Główne zadania obejmą ocenę prognoz makroekonomicznych wykorzystywanych na potrzeby ustawy budżetowej oraz średniookresowych planów budżetowo-strukturalnych, opiniowanie zgodności ustawy budżetowej z krajowymi i unijnymi regułami fiskalnymi. W zakresie prac będzie również ocena spójności i efektywności krajowych ram budżetowych.
Dokument zawrze zapisy dotyczące klauzuli wyjścia i powrotu stabilizującej reguły wydatkowej, tzw. SRW. W określonych sytuacjach minister finansów będzie mógł zwrócić się do Rady z wnioskiem o wydanie opinii co do zasadności zastosowania do projektu ustawy budżetowej klauzuli wyjścia, czyli zawieszenia stosowania SRW.
Po opinii Rady Fiskalnej otworzą się możliwości ewentualnego przekroczenia limitu wydatków w przypadku wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych. W skład wejdzie 7 członków. Po jednym wyznaczą: prezydent RP, kolegium NIK, sejmowa komisja właściwa do spraw budżetu, minister finansów, przedstawiciele organizacji związkowych, przedstawiciele organizacji pracodawców oraz przedstawiciele organizacji jednostek samorządu terytorialnego.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Źródło: PAP
