Tutaj może stanąć druga elektrownia jądrowa w Polsce

Maciej Badowski
Opracowanie:
Szef MAP dodał, że także Europa nie może obyć się bez energii pochodzącej z węgla. Zaznaczył przy tym, że „energetyka węglowa będzie z nami jeszcze przez długie lata".
Szef MAP dodał, że także Europa nie może obyć się bez energii pochodzącej z węgla. Zaznaczył przy tym, że „energetyka węglowa będzie z nami jeszcze przez długie lata". Marcin Maliński/ Polska Press
W trakcie obchodów Barbórki w Bełchatowie, minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski podkreślił znaczenie tego regionu jako potencjalnej lokalizacji dla przyszłej elektrowni jądrowej. – Jest to jedna z lokalizacji, która posiada na pewno silne atuty. Wydaje mi się, że będzie ona wzięta pod uwagę w dalszych rozważaniach – wskazał.

Rola Bełchatowa w krajowej energetyce

Bełchatów jest obecnie jednym z najważniejszych punktów na mapie polskiej energetyki. Kopalnia i elektrownia w Bełchatowie odpowiadają za ponad 30 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Jak podkreślił minister Jakub Jaworowski, w sytuacjach kryzysowych, takich jak niedawne braki energii w systemie, Bełchatów odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu stabilności dostaw energii.

– Tydzień lub dwa tygodnie temu PSE dokonywało przywołania o braku energii w systemie. Tego dnia sprawdziłem, że 97 proc. energii w systemie pochodziło z energii konwencjonalnej. To absolutnie nie są puste słowa i deklaracje, mówiące, że wasza praca jest ważna, kluczowa i bez niej nie możemy się obyć. Bo nie możemy się obyć – powiedział Jaworowski.

Minister zaznaczył również, że Europa nie może obyć się bez energii pochodzącej z węgla, a energetyka węglowa będzie z nami jeszcze przez długie lata. Rząd pracuje nad mechanizmami wsparcia dla sektora energetycznego, co jest kluczowe w kontekście transformacji energetycznej.

Transformacja energetyczna i potencjał Bełchatowa

Podczas obchodów Barbórki, dyskusje koncentrowały się wokół przyszłości energetycznej regionu bełchatowskiego. Transformacja energetyczna jest nieunikniona, ale musi być przeprowadzona w sposób zrównoważony i uwzględniający potrzeby lokalnej społeczności.

– Absolutne kluczowe jest i mamy to na uwadze, żeby wszelka transformacja odbywała się w zgodzie, w porozumieniu i na bazie dialogu. To leży mi na sercu, bo nie ma żadnej intencji w tym, żeby transformacja odbywała się na bazie cyferek w Excelu. Nie, bo na końcu są ludzie i ci ludzie nie mogą zostać absolutnie bez opieki" – podkreślił minister Jaworowski.

Minister wyraził również trudność w wyobrażeniu sobie planu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce bez uwzględnienia Bełchatowa jako potencjalnej lokalizacji dla nowej elektrowni.

– Absolutnie konieczna jest taka analiza, bo jest to jedna z lokalizacji, która posiada na pewno silne atuty. Wydaje mi się, że będzie ona wzięta pod uwagę w dalszych rozważaniach" – dodał.

Bełchatów jako centrum energetyki jądrowej

Prezes PGE, Dariusz Marzec, również rekomendował w imieniu spółki region bełchatowski jako lokalizację dla drugiego etapu budowy polskich elektrowni jądrowych. Wskazał na rozmowy z pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, które potwierdzają zainteresowanie tym regionem.

– Tutaj są ludzie, tu są kompetencje energetyczne, jest tradycja i infrastruktura energetyczna. Jest bardzo wiele rzeczy, które są niezbędne do ulokowania tego rodzaju źródeł wytwórczych w tym miejscu i mamy głębokie przekonanie, że te wszystkie elementy należy brać pod uwagę – przekonywał Marzec.

Strefa Ekologii - artykuły

Jacek Kaczorowski, szef PGE GiEK, podkreślił, że Bełchatów spełnia wszystkie wymagania o charakterze społecznym i technologicznym, co czyni go idealnym miejscem dla lokalizacji elektrowni jądrowej.

– Dopóki węgla nie zastąpią źródła gwarantujące stabilną produkcję energii, dopóty funkcjonowanie naszych konwencjonalnych jednostek pozostanie niezachwiane" – powiedział Kaczorowski.

Przyszłość bełchatowskiego kompleksu

Przyszłość kompleksu energetycznego w Bełchatowie może być skupiona wokół energetyki odnawialnej i atomowej. Kaczorowski apelował do rządzących o wsparcie i działania na rzecz sprawiedliwej transformacji, podkreślając, że transformacja nie może odbywać się kosztem spokoju społecznego.

Apeluję do rządzących o wsparcie i działania na rzecz sprawiedliwej transformacji. Apeluję do związków zawodowych o dalsze zaangażowanie w dialog. Apeluję do nas wszystkich, abyśmy pamiętali, że transformacja nie może odbywać się kosztem spokoju społecznego" – podkreślił.

W rozmowie z mediami Kaczorowski zwrócił uwagę na konieczność podjęcia prac analitycznych, które pozwolą jednoznacznie rozstrzygnąć, czy Bełchatów jest właściwą lokalizacją dla elektrowni jądrowej.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu