Wiemy już, że pandemia całkowicie zmieniła obraz e-commerce w Polsce i na świecie. Wartość rodzimego rynku e-commerce w pandemicznym roku 2020 przekroczyła już 100 mld zł, a zakupy w sieci robiło aż 77% internautów – to aż 15 p.p. więcej niż jeszcze w 2019 roku.
Wzrost rynku e-commerce przekłada się też na zainteresowanie nim przedsiębiorców. Liczba podmiotów sprzedających online, zarówno w 2020, jak i 2021 znacząco wzrosła, a na koniec grudnia 2021 r. liczba zarejestrowanych sklepów internetowych wyniosła ponad 52,3 tys., podczas gdy na początku stycznia 2021 r. Było to blisko 44,5 tys.
W dwa lata e-commerce podwoił udział w rynku
Kategorię internetowego kanału sprzedaży zaczął też zauważać GUS. Według oficjalnych danych, średni udział e-commerce w sprzedaży detalicznej wyniósł w 2021 roku o ponad 100% więcej niż w 2019 i osiągnął poziom 9%, rosnąc jednak w niektórych miesiącach do 10,8% (kwiecień), a nawet 11,4% (listopad).
Rekordy notuje też rynek powierzchni magazynowych. Na rynku mamy obecnie ponad 25 milionów metrów kwadratowych nowoczesnej powierzchni magazynowej, a kolejne 4,5 miliona pozostaje w budowie.
Kontroluj swoje zdrowie
Od premiery pierwszej edycji raportu pt.” Jak ugryźć e-commerce na magazynie” minęły już trzy lata. Był to okres ogromnych wzrostów elektronicznego kanału sprzedaży, potęgowany przez pandemię, a także czas przechodzenia dwóch odrębnych światów offline i online w spójny omnichannel, co niewątpliwie wpłynęło na oczekiwania nie tylko względem ostatniej mili, lecz także, a może i przede wszystkim wobec powierzchni magazynowych, ich różnorodnych funkcji, większych wymagań i nowych lokalizacji, które trzy lata wcześniej wskazywano dopiero jako rynki wschodzące.
Magazyny pod e-commerce pilnie poszukiwane
- Byliśmy przekonani, że rezultaty, które uzyskamy, wskazywać będą na bardzo duży wzrost powierzchni dedykowanej e-commerce (vs. 24,5% wyliczonej w pierwszej edycji raportu), nie wiedzieliśmy jednak, że jest to tak ogromna skala. Ponadto w raporcie zajmiemy się coraz większą rolą ESG, rosnącą popularnością outsourcingu logistycznego, a także głównymi kierunkami rozwoju e-commerce, takimi jak omnichannel, re-commerce, q-commerce i last mile Logistics. Wszystkie te czynniki mają niebagatelny wpływ na to, jak wyglądają magazyny w Polsce, do czego są przeznaczone i gdzie budowane – komentuje Damian Kołata, Partner, Head of Industrial & Logistics Agency Poland, Head of E-Commerce CEE.
Logistyka korzysta także na zakupach u dostawców internetowych
– Mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją na rynku e-commerce. Paczki z tej kategorii stanowią już ponad 60 proc. wszystkich obsługiwanych przez nas przesyłek. Rozwój tej branży stawia przed operatorami kurierskimi nowe wyzwania, a co za tym idzie potrzebę wdrażania innowacji i zautomatyzowanych procesów zaprojektowanych według potrzeb klienta - mówi dr Anna Kania – Okieńczyc – Vice President, Marketing and Custromer Experience Director DHL Parcel Polska.
Ekspertka dodaje również, że firma doskonale zna swoich odbiorców. - Prowadzimy regularne badania satysfakcji i właściwie określamy nasze priorytety. Wśród nich są: najwyższa terminowość doręczeń, jakość obsługi klienta, bezpieczeństwo, możliwość samodzielnego zarządzania dostawą, czy dostosowanie formy doręczenia do stylu życia odbiorców – tłumaczy.
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?