W sklepach może zabraknąć makaronu. Drożyzna uderzyła w branżę

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Po niedawnych trudnościach z zakupem cukru i informacjach, że na półkach sklepowych zabraknąć może m.in. octu, tym razem producenci makaronów ostrzegają, że niedługo mogą wystąpić trudności z kupnem ich produktów.
Po niedawnych trudnościach z zakupem cukru i informacjach, że na półkach sklepowych zabraknąć może m.in. octu, tym razem producenci makaronów ostrzegają, że niedługo mogą wystąpić trudności z kupnem ich produktów. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
W najbliższym czasie na półkach sklepowych możemy nie znaleźć makaronu – alarmuje Polska Izba Makaronu. Branża młynarska i producenci makaronów apelują do rządu o zapewnienie utrzymania rotacji produktów i zachowania ciągłości łańcucha dostaw.

Po niedawnych problemach z zakupem cukru i informacjach, że na półkach sklepowych zabraknąć może m.in. octu, tym razem producenci makaronów ostrzegają, że niedługo mogą wystąpić trudności z kupnem ich produktów.

- Wielu producentów rozważa czasowe wstrzymanie produkcji w okresie szalejących cen materiałów i surowców oraz energii, co może zakłócić łańcuch dostaw i spowodować przejściowe braki makaronów na półkach – ostrzega Marek Dąbrowski, prezes Polskiej Izby Makaronu w rozmowie z portalspożywczy.pl.

Jak dodaje, największym wyzwaniem dla branży makaronowej jest „niestabilność i nieprzewidywalność warunków rynkowych, które są spowodowane wysoką inflacją, brakiem regulacji w zakresie cen energii i gazu na przyszłe okresy, wzrostem cen wszystkich komponentów do produkcji, m.in. cen masy jajowej, podwyżka płacy minimalnej, wzrost kosztów finansowych, zapowiadany kilkukrotny wzrost cen gazu”.

- Wśród producentów panuje nerwowa atmosfera, planują produkcję w krótkich okresach, np. miesięcznych i tracą wiarę w przyszłość. Przy tak gwałtownych zmianach cen podstawowych surowców bardzo trudno jest prowadzić biznes, w tym makaronowy. Wielu producentów rozważa czasowe wstrzymanie produkcji w okresie szalejących cen materiałów i surowców oraz energii, co może zakłócić łańcuch dostaw i spowodować przejściowe braki makaronów na półkach – stwierdza Dąbrowski.

Apel przemysłu makaronowego i zbożowego do ministra Jacka Sasina

Producenci makaronów informują o problemie już od pewnego czasu. Na początku września wysłali w imieniu Polskiej Izby Makaronu i Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo – Młynarskiego pismo do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Zaapelowali w nim o podjęcie „dialogu wokół wyzwań w branży makaronowej i młynarskiej w świetle rosnących cen energii elektrycznej, paliw i gazu”.

Rotacja produktów i ciągłość łańcucha dostaw największymi wyzwaniami

Producenci wskazują, że największym wyzwaniem dla naszych branż jest obecnie utrzymanie rotacji produktów i zachowania ciągłości łańcucha dostaw po wzroście cen energii elektrycznej, paliw i gazu, czyli kluczowych czynników w produkcji makaronu i mąki.

To z kolei wiąże się z koniecznością podjęcia działań mających na celu wprowadzenie niezbędnych zmian legislacyjnych. Wśród zmian, które miałyby zagwarantować producentom, przetwórcom żywności i dystrybutorom żywności ciągłość dostaw i utrzymanie rotacji produktów wymieniają: sprzedaż gazu po cenach nie wyższych niż średni koszt jego pozyskania, powiększony o średni ważony koszt kapitału i wprowadzenie mechanizmów ochrony przed drastycznymi i nadmiernymi podwyżkami cen energii elektrycznej.

Makarony mogą być "odczuwalnie" droższe

Polska Izba Makaronu tłumaczy, że podwyżki cen energii doprowadzą do kolejnej podwyżki kosztów produkcji, a w konsekwencji przemysł młynarski i makaronowy stanie przed koniecznością dalszego podwyższenia cen produkowanych przez nich produktów będących podstawą diety.

- Te podwyżki odczują wszyscy konsumenci, a najmocniej ci z grupy o największym udziale wydatków na żywność - a więc ci o najniższych dochodach – ostrzega Izba.

Eksport polskich produktów zagrożony?

Producenci zaznaczają, że Polska jako jeden z największych producentów żywności w UE gwarantuje dostawy żywności do innych państw członkowskich. Jednak utrzymanie tej roli i pozycji wymaga „zagwarantowania ciągłości produkcji, a to z kolei związane jest z zapewnieniem dostaw nośników energii elektrycznej podmiotom zajmujących się produkcją i dystrybucją żywności oraz pasz - produkcja makaronu jest bardziej energochłonna niż np. piekarnictwo”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu