Wczasy pod gruszą 2024. Komu przysługują dodatkowe pieniądze na urlop?

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Wczasy pod gruszą 2024. Komu przysługują dodatkowe pieniądze na urlop?
Wczasy pod gruszą 2024. Komu przysługują dodatkowe pieniądze na urlop? unsplash
Marzysz o letnim wypoczynku nad morzem, w górach czy też może o podróży za granicę? Niezależnie od tego, jakie są twoje plany na wakacje, istnieje szansa na wsparcie finansowe od twojego pracodawcy. Dofinansowanie wakacyjnego wypoczynku, znane jako "wczasy pod gruszą", to jedno z tych świadczeń, na które zasługują pracownicy za swoją ciężką pracę i zaangażowanie. Ale o co dokładnie chodzi z tym "pod gruszą" i jakie są zasady tego wsparcia?

Spis treści

Jak działają wczasy pod gruszą?

Wczasy pod gruszą to dodatkowe wsparcie finansowe, które mogą otrzymać pracownicy jako świadczenie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Warunkiem jest istnienie funduszu w firmie, jednak nie każdy pracodawca jest zobowiązany do jego utworzenia. ZFŚS jest tworzony przez pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników na pełny etat na początku roku kalendarzowego.

W przypadku mniejszych przedsiębiorstw, fundusz może powstać na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Dzięki wczasom pod gruszą pracownicy mają szansę na dodatkowe wsparcie finansowe na urlop, jednak nie wszyscy pracownicy mają do niego dostęp, zależy to od polityki firmy.

Komu przysługują dodatkowe pieniądze na urlop?

Świadczenie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), czyli wczasy pod gruszą, jest dostępne dla wszystkich pracowników niezależnie od ich stażu pracy lub zajmowanego stanowiska. Ponadto, korzystać z niego mogą również członkowie rodziny pracownika, emeryci, renciści oraz ich rodziny, a także inne osoby określone w regulaminie funduszu. Wysokość świadczenia zależy od sytuacji finansowej wnioskodawcy, co oznacza uwzględnienie kryterium dochodowego.

Aby skorzystać z dofinansowania, zazwyczaj wymagane jest wykorzystanie 10 dni nieprzerwanego urlopu, jednak termin ten może być elastyczny, zależnie od polityki firmy. Zasady dotyczące świadczenia oraz szczegóły jego przyznania można znaleźć w regulaminie ZFŚS obowiązującym w danym zakładzie pracy.

Wczasy pod gruszą - dofinansowanie urlopu

Wysokość dofinansowania do wakacyjnego wypoczynku może być różna w zależności od wielu czynników, takich jak wpłacane kwoty do Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) oraz sytuacja materialna pracownika. Niemniej jednak, istnieją ograniczenia co do maksymalnej kwoty świadczenia, które wynikają z przepisów ustawy regulującej ZFŚS. Według art. 3, ust. 4 Ustawy z 4 marca 1994 roku, dofinansowanie nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS. Ta kwota jest powiązana z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce i może się zmieniać w zależności od aktualnych stawek.

Pracownik zatrudniony w normalnych warunkach pracy

 • na pełny etat – 1 662,97 zł
 • na 3/4 etatu – 1 247,23 zł
 • na 1/2 etatu – 831,49 zł
 • na 1/4 etatu – 415,74 zł

Pracownik zatrudniony w szczególnie uciążliwych warunkach

 • na pełny etat – 2 217,29 zł
 • na 3/4 etatu – 1 662,97 zł
 • na 1/2 etatu – 1 108,65 zł
 • na 1/4 etatu – 554,32 zł

Uczniowie szkół branżowych

 • w pierwszym roku nauki – 221,73 zł
 • w drugim roku nauki – 266,07 zł
 • w trzecim roku nauki – 310,42 zł
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nordic walking, ulubiony sport seniorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wczasy pod gruszą 2024. Komu przysługują dodatkowe pieniądze na urlop? - Dziennik Zachodni

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu