomiast popyt na osoby pracujące w branży IT wzrósł aż o 76 procent. Jak wskazuje Maciej Michalewski, CEO Element. Recruitment Automation Software, „liczba nowych ogłoszeń publikowanych miesięcznie wzrosła między styczniem a czerwcem o 80 tys. (prawie 40 proc.) i przebiła nawet poziomy sprzed dwóch lat, a więc sprzed pandemii”. Ekspert podkreśla, że tak kolosalny wzrost to głównie efekt wakatów utworzonych dla informatyków, programistów, specjalistów ds. e-commerce i digital marketingu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu