Wzrost gospodarczy w Polsce słabnie. Czy szukający pracy powinni się martwić?

Piotr Dziedzic, dyrektor w PageGroup
Słabszy wzrost PKB może w dłuższej perspektywie wpłynąć na decyzje inwestorów. Firmy już obecne w Polsce, które rozważają zwiększenie zatrudnienia, z większą uwagą przyglądają się jednak efektom wdrażanych programów społecznych.

Wiele firm w Polsce nadal poszukuje pracowników. Presja na poszukiwanie dobrych kandydatów wzrosła w ostatnich miesiącach w kolejnych obszarach – m.in. w przypadku sprzedaży, produkcji i stanowisk związanych z finansami. Znaczące redukcje zatrudnienia były rzadkością.

Wyjątkiem jest sektor bankowy, ale z badań prowadzonych przez PageGroup wynika, że pracownicy tej branży nie mają złych nastrojów. Według Confidence Index za drugi kwartał br., trzech na czterech pracowników banków uważa, że znajdzie nową pracę w ciągu trzech miesięcy.

https://strefabiznesu.pl/trzeci-kwartal-sprzyjal-osobom-poszukujacym-pracy-w-sektorze-niebieskich-kolnierzykow/ar/11464842
Także pozostałe wyniki Confidence Index potwierdzają obserwację, że mamy obecnie do czynienia z rynkiem pracownika. Polscy kandydaci należą do najbardziej optymistycznych w Europie. Dwóch na trzech ankietowanych dobrze ocenia sytuację na rynku pracy, a ponad połowa spodziewa się wzrostu wynagrodzenia w kolejnych 12 miesiącach.

https://strefabiznesu.pl/emigracje-zarobkowe-polakow-coraz-mniej-chetnych/ar/c3-11485822
Słabszy wzrost PKB może w dłuższej perspektywie wpłynąć na decyzje inwestorów. Firmy już obecne w Polsce, które rozważają zwiększenie zatrudnienia, z większą uwagą przyglądają się jednak efektom wdrażanych programów społecznych. Część z nich, np. przedsiębiorstwa z branży FMCG czy automotive, może liczyć na pozytywny impuls dla konsumpcji. Dla firm produkcyjnych to z kolei wyzwanie. Dodatkowe dochody mogą zmniejszać motywację potencjalnych kandydatów i z tym problemem przedsiębiorstwa mierzą się już teraz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu