W marcu bezrobocie w Polsce wzrośnie. Ekspert podaje konkretną przyczynę

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zdaniem eksperta do wzrostu przyczyni się do tego napływ osób z Ukrainy rejestrujących się jako bezrobotne.
Zdaniem eksperta do wzrostu przyczyni się do tego napływ osób z Ukrainy rejestrujących się jako bezrobotne. Przemyslaw Swiderski/ Polska Press
Stopa bezrobocia w lutym br. wyniosła 5,5 proc., co oznacza brak zmiany w stosunku do stycznia – wynika z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny. Dla rynku istotny jest teraz napływ uchodźców, którzy szukają w Polsce pracy.

– Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym 2022 r. wyniosła 5,5%, tj. utrzymała się na tym samym poziomie, co w styczniu 2022 r. – poinformował w sodę 23 marca GUS na Twitterze.

Stopa bezrobocia będzie duża wyższa w marcu

– Bezrobocie jest niższe niż przed rokiem o 1,1 pkt. proc. Dużo jednak ciekawiej zapowiadają się dane za marzec. O ile prognoza zakładała utrzymanie się stopy bezrobocia w okolicach 5,6-5,8 proc. w najbliższych miesiącach, tak w tej chwili pewne jest, że będzie ona dużo wyższa w marcu – prognozuje w przesłanym komentarzu Mariusz Zielonka, Konfederacja Lewiatan. – Przyczyni się do tego napływ osób z Ukrainy rejestrujących się jako bezrobotne. Wkrótce poznamy liczby z jakimi będzie musiał się zmierzyć nasz rynek pracy w najbliższych miesiącach – dodaje.

Jak wskazuje ekspert, sama stopa bezrobocia nie będzie miarodajnym wskaźnikiem, ponieważ - jak wyjaśnia - większość z rejestrujących w urzędach pracy znajdzie zatrudnienie lub będzie korzystało z aktywnej polityki rynku pracy (szkolenia, kursy itp.).

Ponad 600 tysięcy miejsc pracy

– W lutym na rynku pracy było ponad 600 tys. wolnych miejsc pracy. Wydaje się, że przy takiej liczbie uchodźców oraz fakcie, że prawdopodobnie 1/3 z nich to osoby (kobiety) mogące podjąć pracę, rynek pracy poradzi sobie z takim napływem nowych pracowników – zauważa.

Dodatkowo przypomina, że osoby które w pierwszej kolejności trafiły do Polski uciekały przed wojną i często mogły się spakować na tyle świadomie, że zabrały ze sobą dokumenty potwierdzające swoje kwalifikacje. Jednocześnie były to osoby z zachodniej części Ukrainy, tj. potencjalnie bliższej językowo Polsce.

– Z kolei druga fala uchodźców uciekała przed bombami, a to oznacza, że często wyjeżdżali „tak jak stali”, co w tej chwili stanowi poważny problem z potwierdzeniem ich kwalifikacji. Największą jednak barierą na naszym rynku pracy jest i będzie dla osób z Ukrainy brak znajomości języka polskiego. To właśnie ten czynnik będzie powodował, że w pierwszym momencie będziemy obserwować zjawisko zatrudniania poniżej posiadanych kwalifikacji – podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu