Wraca inflacja. W czerwcu wieprzowina podrożała o 2,3 proc., a cukier o 0,7 proc.

Zbigniew Biskupski/AIP
Jan Hubrich
W skali ostatnich dwunastu miesięcy mamy wciąż deflację; w czerwcu br. ceny były więc niższe niż rok temu. Ale z miesiąca na miesiąc trend się odwraca i ceny niektórych towarów i usług idą w górę. W minionym miesiącu wyraźnie podrożały mięso, wędliny, cukier i większość usług.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,2 proc. (w tym usług – o 0,3 proc., a towarów – o 0,2 proc.), poinformował w poniedziałek 11 lipca Główny Urząd Statystyczny.
W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki opłat związanych z transportem (o 1,6 proc.), wyższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,2 proc.) oraz w zakresie rekreacji i kultury (o 0,7 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,14 p. proc., 0,05 p. proc. i 0,04 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 0,6 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,03 p. proc.

Drożeje żywność

Ceny żywności wzrosły w czerwcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,2 proc., wobec spadku o 0,1 proc. w maju br. Najbardziej podrożały owoce (o 2,3 proc.). Więcej niż w maju br. konsumenci płacili za cukier (o 0,7 proc.) oraz mięso (przeciętnie o 0,6 proc., w tym za mięso wieprzowe – o 2,3 proc., wędliny – o 0,5 proc., przy spadku cen mięsa drobiowego – o 0,4 proc. oraz wołowego i cielęcego – o 0,3 proc.). Droższe niż przed miesiącem były również ryby i owoce morza (o 0,3 proc.), pieczywo oraz tłuszcze roślinne (po 0,1 proc.). Ceny tłuszczów zwierzęcych utrzymały się na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.
W czerwcu br. obniżyły się ceny warzyw (o 0,8 proc.), a także czekolady, mąki i ryżu (po 0,4 proc.). Mniej niż przed miesiącem konsumenci płacili za makarony i produkty makaronowe (o 0,2 proc.). W czerwcu br. niższe były również ceny artykułów w grupie „mleko, sery, jaja” (przeciętnie o 0,1 proc., w tym mleka – o 0,6 proc., jaj – o 0,3 proc., jogurtów, śmietany, napojów i deserów mlecznych – o 0,1 proc., przy wzroście cen serów i twarogów – o 0,1 proc.).
W czerwcu br. napoje bezalkoholowe potaniały przeciętnie o 0,1 proc. Obniżyły się ceny soków owocowych i warzywnych (o 0,7 proc.). Ceny kawy pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem. Więcej niż w maju br. płacono za herbatę (o 0,4 proc.), wody mineralne lub źródlane (o 0,3 proc.) oraz kakao i czekoladę w proszku (o 0,2 proc.).
W czerwcu br. zanotowano wzrost cen wyrobów tytoniowych o 0,3 proc. Ceny napojów alkoholowych pozostały natomiast na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.
W czerwcu br., w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny odzieży obniżyły się o 0,7 proc., a obuwia – o 0,3 proc.
Tańsze niż w maju br. były środki czyszczące i konserwujące (o 0,3 proc.). Nieznacznie więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy, urządzenia gospodarstwa domowego oraz usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (po 0,1 proc.).

Więcej płacimy za usługi

W czerwcu br. wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,2 proc.). Więcej należało zapłacić za usługi sanatoryjne (o 2,9 proc.). Podrożały wyroby farmaceutyczne, usługi stomatologiczne, a także szpitalne (po 0,2 proc.). Droższe niż przed miesiącem były również usługi lekarskie oraz urządzenia i sprzęt terapeutyczny (po 0,1 proc.).
Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w maju br. o 1,6 proc., głównie w wyniku podwyżek cen paliw do prywatnych środków transportu (przeciętnie o 2,8 proc., w tym oleju napędowego – o 4,5 proc., benzyny – o 2,4 proc., przy spadku cen gazu ciekłego – o 0,6 proc.). W czerwcu br. odnotowano także wzrost opłat za usługi transportowe (o 0,9 proc.).
Dla odmiany opłaty związane z łącznością obniżono w czerwcu br. o 0,3 proc.. Odnotowano też spadek cen usług telekomunikacyjnych (o 0,3 proc.). Sprzęt telekomunikacyjny podrożał natomiast o 0,1 proc.
Ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą w czerwcu br. wzrosły o 0,7 proc. Konsumenci więcej niż w poprzednim miesiącu płacili za książki (o 3,8 proc.) oraz turystykę zorganizowaną (przeciętnie o 2,2 proc., w tym za granicą – o 3,4 proc., a w kraju – o 0,8 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu