Workation coraz bardziej popularne w polskich firmach. Kto może skorzystać z takiej formy pracy i jakie ma ona zalety?

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Praca zdalna z domu, a może z podróży? Na czym polega workation?
Praca zdalna z domu, a może z podróży? Na czym polega workation? 123rf.com
Praca z widokiem na ocean, z włoskiego bistro w sercu Toskanii, a może z chatki w górach? To już nie tylko filmowa rzeczywistość. Polscy pracodawcy chętnie decydują się na rozwiązania proponowane przez HR, które korzystnie wpływają na well-being pracowników. Dobrostan psychiczny i fizyczny zespołów ma znaczący wpływ na ich efektywność i motywację do pracy — zgodnie z danymi British Polish Chamber of Commerce, ludzie zadowoleni z pracy są aż o 43 proc. bardziej produktywni oraz o 86 proc. bardziej kreatywni. Na popularności zyskuje między innymi koncepcja workation. Na czym polega?

Czym jest workation?

Workation, jak nietrudno się domyślić, to połączenie pracy z wakacjami. Trend narodził się jeszcze długo przed tym, jak praca zdalna była tak znana i popularna jak obecnie, do czego przyczyniła się pandemia Covid-19. Cyfrowi nomadzi, czyli osoby podróżujące po świecie lub mieszkające co kilka miesięcy w innym kraju, ale jednocześnie pozostające aktywne zawodowo, to najczęściej freelancerzy i mikro przedsiębiorcy, prowadzący jednoosobowe działalności. Dzięki lepszemu zrozumieniu pracy zdalnej dziś również etatowcy mogą skorzystać z workation.

Jak zauważają eksperci TalentPlace, zmiana lokalizacji może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie, a tym samym na jakość pracy.

Według badania Talent Place “Aktualny model pracy w firmach a system pracy work-life fit”, zespoły pracują wydajniej, gdy nie czują na sobie presji przełożonych (48 proc.), za to mają poczucie zaufania ze strony pracodawcy (42 proc.) i możliwość próbowania nowych rzeczy (32 proc.).

Jakie są zalety tej formy pracy?

Workation to skuteczny sposób na zadbanie o well-being pracowników. Słoneczna aura, temperatura powyżej 20 stopni zimą czy zamiana miejskiego zgiełku na bliskość natury pozytywnie wpływają na dobrostan psychiczny pracowników.

– Globalizacja, urbanizacja i postęp technologiczny sprawiły, że ludzie coraz bardziej odcinają się od przyrody. Dzieje się tak nadal, mimo że badania wykazują, że kontakt z przyrodą poprawia samopoczucie – mówi profesor Andrew Kemp, wykładowca na College of Human and Health Sciences

Z kolei szczęśliwy pracownik to… efektywniejszy pracownik. Z badań, które analizuje TalentPlace wynika, że aż 60% organizacji, które wdrożyły strategie well-beingowe, widzi wzrost retencji pracowników. Duże znaczenie ma też integracja, której sprzyja workation.

– Nie tylko byłam zmotywowana do pracy, bo wszyscy o godzinie dziewiątej „wdzwaniali” się na „calle”, ale również miałam towarzyszy aktywności „popracowych”. Zwiedzanie nowych miejsc “po godzinach” bez konieczności wykorzystywania urlopu, to jeszcze jedna zaleta workation. – opowiada o swoich doświadczeniach Bogna Sayna, PR Specialist Talent Place, która przez miesiąc pracowała z Teneryfy z grupą cyfrowych nomadów.

Kto może pracować w czasie wakacji?

Pracownicy, których obowiazki mogą być wykonywane zdalnie, czyli wszyscy wykorzystujący na codzień komputer i internet (niemal cała branża IT, branża redaktorska, e-commerce, e-marketing, autorzy szkoleń online i wielu innych), a taże ci którzy realziuja porjekty kreatywne np. sesje fotograficzne, reportaże.

Rynek nieruchomości w Polsce i za granica wychodzi na potrzeby pracowników zdalnych. W ramach strategii wspierających well-being, pracodawcy zaczęli coraz częściej udostępniać swoim zespołom miejsca, z których mogą pracować zdalnie oraz korzystać z uroków okolicy. Oferta benefitów pracowniczych uzupełniła się więc o atrakcyjne lokalizacje do workation - w im cieplejszym rejonie świata, tym lepiej.

Warunkiem udanego workation jest bowiem miejsce, które zapewni komfort pracy, ale też będzie sprzyjało wypoczynkowi i zaspokoi podróżnicze potrzeby. Zwłaszcza późną jesienią i zimą, kiedy krajobraz w Polsce topi się w angielskiej pogodzie, pracownicy chętnie decydują się na wyjazd na workation do ciepłego kraju.

Najlepsze miejsca na workation

Wybierając miejsce dla pracowników na workation, pracodawcy muszą wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Jak mówi Przemysław Kadula, CEO firmy Talent Place, która w ramach benefitu wprowadziła mieszkanie firmowe w hiszpańskim Alicante: ważne są takie kwestie takie jak dobra pogoda, dostępność lotów z Polski, “egzotyczność” lokalizacji czy rodzaj nieruchomości.

Hiszpania to drugie za Portugalią najbardziej atrakcyjne miejsce na workation według rankingu przygotowanego przez Kayak. Poza samą lokalizacją kluczowe są również szybki internet, podobna strefa czasowa i możliwość zorganizowania sobie miejsca do pracy.

Wśród organizacji oferujących miejsca na workation, jest również Netguru, poznański software house, którego pracownicy mogą wybrać się do pracy i na odpoczynek do domów w otoczeniu natury.

Podobnie zespół 10clouds, który w ramach workation ma dostęp do klimatycznego domku na Dolnym Śląsku. Z kolei pracownicy agencji marketingowej Bluerank sami zdecydowali, że na workation polecą do Grecji, Hiszpanii, Turcji oraz Maroko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu