Spis treści
Dynamika sprzedaży detalicznej w lipcu 2024 roku
– Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2024 r. była wyższa niż przed rokiem o 4,4 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei w porównaniu z czerwcem 2024 r. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej o 1,9 proc. – W okresie styczeń-lipiec 2024 r. sprzedaż wzrosła r/r o 4,9 proc. – dodał Urząd.
– Sprzedaż detaliczna wzrosła w lipcu o 4,4 proc. r/r, głownie za sprawą wysokich obrotów w motoryzacji (+30,1 proc.). Konsumenci wciąż wstrzymują się z zakupami pozostałych dóbr trwałych – sprzedaż odzieży oraz sprzętu RTV i AGD spadła kolejno o 10,4 i 3,4 proc. r/r. Mimo to, sprzedaż od kilku miesięcy utrzymuje się na poziomie wyraźnie wyższym niż przed rokiem – komentuje Sebastian Sajnóg, analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
– Lipiec był gorącym miesiącem dla polskiego e-commerce, w tym kategorii takich jak zdrowie i uroda, motoryzacja, elektronika. Sprzedaż online w tym okresie była zdecydowanie wyższa nie tylko w porównaniu z poprzednimi miesiącami, ale też – przede wszystkim – w ujęciu rok do roku, co potwierdza, że Polacy coraz chętniej kupują w sieci. Cieszy też wyraźny wzrost zainteresowania sprzedażą transgraniczną; widzimy tu jeszcze spore pole do popisu dla polskich sprzedawców, którzy swoimi produktami oraz czasem i jakością dostawy mogą spokojnie konkurować na zagranicznych rynkach – skomentował Łukasz Juśkiewicz z BaseLinker.
Słabsze wyniki budownictwa
Jak zauważa Sajnóg, wyniki budownictwa w lipcu były wyraźnie słabsze na tle sytuacji w handlu. Zgodnie z opublikowanymi wstępnymi danymi przez GUS, produkcja budowlano-montażowa zrealizowana w lipcu 2024 r. była niższa o 1,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 0,9 proc. w stosunku czerwca br.
Jednak największe osłabienie odnotowano w budowie budynków. – Produkcja budowlano-montażowa spadła o 1,4 proc. r/r, a największe osłabienie widoczne jest w budowie budynków, gdzie spadek wyniósł 8,3 proc. r/r. – wskazał analityk.
– W najbliższych miesiącach spodziewamy się niewielkich zmian, co wynika z długiego cyklu budowlanego. W lipcu oddano do użytkowania 18,6 tys. mieszkań, podczas gdy budowę nowych rozpoczęto w liczbie 19,9 tys., przy średniej sześcioletniej wynoszącej 18 tys. v komentuje Sajnóg.
Jednocześnie zwraca uwagę, że dodatkowym obciążeniem dla sektora budowlanego jest przestój w inwestycjach współfinansowanych przez UE. – Wyraźne odbicie w budownictwie przypadnie w przyszłym roku, głównie dzięki realizacji projektów finansowanych z Krajowego Planu Odbudowy oraz Funduszy Spójności – podsumowuje.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP