Kiedy przysługuje trzynastka?
Nauczyciele mają prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Osoby, które przepracowały w danej szkole minimum 6 miesięcy, są uprawnione do otrzymania wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego w danym roku.

Jak rozumieć okres przepracowany?
Okres przepracowany to czas, w którym pracownik wykonuje pracę lub przebywa na urlopie wypoczynkowym. Do okresu przepracowanego nie zalicza się:
- zwolnienia chorobowego,
- opieki nad zdrowym dzieckiem,
- urlopu opiekuńczego,
- zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej,
- tzw. urlopu okolicznościowego.
Prawo do 13. pensji za rok 2024 będzie przysługiwało pracownikom szkoły, którzy przepracowali w tym roku co najmniej 6 miesięcy, czyli 180 dni. Okres przepracowany nie musi być okresem nieprzerwanym. O tym, czy ktoś ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, decyduje suma okresów pracy w całym roku.
Przeczytaj też: Tyle naprawdę zarabiają nauczyciele. Realne stawki wraz z dodatkami
Prawo do 13. pensji na urlopie dla poratowania zdrowia, macierzyńskim i wychowawczym
Żeby otrzymać trzynastą pensję, trzeba przepracować w danej szkole co najmniej 6 miesięcy. W wyjątkowych sytuacjach nie jest to jednak konieczne.
Oto niektóre z nich:
- nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły;
- powołania pracownika do czynnej służby wojskowej albo skierowania do odbycia służby zastępczej;
- korzystania z urlopu wychowawczego, macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego, dla poratowania zdrowia, z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego, z urlopu opiekuńczego;
- wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.
Z zasad przedstawionych w Ustawie z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej wynika, że nauczyciel, który znalazł się w wymienionych wyżej sytuacjach, nie musi przepracować 180 dni, by otrzymać trzynastkę.
Jak obliczana jest wysokość trzynastej pensji?
Nauczyciele zastanawiają się jak obliczyć 13. pensję. Na dodatkowe wynagrodzenie roczne składa się wiele elementów. Jego wysokość nie musi być taka jak miesięczna pensja.
Co wpływa na wysokość 13. nauczycieli?
- wynagrodzenie zasadnicze,
- dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,
- wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
- dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej,
- odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy,
- wynagrodzenie za pracę w święto,
- jednorazowy dodatek uzupełniający, o którym mowa w art. 30a Karty Nauczyciela,
- wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy,
- wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy.
Osoba, która miała dużo godzin ponadwymiarowych, wysoki dodatek motywacyjny otrzyma wyższe wynagrodzenie dodatkowe niż osoba, która miała tzw. goły etat.
Trzynastki a podwyżki dla nauczycieli
Wiele osób zastanawia się, czy ogłoszone w 2024 r. podwyżki dla nauczycieli mają wpływ na wysokość tegorocznej trzynastej pensji. Ze względu na 30 i 33 procentowe podwyżki w roku 2024 nauczyciele mogą spodziewać się wyższych trzynastek.
Prawo do 13. dla nauczyciela zatrudnionego od września 2024
Osoby zatrudnione najpóźniej 2 września 2024 r. będą miały prawo do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Wiąże się to z zatrudnieniem nauczycieli zgodnie z organizacją pracy szkoły.
Rok szkolny zawsze rozpoczyna się 1 września, a kończy 31 sierpnia, natomiast, gdy 1 września wypada w piątek lub sobotę, to zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po 1 września. W związku z tym pozwala się na zatrudnienie nauczycieli w pierwszym dniu zajęć dydaktycznych.
Do kiedy będą wypłacone trzynastki za 2024 rok?
Trzynasta pensja powinna zostać wypłacona w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2024 roku. W związku z tym wszyscy uprawnieni nauczyciele powinni mieć pieniądze na kontach do 31 marca 2025 r.
W zależności od konkretnej placówki terminy są różne.
Kto nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
Nie każdy otrzyma trzynastkę. Ten przywilej może zostać odebrany w przypadku:
- nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy trwającej dłużej niż dwa dni,
- stawienia się do pracy lub przebywania w pracy w stanie nietrzeźwości,
- wymierzenia pracownikowi kary dyscyplinarnej wydalenia z pracy,
- rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.