Ukraina nie przedłuży umowy z Rosją na tranzyt gazu. "Jesteśmy gotowi na gaz z Europy"

Michał Piękoś
Opracowanie:
Denys Szmyhal podkreślił, że Ukraina jest w pełni gotowa do realizacji swoich zobowiązań wynikających z umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską
Denys Szmyhal podkreślił, że Ukraina jest w pełni gotowa do realizacji swoich zobowiązań wynikających z umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską foto wikicommons
Ukraina nie zamierza przedłużać umowy z Rosją dotyczącej tranzytu gazu, której termin upływa 1 stycznia 2025 roku. Premier Denys Szmyhal, po rozmowach z premierem Słowacji Robertem Fico, zapewnił, że Ukraina jest gotowa do realizacji tranzytu gazu innego niż rosyjski, jeśli Komisja Europejska wystąpi z taką prośbą.

Zobowiązania Ukrainy wobec Unii Europejskiej

Denys Szmyhal podkreślił, że Ukraina jest w pełni gotowa do realizacji swoich zobowiązań wynikających z umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. W przypadku oficjalnego wniosku ze strony Komisji Europejskiej dotyczącego tranzytu gazu innego niż rosyjski, Ukraina jest otwarta na rozmowy i gotowa do wdrożenia odpowiednich umów. Szmyhal zaznaczył, że wszelkie działania będą podejmowane w oparciu o zasady bezpieczeństwa energetycznego, które są kluczowe zarówno dla całej Unii Europejskiej, jak i poszczególnych krajów członkowskich.

Priorytetem bezpieczeństwo energetyczne Europy

Podczas rozmowy z premierem Słowacji, Szmyhal podkreślił, że Ukraina priorytetowo traktuje bezpieczeństwo energetyczne Europy. Szczególnie istotne jest zapewnienie nieprzerwanych dostaw gazu ziemnego w okresie zimowym, co ma kluczowe znaczenie dla stabilności energetycznej kontynentu. Ukraina docenia wsparcie europejskich partnerów i ich zrozumienie dla sytuacji, w której Rosja wykorzystuje eksport energii jako narzędzie finansowania działań wojennych oraz nacisku na inne kraje europejskie.

Sankcje jako narzędzie presji na Rosję

Premier Ukrainy zwrócił uwagę na konieczność utrzymania sankcji wobec rosyjskiego sektora energetycznego. Szmyhal podkreślił, że kontynuacja sankcji jest jednym z kluczowych elementów, które mogą zmusić Rosję do podjęcia działań na rzecz prawdziwego pokoju. Sankcje te mają na celu ograniczenie możliwości finansowania przez Rosję działań wojennych oraz destabilizujących Europę.

Współpraca energetyczna z Słowacją

Denys Szmyhal poinformował również o rozmowach z Robertem Fico na temat zacieśnienia współpracy energetycznej między Ukrainą a Słowacją. W ostatnim tygodniu aż 30 procent importowanej przez Ukrainę energii elektrycznej pochodziło ze Słowacji. Premier Ukrainy wyraził wdzięczność za to wsparcie i podkreślił gotowość do dalszego rozszerzania współpracy, co przyczyni się do wzmocnienia stabilności Ukrainy oraz gospodarki Słowacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu