Urlop ojcowski i inne. Co się należy ojcu - teraz, a jakie będą nowe prawa ojca wkrótce. Sprawdź! [4.07.2019]

Natalia Sznajder-Brońska/AIP
Obecnie ojcowie mają zagwarantowane prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do dwóch tygodni. Wkrótce będą mieli większe możliwości.
Obecnie ojcowie mają zagwarantowane prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do dwóch tygodni. Wkrótce będą mieli większe możliwości. Jarosław Jakubczak / Polska Press
Unia Europejska chce zwiększyć udział kobiet w rynku pracy. Mówiąc prostym językiem - ułatwić kobietom podejmowanie pracy zawodowej bez względu na macierzyństwo. Jeśli chodzi o przywileje i nowe uprawnienia najbardziej skorzystają na tym... ojcowie! Także Polacy, choć akurat w naszym kraju ojcowie dzieciom już teraz mają relatywnie dużo praw i przywilejów.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów z założenia ma zwiększyć uczestnictwo kobiet w rynku pracy oraz korzystanie z urlopów rodzinnych i elastycznej organizacji pracy.

Ojciec w Polsce ma prawo do

Można uznać, iż przepisy z zakresu prawa pracy obowiązujące w Polsce już teraz w pewnym zakresie odpowiadają wymogom stawianym przez Dyrektywę – ojcowie mają bowiem zagwarantowane prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do dwóch tygodni, pracownicy korzystający z uprawnień rodzicielskich podlegają szczególnej ochronie trwałości zatrudnienia,

istnieje instytucja urlopu wychowawczego, który wynosi 36 miesięcy, z czego jednego miesiąca nie można przenieść na drugiego rodzica,

ponadto przewidziany został urlop rodzicielski, który co do zasady przysługuje w wymiarze do 32 tygodni i jest płatny, ale udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, w nie więcej niż 4 częściach przypadających jedna po drugiej – maksymalnie 16 tygodni (z 32) można wykorzystać później, do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat.

Co zaleca dyrektywa

Dyrektywa zakłada natomiast, że konieczne jest zapewnienie rodzicom – pracownikom indywidualnego prawa do urlopu rodzicielskiego w wymiarze co najmniej czterech miesięcy, z których dwa nie podlegają przeniesieniu i to opiekunowie mają samodzielnie decydować o terminie skorzystania z tego rodzaju urlopu, co nie powinno następować później niż do ukończenia przez dziecko ośmiu lat. Przewiduje także m.in. wprowadzenie instytucji urlopu opiekuńczego oraz elastycznej organizacji pracy.
Konieczne zatem będzie dokonanie w obowiązujących przepisach kilku istotnych zmian – przede wszystkim w zakresie regulacji dotyczących urlopu rodzicielskiego i wychowawczego, a także w obszarze elastycznej organizacji czasu pracy.

PiS nie poparł w Sejmie prezydenckiego Funduszu Konwersji, który miałby wspierać frankowiczów. Zostaną oni bez pomocy? Kliknij w ten tekst a poznasz szczegoły.

Założenia zmian pozytywnie oceniane są przez związki zawodowe, które wskazują, że w efekcie sytuacja pracowników zostanie poprawiona, a aktualne przepisy dostosowane zostaną do postępujących zmian kulturowych, w tym roli kobiet na rynku pracy. Można jednak spotkać się również z oceną przeciwną i stwierdzeniem, iż Unia Europejska nadmiernie ingeruje w sprawy organizacji życia rodzinnego, w tym przede wszystkim poprzez narzucanie sposobu podziału urlopu rodzicielskiego między rodzicami, bez uwzględniania ich indywidualnej oceny opartej na konkretnej sytuacji rodzinnej.

Na to, jak ostatecznie sformułowane zostaną polskie przepisy z zakresu prawa pracy celem dostosowania do założeń wynikających z Dyrektyw oraz czy faktycznie pracownicy na tych zmianach skorzystają, a przede wszystkim czy realnie będą one miały wpływ na wyrównanie poziomu aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn oraz zwiększenie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym kobiet i mężczyzn, trzeba poczekać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu