W tych zawodach brakuje pracowników w całej Europie, także w Polsce: 21.07.2021

AB
Opracowanie:
Europa ma globalny problem z niedoborem rąk do pracy. Brakuje specjalistów oraz pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami.  Porównaliśmy zawody deficytowe w Polsce i Europie.
Europa ma globalny problem z niedoborem rąk do pracy. Brakuje specjalistów oraz pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Porównaliśmy zawody deficytowe w Polsce i Europie. Meruyert Gonullu/ pexels.com
Istnieją zawody, w których jest praca, niezależnie od kraju. Są to tzw. zawody deficytowe, gdzie zapotrzebowanie na fachowców i specjalistów przewyższa liczbę dostępnych osób. Sprawdziliśmy, na jakich pracowników jest największy popyt w Europie.

Komisja Europejska zbadała, którzy pracownicy są szczególnie poszukiwani przez państwa członkowskie UE oraz EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). KE sprawdziła, kogo było najtrudniej znaleźć w latach 2019 - 2020, a więc również w okresie, kiedy państwa europejskie borykały się z pandemią. W analizie uwzględniono takie czynniki, jak płeć, trudna sytuacja życiowa, region czy możliwość dopasowania pracowników deficytowych i nadwyżkowych w regionach i UE. Na tej podstawie eksperci sporządzili europejską listę zawodów deficytowych. Aby dana profesja na nią trafiła, kandydatów do pracy musiało brakować w co najmniej 9 krajach.

Badania wykazały, że blisko co trzeci pracownik zatrudniony w państwie członkowskim UE bądź EFTA miał pracę w zawodzie deficytowym lub nadwyżkowym. W pierwszych dwóch kwartałach 2020 r. drastycznie spadła liczba wakatów zgłaszanych do publicznych służb zatrudnienia (-30 pkt. proc. w I kw. i -60 punktów procentowych w II kwartale 2020 roku).

WARTE POLECENIA. Kliknij i przeczytaj!

Najbardziej dramatyczna sytuacja miała miejsce w sektorze hotelarskim, natomiast nie ubyło ofert pracy dla pracowników służby zdrowia. Brakowało lekarzy i pielęgniarek, a po raz pierwszy w historii - asystentów służby zdrowia. Ponadto niemal cała Europa boryka się z deficytem specjalistów ds. programowania.

Mimo że pandemia znacznie ograniczyła zapotrzebowanie na kucharzy i kelnerów, to zawody te pozostały deficytowe. Eksperci obawiają się, że problem może narastać przez ograniczenia dotyczące przemieszczania się po Europie. Wśród 13 najczęściej poszukiwanych zawodów nadwyżka pracowników zazwyczaj występowała jedynie w pojedynczych krajach, co znacznie ogranicza możliwości uzupełnienia luki kadrowej. Osoby wykonujące zawody deficytowe mogą szukać zatrudnienia w różnych częściach świata. Porównaliśmy zapotrzebowanie na pracowników zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polskie firmy coraz bardziej innowacyjne

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Czy potrzebujesz pożyczki? Pożyczka biznesowa? Pożyczka osobista? Czy Twój kredyt jest zły? Jesteśmy do Twojej dyspozycji, aby zaoferować Ci pożyczkę, finansowanie, którego potrzebujesz z oprocentowaniem 3%...

Uwaga: Nasza minimalna kwota pożyczki to 5000 USD w górę, 100% darmowych pożyczek (ryzyko).

[email protected]

Whatsapp 91 84898 10716

[email protected]

Whatsapp 91 84898 10716

Whatsapp 91 84898 10716

Whatsapp 91 84898 10716

Whatsapp 91 84898 10716

Whatsapp 91 84898 10716

Whatsapp 91 84898 10716
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu