Ważna zmiana dla pracowników! Teraz wyższa dopłata do posiłków zwolniona ze składek ZUS. Ile wynosi teraz, jak skorzystasz [25.04.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Nowelizacja urealnia kwotę objętą zwolnieniem w obliczu wzrostu cen żywności. Zmiana pozwoli pracownikom zoptymalizować budżet domowy, a pracodawcom obniżyć koszty. Dla małej firmy, oferującej dofinansowanie posiłków na przykład 20 pracownikom, oszczędność w skali roku wyniesie ponad 14 tys. zł.
Nowelizacja urealnia kwotę objętą zwolnieniem w obliczu wzrostu cen żywności. Zmiana pozwoli pracownikom zoptymalizować budżet domowy, a pracodawcom obniżyć koszty. Dla małej firmy, oferującej dofinansowanie posiłków na przykład 20 pracownikom, oszczędność w skali roku wyniesie ponad 14 tys. zł. Przemysław Świderski / Polska Press
Doskonała wiadomość dla pracowników i pracodawców skorych do fundowania im posiłków w pracy. Od 1 marca ministerstwo rodziny swoim rozporządzeniem radykalnie zwiększyło limit dopłat pracodawcy do posiłków pracowników - teraz kwota do 300 zł takiej dopłaty jest zwolniona ze składek ZUS; przedtem nieoskładkowane było tylko 190 zł. Dzięki temu pracodawcy chętniej będą korzystać z dopłat do posiłków jako formy benefitu pracowniczego. Jak policzyli eksperci, roczna oszczędność dzięki tej zmianie dla firmy i pracownika z tytułu zwolnienia ze składek to nawet 1 426,51 zł. Wszystko to sprawia, że 300 zł dofinansowania do posiłków dla pracownika może być tegorocznym hitem wśród benefitów pracowniczych.

Od 1 marca 2022 roku obowiązuje nowelizacja rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, zgodnie z którą istotnie wzrosła kwota zwolnienia z oskładkowania dofinansowania posiłków dla pracowników - do 300 zł na pracownika miesięcznie, co stanowi prawie 60% wzrostu. Pracodawcy i pracownicy długo wyczekiwali waloryzacji kwoty, która nie była podwyższana od 2004 r.

Według badań opinii aż 76% pracowników deklaruje, że chciałoby otrzymywać dofinansowanie posiłków w pracy

Wyższe dopłaty do posiłków pracowników: ile można zaoszczędzić na zmianie

W dobie inflacji i trudnej sytuacji rynkowej wprowadzona zmiana niesie ze sobą także korzyści podatkowe. Jak wyliczyli eksperci Sodexo, pracodawca zaoszczędzi na składkach ZUS do 740 zł rocznie za jednego pracownika. Zyskuje też sam pracownik – oszczędność do 690 zł w skali roku. Łącznie to nawet 1430 zł na pracownika.

Premier Mateusz Morawiecki: – Szukamy rozwiązań, dyskutujemy i konsultujemy po to, żeby nasz system podatkowy był jak najbardziej prosty, jak najbardziej sprawiedliwy i jednocześnie taki, który by skłaniał do pracy oraz do przedsiębiorczości.

Teraz odzyskasz to, co w podatkach zabrał Polski Ład. Obniżk...

– Przede wszystkim nowelizacja urealnia kwotę objętą zwolnieniem w obliczu wzrostu cen żywności. Zmiana pozwoli pracownikom zoptymalizować budżet domowy, a pracodawcom obiżyć koszty. Dla małej firmy, oferującej dofinansowanie posiłków na przykład 20 pracownikom, oszczędność w skali roku wyniesie ponad 14 tys. zł. W przypadku firmy zatrudniającej 100 pracowników – to już ponad 73 tys. zł. Z kolei dla dużej organizacji zatrudniającej 5000 osób to niemal 3,7 mln potencjalnych oszczędności – komentuje Arkadiusz Rochala, dyrektor generalny Sodexo Benefits & Rewards Services Polska, firmy będącej liderem rynku benefitów żywieniowych dla pracowników.

Wyższe dopłaty do posiłków pracowników: karta atutowa dla pracodawcy

Wprowadzone regulacje to dobra wiadomość dla pracowników, którzy dzięki uzyskanym dofinansowaniom do posiłków zaoszczędzą w domowym budżecie. Zwłaszcza że lista wydatków statystycznego pracownika staje się coraz bardziej wymagająca i obciążająca. Inflacja, galopujące ceny w większości sieci handlowych, wzrost cen energii elektrycznej, to tylko niektóre z czynników mających na to bezpośredni wpływ. Z danych GUS wynika, że w styczniu inflacja wyniosła 9,2%, w ujęciu rocznym . W obecnych niepewnych czasach rozwiązanie w postaci dofinansowania posiłków przynosi realne korzyści finansowe, zwiększając siłę nabywczą pracowników.

Analiza Sodexo Benefits and Rewards Polska przygotowana przy założeniu miesięcznego wynagrodzenia pracownika na poziomie 5000 złotych brutto przez 12
Analiza Sodexo Benefits and Rewards Polska przygotowana przy założeniu miesięcznego wynagrodzenia pracownika na poziomie 5000 złotych brutto przez 12 miesięcy. mat. prasowe

Jak zwraca na to uwagę Arkadiusz Rochala, kwota limitu teraz jest bardziej dopasowana do realiów i obecnych cen rynkowych. Dzięki temu benefit może spełniać swoją rolę, czyli zapewniać regularne odżywianie pracowników i wspierać produktywność. Warto zwrócić uwagę na fakt, że firmy coraz częściej borykają się nie tylko z rotacją pracowników, ale i spadkiem motywacji i zaangażowania, a jak wiemy z badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, regularne spożywanie posiłków podnosi wydajność pracowników aż o 20%. Z kolei pracownicy i kandydaci do pracy oczekują rozwiązań, które dadzą im większe poczucie bezpieczeństwa, są elastyczne i przede wszystkim praktyczne i użyteczne.

Karta atutowa dla pracodawcy: polubiliśmy zamawianie posiłków na wynos

Warto zwrócić uwagę na najbardziej sprawdzone i popularne formy dostarczania benefitów żywieniowych pracownikom. Posiłki zamawiane z firmy cateringowej czy restauracji zyskały ogromną popularność dzięki lockdownom, kwarantannom i innym skutkom pandemii koronawirusa. Najpierw wymuszone okolicznościami, zyskały zwolenników także w nowej normalności. A jeśli do tego jeszcze jest możliwość "dorzucenia się" do pizzy, sushi, dań z diety pudełkowej czy tradycyjnego obiadu = ze strony pracodawcy, to już pełnia szczęścia!

Najczęściej wybieraną przez pracowników formą benefitu żywieniowego są kupony, bony żywnościowe oraz żywieniowe karty przedpłacone na zakup posiłków. Żywieniowe karty przedpłacone, którymi można płacić w punktach z branży gastronomicznej, kawiarniach czy restauracjach, cieszą się ogromną popularnością wśród pracowników i stanowią pożądany benefit niezależnie od branży.

Najlepiej by umożliwiały one zarówno zakup posiłków w pracy, na mieście czy do domu. Dostępne obecnie aplikacje pozwalają z kolei zamawiać posiłki w dowolnej restauracji czy firmie cateringowej - nawet za każdym razem innej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu