Wzrosty na GPW mogą nie wystarczyć. Spółki muszą przyspieszyć

Maciej Badowski
Opracowanie:
Ponad połowa spośród największych 140 spółek notowanych na polskiej giełdzie nie przyjęła żadnego celu klimatycznego.
Ponad połowa spośród największych 140 spółek notowanych na polskiej giełdzie nie przyjęła żadnego celu klimatycznego. Adam Jankowski
Warszawska Giełda Papierów Wartościowych notuje imponujące wzrosty, jednak brak ambitnych działań w zakresie ochrony klimatu może stanowić przeszkodę dla długoterminowego rozwoju. Najnowszy raport wskazuje na rosnącą świadomość klimatyczną wśród spółek notowanych na GPW, ale podkreśla, że tempo zmian jest niewystarczające.

Spis treści

Dekarbonizacja jako element konkurencyjności

Raport Fundacji Instrat analizuje emisje gazów cieplarnianych oraz przyjmowanie celów klimatycznych przez 140 największych spółek notowanych na GPW, które wchodzą w skład indeksu WIG140. Wyniki pokazują, że chociaż coraz więcej spółek raportuje swoje emisje i przyjmuje cele klimatyczne, to wciąż pozostaje wiele do zrobienia, aby dorównać standardom zachodnich giełd.

Ponad połowa spółek z indeksu WIG140 nie przyjęła jeszcze żadnych celów klimatycznych. Jak zauważa Michał Hetmański, prezes Fundacji Instrat „niska motywacja i brak zaangażowania w rynek zrównoważonych finansów w długim terminie odbije się na polskiej giełdzie brakiem kapitału".

– Powinniśmy się cieszyć niedawnymi wzrostami, ale martwić o spadającą konkurencyjność, o której ciągle ostatnio mówimy – zauwża.

Globalni inwestorzy mogą unikać inwestycji w Polsce, jeśli spółki będą przyczyniać się do zwiększania emisji w ich portfelach inwestycyjnych.

Transparentność i emisje

Coraz więcej spółek z warszawskiego parkietu raportuje bezpośrednie emisje ze swojej działalności oraz emisje wynikające z produkcji kupowanej energii. W latach 2022-2023 spółki z indeksu WIG140 zmniejszyły swoje emisje o 17 proc., co oznacza redukcję o 28 mln ton ekwiwalentu CO2. Jednakże, gdy wyłączymy z analizy najbardziej emisyjne spółki energetyczne, okazuje się, że emisje wzrosły o 2 proc.

– Monitoring pozwala zauważyć też zmiany w strategiach spółek. Zaledwie kilka z nich zmieniło swoje cele klimatyczne, ale nie widzimy, by spółki zawracały ze ścieżki dekarbonizacji – wskazuje Kamil Laskowski, starszy analityk w Fundacji Instrat.

Mimo to, warszawska giełda pozostaje mniej ambitna klimatycznie w porównaniu do swoich zachodnich odpowiedników.

Wyzwania związane z łańcuchem wartości

Jednym z kluczowych problemów pozostają emisje z całego łańcucha wartości, które obejmują emisje po stronie dostawców i klientów. Tylko 35 z 140 spółek częściowo informuje o swoim pośrednim śladzie węglowym, a jedynie 20 podaje pełne dane w tym zakresie.

– Emisje generowane po stronie podwykonawców, przy produkcji towarów i usług nabywanych przez firmę, a także te związane z użytkowaniem produktów i usług danej firmy przez jej końcowych klientów są kluczowe dla zrozumienia wpływu danej spółki na środowisko – skomentował Stanisław Mroszczak, młodszy analityk w Fundacji Instrat.

W sektorze finansowym emisje z łańcucha wartości, w tym z finansowanych inwestycji, są szczególnie istotne. Eksperci szacują, że polski sektor finansowy notowany na GPW nadal nie ujawnia ponad 90 proc. swoich emisji.

– Banki mogą się chwalić, ile papieru oszczędzają, nie drukując maili, ale dopiero ujawnienie wszystkich emisji z ich portfela inwestycyjnego pokazałoby, jak poprzez kredyty wpływają na całą polską gospodarkę, środowisko i klimat – dodaje Laskowski.

Przygotowanie do dyrektywy CSRD

Pod koniec lutego Komisja Europejska przedstawiła zmiany w sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, które mogą stanowić wyzwanie dla polskich spółek. Dyrektywa CSRD wymaga ujawnienia szerokiego zakresu danych, w tym emisji gazów cieplarnianych. Obecny stan świadomości klimatycznej spółek WIG140 sugeruje, że wiele z nich może mieć trudności z dostosowaniem się do nowych wymogów.

– Przygotowanie pierwszych sprawozdań w zakresie zrównoważonego rozwoju będzie dużym wyzwaniem, co oznacza, że owe raporty mogą być niskiej jakości – podsumowuje Laskowski.

Mimo to, zespół Instratu krytycznie ocenia kierunek zmian zaproponowanych w Omnibusie, podkreślając, że nie należy rezygnować z raportowania ESG.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu